
Hikvision
0,00 ₼
| EMC | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021 RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, |
| Safety | CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017, LOA: IEC/EN 60950-1 |
| Environment | CE-ROHS (2011/65/EU); REACH (Regulation (EC) No 1907/2006); WEEE (2012/19/EU); |
| Protection | IP66: IEC 60529-2013 |
| Anti-Corrosion Protection | NEMA 4X (NEMA 250-2018) |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Audio Compression | G.722.1/MP2L2/G.726/G.711/MP3/PCM/AAC-LC |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3)/PCM/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Audio Type | Mono sound |
| Image Sensor | 1.61ʺ Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 7680 × 4320 |
| Min. Illumination | Color: 0.001 Lux @ (F1.2, AGC ON) Black: 0.0005 Lux @ (F1.2,AGC ON), 0 Lux with IR. |
| Shutter Time | 1/25 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | IR cut filter. Blue glass module to reduce ghost phenomenon. |
| DORI | Wide: D (Detect) : 593.1 m, O (Observe) : 235.4 m, R (Recognize) : 118.6 m, I (Identify) : 59.3 m; Tele: D (Detect) : 3448.3 m, O (Observe) : 1368.4 m, R (Recognize) : 689.7 m, I (Identify) : 344.8 m |
| People Density | Supports up to 8 detection regions, and independent arming schedule and linkage method People density detection: supports setting density levels based on the number of people and target pixel ratio Supports scheduled data uploading |
| Linkage | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger alarm output,trigger recording,trigger capture |
| Power | 24 VAC ± 20%, 2.81 A, max. 48.2 W |
| Language | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| General Function | One-key reset, anti-flicker, heartbeat, mirror, password protection, pixel counter |
| Storage Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F), humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F), humidity 95% or less (non-condensing) |
| Material | Metal |
| Dimension | 557 mm × 205.6 mm × 189.7 mm (21.93" × 8.09" × 7.47") |
| Package Dimension | 668 mm × 443 mm × 329 mm (26.3" × 17.44" × 12.95") |
| With Package Weight | Approx. 13.2 kg (29.1 lb.) |
| Supplement Light Type | IR |
| Supplement Light Range | Up to 100 m |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Digital WDR |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| Day/Night Switch | Night,Alarm Trigger,Day,Schedule,Auto |
| Image Enhancement | HLC,3D DNR,EIS,BLC |
| Image Settings | contrast,saturation,white balance,brightness,gain,sharpness |
| Alarm | 3 inputs, 3 outputs (max. 24 VDC/VAC, 1 A) |
| Audio | 2 inputs (line in), 3.5 mm connector, max. input amplitude: 3.3 Vpp, input impedance: 4.7 KΩ, interface type: non-equilibrium; 1 output (line out), 3.5 mm connector, max. output amplitude: 3.3 Vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium; 1 built-in speaker, 1 built-in microphone, mono sound |
| On-Board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 1 TB |
| Video Output | 1 Vp-p composite output (75 Ω/CVBS), only for adjustment |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Reset Key | Yes |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M/1000 M self-adaptive Ethernet port |
| Power Output | 12 VDC, max. 100 mA |
| Fiber Optical | 1 fiber optical interface, SFP module, single mode, 20 km transmission distance, 1310 nm (TX) and 1550 nm (RX), 1250 Mbps transmission rate |
| Aperture | Max. F2.2 |
| Focus | Auto,Semi-auto,Manual |
| Focal Length & FOV | 43 mm to 250 mm: horizontal FOV 29.5° to 5.0°, vertical FOV 16.7° to 2.9°, diagonal FOV 34.0° to 5.6° |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | ONVIF (Profile S, Profile G),ISAPI,SDK,ISUP |
| Protocols | SSL/TLS,IGMP,UPnP,WebSocket,SNMP,IPv4,DNS,Bonjour,UDP,WebSockets,RTSP,RTCP,DDNS,NTP,RTP,HTTP,ICMP,PPPoE,802.1X,DHCP,QoS,FTP,SMTP,HTTPS,SFTP,IPv6,TCP/IP |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP OVER HTTPS, Control Timeout Settings, Security Audit Log, TLS 1.2, TLS 1.3, TPM 2.0 (FIPS 140-2 level 2), AES128/256 |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS) |
| Client | iVMS-4200,HikCentral Professional |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE 10, IE 11 Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Safari 11+ Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Satellite Positioning Detection | GPS |
| Main Stream | 1 encoder track mode: 50 Hz: 25 fps (7680 × 4320, 6048 × 4008, 5472 × 3648, 4944 × 3280, 4608 × 2592, 3840 × 2160, 3072 × 1728, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 24 fps (7680 × 4320, 6048 × 4008, 5472 × 3648, 4944 × 3280, 4608 × 2592, 3840 × 2160, 3072 × 1728, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 3 encoder tracks mode: H.264/H.265: 50 Hz: 25 fps (7680 × 4320, 6048 × 4008, 5472 × 3648, 4944 × 3280, 4608 × 2592) 60 Hz: 30 fps (7680 × 4320, 6048 × 4008, 5472 × 3648, 4944 × 3280, 4608 × 2592) |
| Sub-Stream | 1 encoder track mode: H.264/H.265/MJPEG: 50 Hz: 25 fps (704 × 480, 640 × 480) 60 Hz: 24 fps (704 × 480, 640 × 480) 3 encoder tracks mode: No |
| Third Stream | 1 encoder track mode: H.264/H.265: 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) 60 Hz: 24 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) 3 encoder tracks mode: No |
| Fourth Stream | 1 encoder track mode: H.264/H.265/MJPEG: 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) 60 Hz: 24 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) 3 encoder tracks mode: No |
| Fifth Stream | 1 encoder track mode: H.264/H.265/MJPEG: 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) 60 Hz: 24 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) 3 encoder tracks mode: No |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264 Fourth stream: H.265/H.264/MJPEG Fifth stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 32 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Scalable Video Coding (SVC) | Yes |
| Region of Interest (ROI) | 4 fixed regions for each stream |
| Target Cropping | Yes |