
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE, Bonjour |
| API | Open-ended API, ONVIF (Profile S, Profile G), ISAPI, Hikvision SDK, Third-party management platform, ISUP |
| Audio Compression | G.711alaw/G.711ulaw/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Power Supply | 36 VDC |
| Protection Level | IP66 Standard, IK10, 6000V Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection |
| Working Temperature | Outdoor: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F) |
| Working Humidity | ≤ 95% |
| Dimension | Φ 391.8mm × 400.5mm (Φ 15.43"×15.77") |
| Lens | [Panoramic Channel] 2.8mm/ F1.6 [PTZ Channel] 6.0 to 240 mm/F1.2 |
| Field of View | [Panoramic Channel] Horizontal field of view: 180° Vertical field of view: 85° [PTZ Channel] Horizontal field of view: 56.6° to 1.8° (Wide-Tele) Vertical field of view: 33.7° to 1.0° (Wide-Tele) Diagonal field of view: 63.4° to 2.0° (Wide-Tele) |
| Video Compression | Main Stream: H.265/H.264 Sub-Stream: H.265/H.264/MJPEG Third Stream: H.265/H.264 |
| Main Stream Resolution | [Panoramic Channel] 50Hz: 25fps (2720 × 1800, 3840 × 1680, 2720 × 1192) 60Hz: 30fps (2720 × 1800, 3840 × 1680, 2720 × 1192) [PTZ Channel] 50Hz: 25fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60Hz: 30fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-Stream Resolution | [Panoramic Channel] 50Hz: 25fps (704 × 320, 512 × 232) 60Hz: 30fps (704 × 320, 512 × 232) [PTZ Channel] 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Third Stream Resolution | [Panoramic Channel] 50Hz: 25fps (2048 × 896, 1280 × 560, 704 × 320, 512 × 232) 60Hz: 30fps (2048 × 896, 1280 × 560, 704 × 320, 512 × 232) [PTZ Channel] 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Smart Event Detection | [Panoramic Channel] Intrusion detection, line crossing detection, region entrance detection, region exiting detection [PTZ Channel] Intrusion detection, line crossing detection, region entrance detection, region exiting detection, unattended baggage detection, object removal detection |
| Image Sensor | [Panoramic Channel] Four 1/1.8 2 MP progressive scan CMOS [PTZ Channel] 1/1.8 4 MP progressive scan CMOS" |
| Min. Illumination | [Panoramic Channel] Color: 0.0005 Lux @(F1.6, AGC ON) B/W: 0.0001 Lux @(F1.6, AGC ON) [PTZ Channel] Color: 0.0005 Lux @(F1.2, AGC ON) B/W: 0.0001 Lux @(F1.2, AGC ON) 0 Lux with IR |
| IR | 250 m |
| Smart Image Enhancement | HLC, BLC, 3D DNR, Regional Exposure |
| Focal Length | [Panoramic Channel] 2.8mm [PTZ Channel] 6.0 to 240 mm, 40 x optical zoom |
| Zoom Speed | Approx.4.8s (Optical Wide-Tele) |
| Min. Working Distance | 10mm to 1500mm (Wide-Tele) |
| Aperture Range | F1.2 |
| Pan and Tilt Range | Pan: 360°, Tilt: -15° to 90° |
| Pan and Tilt Speed | Pan Manual Speed: 0.1°/s to 210°/s (Configurable), Pan Preset Speed: 240°/s Tilt Manual Speed: 0.1°/s to 150°/s (Configurable), Tilt Preset Speed: 200°/s |
| Preset Number | 300 |
| Patrol | 8 patrols |
| Pattern | 4 patterns |
| Park Action | Preset/ Pattern Scan/ Patrol Scan/ Auto Scan/ Tilt Scan/ Random Scan/ Frame Scan/ Panorama Scan |
| Scheduled Task | Preset/ Pattern Scan/ Patrol Scan/ Auto Scan/ Tilt Scan/ Random Scan/ Frame Scan/ Panorama Scan/ Dome Reboot/ Dome Adjust |
| Power-off Memory | Support |
| 3D Positioning | Support |
| Network Interface | RJ45,Self-adaptive 10 M/100 M/1000 M Ethernet Interface |
| Fiber Cable | FC interface, built-in fiber module, 1000M, TX1310/RX1550 nm wavelength, single module fiber, up to 20 km transmission distance |
| RS-485 | Half duplex, HIKVISION, Pelco-P and Pelco-D self-adaptive |
| Alarm Input/ Output | 7-ch alarm input and 2-ch alarm output |
| Audio Input/ Output | 1 built-in microphone, 1 audio input, 2.0 to 2.4Vp-p, 1k Ohm±10% 1 audio output, line level, impedance: 600 Ω |
| Storage | Built-in microSD slot, support microSD/microSDHC/microSDXC cards, up to 256 GB |
| Target Switch Time | <1s |
| Calibration | Manual/ Auto |