
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | IPv4/IPv6;HTTP;HTTPS;802.1x;Qos;FTP;SMTP;UPnP;SNMP;DNS;DDNS;NTP;RTSP;RTP;UDP;IGMP;ICMP;DHCP;PPPoE;Bonjour;TCP/IP |
| API | Open-ended API;ONVIF; ISAPI;Hikvision SDK;Third-party management platform |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| User/Host | Up to 32 users. 3 levels: Administrator, Operator and User |
| Security Measures | User authentication (ID and PW), Host authentication (MAC address); HTTPS encryption; IEEE 802.1x port-based network access control; IP address filtering |
| Client | iVMS-4200, iVMS-4500, iVMS-5200, Hik-Connect |
| Web Browser | IE 8 to 11, Chrome 31.0+, Firefox 30.0+, Safari 11+ |
| Power | DC9-12V, Max. 12 W; POE |
| Operating Conditions | Temperature: -30°C to 60°C (-22°F to 140°F),Humidity: ≤ 95% |
| Material | Enclosure: stainless steel 316L |
| Dimensions | Φ 264.2 mm × 184 mm (10.40" × 7.24") |
| Image Sensor | 1/2.8" progressive scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.015 Lux @ (F2.8, AGC ON) B/W: 0.003 Lux @ (F2.8, AGC ON) |
| Shutter Speed | 1/1 s to 1/30,000 s |
| Slow Shutter | yes |
| Focus | semi-auto;manual;auto |
| Day & Night | ICR |
| Day/Night Switch | day,night,auto,scheduled-switch |
| WDR | digital WDR |
| HLC | yes |
| 3D DNR | yes |
| Defog | yes |
| EIS | yes |
| Regional Exposure | yes |
| Regional Focus | yes |
| Image Settings | saturation, brightness, contrast, sharpness |
| Image Parameters Switch | yes |
| White Balance | auto;MWB;ATW;indoor;outdoor;sodium lamp;fluorescent lamp |
| Digital Zoom | 16x |
| Optical Zoom | 20X |
| Privacy Mask | up to 24 masks;mask color configurable |
| SNR | >55dB |
| General Function | mirror, password protection, watermark, IP address filter |
| Gain Control | auto;manual |
| Focal Length | 4.7 mm to 94 mm, 20 × optical zoom |
| Zoom Speed | Approx. 3.4 s |
| FOV | horizontal FOV: 54.5° to 4° (Wide-Tele) vertical FOV: 31.5° to 2.5°(Wide-Tele) diagonal FOV: 61.5° to 4.5°(Wide-Tele) |
| Aperture | F2.8 |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Stream Type | main stream, sub-stream, third stream |
| Main Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480, 35 2× 288) 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Third Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Video Compression | H.265, H.264, MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 kbps to 16384 kbps |
| H.264 Type | baseline profile, main profile, high profile |
| H.265 Type | main profile |
| H.264+ | yes |
| H.265+ | yes |
| SVC | yes |
| ROI | yes |
| Communication Interface | RJ45;Self-adaptive 10M/100M Ethernet port |
| On-board Storage | support microSD/microSDHC/microSDXC cards;up to 128 GB |
| Alarm Input | 1 alarm input |
| Alarm Output | 1 alarm output |
| Video Output | 1.0V[p-p]/75Ω;PAL;NTSC;BNC connector |
| RS-485 | Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive |
| EMC | FCC (47 CFR Part 15, Subpart B); CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2014, EN 61000-3-3: 2013, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014); RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015); IC (ICES-003: Issue 6, 2016); KC (KN 32: 2015, KN 35: 2015) |
| Safety | UL (UL 60950-1); CB (IEC 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013); CE-LVD (EN 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013); BIS (IS 13252(Part 1):2010+A1:2013+A2:2015) |
| Protection | IP68, TVS 6000V Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection |
| Basic Event | motion detection, video tampering alarm, alarm input, alarm output, exception |
| Smart Event | intrusion detection;line crossing detection;region entrance detection;region exiting detection;unattended baggage detection;object removal detection |
| Smart Record | ANR;Dual-VCA |
| Alarm Linkage | preset;patrol scan;memory card video recording;alarm output;sending email;notify surveillance center; upload to FTP;NAS video recording |
| Smart Encoding | H.265+;H.264+;ROI;SVC |
| Movement Range (Pan) | 360° |
| Movement Range (Tilt) | 0° to 90° |
| Pan Speed | pan speed: configurable from 0.1° to 160°/s; preset speed: 160°/s |
| Tilt Speed | tilt speed: configurable from 0.1° to 120°/s, preset speed 120°/s |
| Proportional Zoom | yes |
| Presets | 300 |
| Patrol Scan | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Pattern Scan | 4 pattern scans, record time over 10 minutes for each scan |
| Power-off Memory | yes |
| Park Action | preset;pattern scan;patrol scan;auto scan;tilt scan;random scan;frame scan;panorama scan |
| 3D Positioning | yes |
| PTZ Status Display | yes |
| Preset Freezing | yes |
| Scheduled Task | preset;pattern scan;patrol scan;auto scan;tilt scan;random scan;frame scan;panorama scan;dome reboot;dome adjust;aux output |