
Hikvision
0,00 ₼
| Protocol | RTSP, ONVIF, PSIA, etc. |
| Power supply | Redundant 1 + 1, ≤ 550 W |
| Working temperature | Working: +5 °C to +35 °C (+41 °F to +95 °F) |
| Working humidity | Storage: -20 °C to +70 °C (-4 °F to +158 °F) |
| Dimensions (W × D × H) | 486 x 173 x 760 mm (19.1 x 6.8 x 29.9 in) |
| Weight (without hard disk) | ≤ 43 kg (94.8 lb) |
| Power Consumption(with HDD) | ≤ 484 W |
| USB | 3 (2 × USB 3.0, 1 × USB 2.0) |
| Data network interface | 4, 1000M Ethernet interface (8 × GbE or 4 × 10GbE is extendable) |
| MiniSAS interface | 3, 12 Gbps SAS 3.0 interface |
| COM | 2 (1 for RS-232, 1 for RS-485) |
| Management network interface | 1, 1000M Ethernet interface |
| Video performance | 600 |
| Picture performance | 350 |
| Cache protection | Supports customizing BBU in case of unexpected power failure to protect the cache data from being lost. |
| Disk management | Disk detection pre-alarm and repair |
| CVA | Device access, recording schedule, and stream forwarding services |
| CVS | Data storage, video/picture access, storage space, and data R/W services |
| Interface | SATA |
| Capacity | 4TB, 6TB,8TB,10TB,12TB,14TB,16TB |
| HDD slot | 24 |
| RAID | I RAID: N + M: K, N + M ≤ 16, M ≥ K, N∈[1, 15], M∈[1, 4], K∈[1, 4] |
| HDD Model | Hikvision,DS40HKAI-VX1,4T; Hikvision,DS60HKAI-VX1,6T; Hikvision,DS80HKAI-VX1,8T; Hikvision,DS160HKAI-VX1,16T; Hikvision,HK724TAH,4T; Hikvision,HK726TAH,6T; Hikvision,HK728TAH,8T; Hikvision,HK7210AH,10T; Hikvision,HK7216AH,16T; |
| Processor | 2 Xeon 64-bit multi-core processors |
| Cache | 32 GB standard, extendable to 384 GB |
| Micro cluster (2 Mbps) | 600-ch |
| Management method | GUI based on web, serial port CLI, platform |
| Alarm method | Audio, indicator, GUI |