| IP Video Input | 8-ch |
| HDMI 1 Output | HDMI1: 4K (3840 × 2160)/60Hz, 4K (3840 × 2160)/30Hz, 2K (2560 × 1440)/60Hz, 1920 × 1080p/60Hz, 1600 × 1200/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz,VGA1: 2K (2560 × 1440)/60Hz, 1920 × 1080p/60Hz, 1600 × 1200/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz |
| HDMI 2 Output | 1920 × 1080p/60Hz, 1280 × 1024/60Hz, 1280 × 720/60Hz, 1024 × 768/60Hz, 2-ch, RCA (2.0Vp-p, 1 KΩ) |
| VGA Output | HDMI,VGA |
| CVBS Output | 1-ch, BNC (1.0 Vp-p, 75 Ω), resolution: PAL: 704 × 576, NTSC: 704 × 480 |
| Incoming Bandwidth | 128 Mbps or 200 Mbps (when RAID is enabled),256 Mbps, or 200 Mbps (when RAID is enabled) |
| Two-Way Audio | 1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1 k Ω) |
| Network Protocol | TCP/IP, DHCP, Hik-Connect, DNS, DDNS, NTP, SADP, SMTP, NFS, iSCSI, UPnP™, HTTPS |
| Remote Connection | 128 |
| Network Interface | 2, RJ-45 10/100/1000 Mbps self-adaptive Ethernet interface |
| Power Supply | 100 to 240 VAC, 50 to 60 Hz 200 W |
| Consumption | ≤ 30 W |
| Working Temperature | -10 °C to 55 °C (14 °F to 131 °F) |
| Working Humidity | 10 to 90 % |
| Chassis | 2U |
| Dimension (W × D × H) | 445 × 470 ×90 mm (17.5"× 18.5" × 3.5") |
| SATA | 8 SATA interfaces |
| eSATA | 1 eSATA interface |
| Capacity | Up to 10TB capacity for each HDD |
| Serial Interface | RS-232; RS-485; Keyboard |
| USB Interface | Front panel: 2 × USB 2.0; Rear panel: 1 × USB 3.0 |
| Alarm In/Out | 16/4 |
| Decoding Format | H.265/H.265+/H.264/H.264+/MPEG4 |
| Decoding Capability | 2-ch @ 12 MP (20fps) / 4-ch @ 8 MP (25fps) / 8-ch @ 4MP (30fps) / 16-ch @ 1080p (30fps) |
| Synchronous playback | 8-ch |
| Recording Resolution | 12 MP/8 MP/6 MP/5 MP/4 MP/3 MP/1080p/UXGA/720p/VGA/4CIF/DCIF/2CIF/CIF/QCIF |
| Interface | N/A |
| RAID Type | Yes;RAID0, RAID1, RAID5, RAID6, RAID10 |