
| Protocols | IPv4/IPv6,HTTP,HTTPS,802.1x,Qos,FTP,SMTP,UPnP,SNMP,DNS,DDNS,NTP,RTSP,RTP,TCP,UDP,IGMP,ICMP, |
| Power Supply | DC 36V, MAX. 110W (Heater: 44W) |
| Dimensions | Φ274.9 × 250.3 |
| Protection Level | IP66 standard, TVS 6,000V lightning protection, surge protection and voltage transient protection |
| Working Temperature | -40 °C – 65 °C |
| Working Humidity | Humidity 90% or less |
| Mounting | Wall mount: DS-1603ZJ; Long-arm Pendant mount: DS-1668ZJ (20); Pendant Mount: DS-1668ZJ |
| On-board storage | Built-in Micro SD/SDHC /SDXC card slot, up to 128GB, manual/alarm recording |
| Audio I/O | 1/1 |
| Alarm I/O | 7 alarm inputs (0-5v DC), 2 alarm output, Support alarm linkage |
| RS-485 | Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive |
| Fiber Cable | 1 10M/100M/1000M FC interface, TX1310 / RX1550nm wavelength, 20 km transmission distance |
| Image Sensor | 1/1.9’’ Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.004Lux @ (F1.8, AGC ON), B/W: 0.0004Lux @ (F1.8, AGC ON) |
| Lens | f4.0mm/ F1.8 |
| Field of View | Horizontal angle of view: 360°, Vertical angle of view: 180° |
| Video Compression | H.264(Baseline, Main, High Profile)/MJPEG |
| Main Stream Resolution | 50Hz: 25fps 2×(2400×3840, 1792×2880, 1600×2560, 1200×1920) 60Hz: 25fps 2×(2400×3840, 1792×2880, 1600×2560, 1200×1920) |
| Sub-Stream Resolution | 50Hz: 25fps 2×(320×512, 480×720) 60Hz: 25fps 2×(320×512, 480×720) |
| Third Stream Resolution | 50Hz: 25fps 2×(2400×3840, 1200×1920) 60Hz: 25fps 2×(2400×3840, 1200×1920) |
| Audio compression | G.711ulaw/G.711alaw/G.722/G.726/MP2L2/PCM |