
Hikvision
0,00 ₼
| EMC | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, IC: ICES-003: Issue 7, KC: KN32: 2015, KN35: 2015 |
| Safety | CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017, BIS: IS 13252 (Part 1): 2010/IEC 60950-1: 2005, LOA: IEC/EN 60950-1 |
| Environment | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Protection | IP66: IEC 60529-2013 |
| Anti-Corrosion Protection | With -Y: NEMA 4X(NEMA 250-2018) |
| Automotive and Railway | With -R: EN50121-4 |
| Other | PVC FREE |
| Audio Type | Mono sound |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Image Sensor | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 3840 × 2160 |
| Min. Illumination | Color: 0.0007 Lux @ (F1.4, AGC ON),B/W: 0.0001 Lux @ (F1.4, AGC ON),B/W: 0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | IR cut filter,Blue glass module (less ghost phenomenon) |
| DORI | Wide: 3.8 to 16 mm: D (Detect): 76.0 m, O (Observe): 30.2 m, R (Recognize): 15.2 m, I (Identify): 7.6 m 11 to 40 mm: D (Detect): 220.0 m, O (Observe): 87.3 m, R (Recognize): 44.0 m, I (Identify): 22.0 m Tele: 3.8 to 16 mm: D (Detect): 320.0 m, O (Observe): 127.0 m, R (Recognize): 64.0m, I (Identify): 32.0m 11 to 40 mm: D (Detect): 800.0 m, O (Observe): 317.5 m, R (Recognize): 160.0m, I (Identify): 80.0 m The DORI values are calculated using pixel densities for different use cases as recommended by the EN 62676-4 standard. |
| Perimeter Protection | Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) Support combined event alarm triggering |
| Metadata | Intrusion detection,line crossing detection,region entrance detection,region exiting detection,road traffic |
| Road Traffic and Vehicle Detection | Smart Function: Support license plate recognition of vehicles and motorcycles (only in checkpoint scenario) Support vehicle attribute detection, including vehicle type, color, brand, driving direction, etc. Support vehicle and non-vehicle counting Blocklist and allowlist: up to 10,000 records LPR Countries/Regions: 4 areas (Europe, Middle East, Asia-Pacific, Africa) and more than 124 countries/regions Accuracy (Under recommended installation and lighting conditions): License plate recognition rate ≥98% Capture rate ≥99% Driving direction accuracy rate ≥98% Vehicle Capture Speed: Front installation in checkpoint scenario: up to 120 km/h Side installation: up to 80 km/h Capture Mode: License Plate and Vehicle Mode, Vehicle Priority Mode |
| Parking Management | Support distant view mode and close view mode Distant view mode: support status detection on up to 40 parking spaces, parking duration detection, and vacant parking space alarm Close view mode: support status detection on up to 4 parking spaces, license plate recognition, parking timeout alarm, and vacant parking space alarm |
| Basic Event | Motion detection (support alarm triggering by specified target types (human and vehicle)),video tampering alarm,exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error),glass break detection,scream detection,gunshot and explosion sound detection,crying sound detection |
| Smart Event | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection |
| Linkage | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger alarm output,trigger recording,trigger capture,audible warning |
| Power | 24 VDC ± 20%, 1.08 A, max. 25.9 W, three-core terminal block 24 VAC ± 20%, 1.67 A, max. 26.9 W, three-core terminal block PoE: IEEE 802.3bt, Type3, Class 5, 42.5 V to 57 V, 0.71 A to 0.55 A, max. 31.3W |
| Material | Aluminum alloy body, PP sun shield, PC front panel |
| Dimension | 465.3 mm × 169.2 mm × 164.7 mm (18.3" × 6.7" × 6.5") |
| Package Dimension | 615 mm × 360 mm × 225 mm (24.2" × 14.2" × 8.9") |
| With Package Weight | Approx. 6875 g (15.2 lb.) |
| Storage Conditions | -40 °C to 65 °C (-40 °F to 149 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -40 °C to 65 °C (-40 °F to 149 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Language | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| General Function | Heartbeat,one-key reset,mirror,password protection,pixel counter |
| Heater | Yes |
| Device Management | Supports adding alarm box (DS-FM2466) in the LAN to expand 6 additional input and 6 output alarm interfaces |
| Integrated Connector Panel | Yes |
| Open Resources | Memory: 150 MB, Smart RAM: 2200 MB, eMMC: 1288 MB |
| Computing Power | 5 TOPS |
| Open Capability | HEOP 2.0 OpendevSDK |
| Deep Learning Structure | Caffe,PyTorch,TensorFlow |
| Programming Language | C,C++ |
| Supplement Light Type | IR |
| Supplement Light Range | 3.8 to 16 mm: 80 m 11 to 40 mm: 120 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Image Settings | Rotate mode,saturation,brightness,contrast,sharpness,AGC,white balance,adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day,Night,Auto,Schedule,Alarm Trigger,Video Trigger |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 140 dB |
| Image Enhancement | BLC,HLC,3D DNR,Distortion Correction,Defog |
| SNR | ≥ 52 dB |
| Privacy Mask | 8 programmable polygon privacy masks |
| Image Stabilization | EIS |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| Video Output | 1 Vp-p Composite Output (75 Ω/CVBS) (Only for debugging) |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 100 M/1000 M self-adaptive Ethernet port |
| On-Board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 1 TB |
| Audio | 1 input (line in), 1 output (line out), 3.5 mm connector |
| Alarm | 2 inputs, 2 outputs (max. 24 VDC, 1 A) |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Reset Key | Yes |
| Power Output | 12 VDC, max. 100 mA |
| Focal Length & FOV | 3.8 to 16 mm, horizontal FOV 107.4° to 29.1°, vertical FOV 60° to 16.5°, diagonal FOV 123.1° to 33.4° 11 to 40 mm, horizontal FOV 38.4° to 11.9°, vertical FOV 20.9° to 6.7°, diagonal FOV 44.9° to 13.7° |
| Lens Type | Varifocal lens, motorized lens, 11 to 40 mm and 3.8 to 16 mm optional |
| Lens Mount | CS mount |
| Focus | Manual |
| Iris Type | P-iris |
| Aperture | 3.8 to 16 mm: F1.4 11 to 40 mm: constant F1.4 throughout the zoom range |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, SRTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP, Bonjour, WebSocket, WebSockets,MQTT/MQTTS,Support X.509 authentication,Support802.1xEAP-GTC and MSCHAP V2;802.1xEAP 1.2 supports a maximum 32-bit key. |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | ISAPI,SDK,ISUP,OTAP,ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T, Profile M) |
| User/Host | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP OVER HTTPS, Control Timeout Settings, Security Audit Log, TLS 1.2, TLS 1.3, TPM 2.0 (FIPS 140-2 level 2), AES128/256 |
| Smooth Streaming | Yes |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS),Auto Network Replenishment (ANR), Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Client | iVMS-4200,Hik-Connect,Hik-Central |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE 10, IE 11, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Safari 11+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Main Stream | Monitoring mode: 50 Hz: up to 50 fps (3840 × 2160, 3072 × 1728, 2688 × 1520, 1280 × 720), up to 100 fps (1920 × 1080) 60 Hz: up to 60 fps (3840 × 2160, 3072 × 1728, 2688 × 1520, 1280 × 720), up to 120 fps (1920 × 1080) *High frame rate is supported under monitoring mode only. smart mode: 50 Hz: 25 fps (3840 × 2160, 3072 × 1728, 2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (3840 × 2160, 3072 × 1728, 2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Third Stream | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Fourth Stream | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Fifth Stream | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, Third stream: H.265/H.264, Fourth stream: H.265/H.264/MJPEG, Fifth stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Bit Rate Control | CBR,VBR |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 4 fixed regions for each stream |
| Target Cropping | Yes |
| e-PTZ | Support Patrol and Auto Tracking settings |