
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/ CIFS) |
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, QoS, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE, Bonjour |
| API | Open-ended API, ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T), ISAPI, Hikvision SDK, Third-party management platform, ISUP |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| User/Host | Up to 32 users, 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Smooth Streaming | Yes |
| Security | Authenticated username and password, MAC address binding, HTTPS encryption, 802.1X authenticated access, IP address filter |
| Client | iVMS-4200, HikCentral Pro, Hik-Connect |
| Web Browser | IE8+ |
| Power | 36 VDC, max. 150 W |
| Operating Condition | Temperature: -40°C to 60°C (-40°F to 140°F), Humidity: ≤ 95% |
| Demist | Yes |
| Material | ADC12 |
| Dimension | Φ391.8 mm × 400.5 mm (Φ 15.43" × 15.77") |
| Image Sensor | [Panoramic channel]: 1/1.8" progressive scan CMOS, [PTZ channel]: 1/1.8" progressive scan CMOS |
| Min. Illumination | [Panoramic channel] color: 0.0005Lux @ (F1.6, AGC ON), B/W: 0.0001Lux @(F1.6, AGC ON), 0 Lux with IR; [PTZ channel] color: 0.0005Lux @ (F1.2, AGC ON), B/W: 0.0001Lux @(F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Speed | 1 to 1/30000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Day & Night | IR cut filter |
| Zoom | [PTZ channel] 40x optical, 16x digital |
| Max. Resolution | 5520 × 2400 |
| Focus | Auto, semi-auto, manual |
| Focal Length | [Panoramic channel] 2.8 mm; [PTZ channel] 6.0 to 240mm |
| Zoom Speed | [PTZ channel] approx. 4.4 s |
| FOV | [Panoramic channel] Horizontal field of view: 180° Vertical field of view: 85° [PTZ channel] Horizontal field of view: 56.6° to 1.8° (Wide-Tele) Vertical field of view: 33.7° to 1.0° (Wide-Tele) Diagonal field of view: 63.4° to 2.0° (Wide-Tele) |
| Aperture | F1.2 |
| Supplement Light Range | IR Distance: up to 250 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
| Main Stream | [Panoramic channel] 50Hz: 25fps (5520 × 2400 × 2, 3840 × 1680 × 2, 2784 × 1200 × 2) 60Hz: 30fps (5520 × 2400 × 2, 3840 × 1680×2, 2784 × 1200 × 2) [PTZ channel] 50Hz: 25fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60Hz: 30fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | [Panoramic channel] 50Hz: 25fps (2048 × 896 × 2, 1280 × 560 × 2, 704 × 320 × 2) 60Hz: 30fps (2048 × 896 × 2, 1280 × 560 × 2, 704 × 320 × 2) [PTZ channel] 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Third Stream | [Panoramic channel] 50Hz: 25fps (4096 × 1800 × 2, 3840 × 1680 × 2, 2784 × 1200 × 2, 2048 × 896 × 2, 1280 × 560 × 2, 704 × 320 × 2), 60Hz: 30fps (4096 × 1800 × 2, 3840 × 1680 × 2, 2784 × 1200 × 2, 2048 × 896 × 2, 1280 × 560 × 2, 704 × 320 × 2) [PTZ channel] 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288), 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Day/Night Switch | Day, night, auto, scheduled-switch |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB WDR |
| Defog | Optical defog |
| Image Stabilization | EIS |
| Regional Exposure | Yes |
| Regional Focus | Yes |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, and white balance adjustable by client software or web browser |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Privacy Mask | [Panoramic channel] 8 programmable polygon privacy masks, mask color configurable [PTZ channel] 24 programmable polygon privacy masks, mask color configurable |
| SNR | ≥ 55 dB |
| Ethernet Interface | RJ45, Self-adaptive 10M/100M/1000M Ethernet port |
| Fiber Optical | FC interface, built-in fiber module, 1000M, TX1310/RX1550 nm wavelength, single module fiber, up to 20 km transmission distance |
| On-board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC cards, up to 256 GB |
| Alarm | 7 inputs, 2 outputs |
| Audio | 1 input (line in), max. input amplitude: 2-2.4 vpp, input impedance: 1 KΩ ± 10%; 1 output (line out), line level, output impedance: 600 Ω |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| SIFIRLA | Yes |
| Smart Event | [Panoramic Channel] Intrusion detection, line crossing detection, region entrance detection, region exiting detection [PTZ Channel] Intrusion detection, line crossing detection, region entrance detection, region exiting detection, unattended baggage detection, object removal detection |
| Smart Tracking | Manual tracking, auto-tracking, panorama tracking |
| Alarm Linkage | Preset, patrol scan, pattern scan, memory card video recording, alarm output, send email, notify surveillance center, upload to FTP |
| Audio Compression | G.711alaw, G.711ulaw, G.722.1, G.726, MP2L2, PCM |
| Audio Sampling Rate | MP2L2: 16kHz, 32kHz, 44.1kHz, 48kHz, PCM: 8kHz, 16kHz, 32kHz, 44.1kHz, 48kHz |
| Face Capture | [PTZ Channel] Support detecting up to 30 faces at the same time. Support detecting, tracking, capturing, grading, selecting of face in motion, and output the best face picture of the face |
| People Density | [Panoramic Channel] Support detecting the level of people density in the configured area |
| Movement Range (Pan) | 0-360° |
| Movement Range (Tilt) | -15° to 90° (auto flip) |
| Pan Speed | Pan speed: configurable from 0.1° to 210°/s; preset speed: 240°/s |
| Tilt Speed | Tilt speed: configurable from 0.1° to 150°/s, preset speed 200°/s |
| Proportional Pan | [Panoramic channel]: no; [PTZ channel]: yes |
| Presets | 300 |
| Patrol Scan | 8 patrols |
| Pattern Scan | 4 pattern scans |
| Power-off Memory | Yes |
| Park Action | Preset, pattern scan, patrol scan, auto scan, tilt scan, random scan, frame scan, panorama scan |
| 3D Positioning | Yes |
| PTZ Status Display | Yes |
| Preset Freezing | Yes |
| Scheduled Task | Preset, pattern scan, patrol scan, auto scan, tilt scan, random scan, frame scan, panorama scan, dome reboot, dome adjust, aux output |