
Hikvision
0,00 ₼
| Network Storage | Support Micro SD/SDHC/SDXC card (128G) local storage, NAS (NFS,SMB/CIFS), ANR |
| Alarm Trigger | Motion detection, video tampering alarm, network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP™, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), ISAPI, SDK |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: Administrator, Operator and User |
| Web Browser | IE8+, Chrome 31.0-44, Firefox 30.0-51, Safari 8.0+ |
| General Function | One-key reset, anti-flicker, five streams, heartbeat, mirror, password protection, privacy mask, watermark, IP address filter |
| Firmware Version | V5.4.7 |
| Operating Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F) Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 36 VDC, three-core terminal block |
| Power Consumption and Current | 36 VDC, 1 A, max. 35 W |
| Protection Level | IP67, IK10 (camera body) |
| Shell Material | Aluminum alloy |
| Dimensions (W × D × H) | 560 × 339 × 160 mm (22.0" × 13.3" × 6.3") |
| Image Sensor | 1/1.8″ Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.002 Lux @ (F1.2, AGC ON); 0.031 Lux @ (F1.5, AGC ON), 0 Lux with white light on |
| Shutter Speed | 1 s to 1/100,000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Auto-iris | DC drive |
| Day & Night | IR Cut Filter |
| DNR | 3D DNR |
| WDR | 120 dB |
| Focal length | 2.8 to 12 mm 8 to 32 mm |
| Aperture Range | 2.8 to 12 mm: F1.5 - 2.8 8 to 32 mm: F1.6 |
| FOV | 2.8 to 12 mm: horizontal FOV 81.8° to 31.2°, vertical FOV: 43.5° to 17.6°, diagonal FOV: 97° to 36.3° 8 to 32 mm: horizontal FOV 42° to 13.2°, vertical FOV: 23.6° to 7.8°, diagonal FOV: 49° to 15.5° |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265+ | Main stream supports |
| H.264+ | Main stream supports |
| H.265 Type | Main Profile |
| Target Cropping | Yes |
| Image Enhancement | BLC, defog, EIS, 3D DNR, HLC |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC and white balance adjustable by client software or web browser |
| SVC | Yes |
| Day/Night Switch | Auto/Schedule/Day/Night/Triggered by Alarm In |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24bit bmp format |
| Main Stream | 50Hz: 50fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60Hz: 60fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Third Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Fourth Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Fifth Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Communication Interface | 1 RJ45 10M/100M/1000M self-adaptive Ethernet port, 1 RS-485 interface |
| Video Output | 1Vp-p composite output (75 Ω/BNC) |
| On-board Storage | Built-in micro SD/SDHC/SDXC slot, up to 128 GB |
| Reset Button | Yes |
| Audio I/O | 1-ch 3.5 mm audio input (line in), 1-ch 3.5 mm audio output (line out), mono sound |
| Alarm I/O | 2 inputs, 2 outputs (up to 24 VDC 1 A or 110 VAC 500 mA) |
| Recognition | License Plate Recognition |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHz/48 kHz |
| Accuracy | Capture Rate > 99%, accuracy rate > 98% when only one lane is configured |
| Vehicle Speed | Support vehicle speed under 120 km/h (74.6 mi/h) |
| Line number | 2 lanes |
| Direction | Support capture and recognition of vehicles both approaching and leaving |
| Whitelist and Blacklist | Up to 10000 |
| IR Range | Up to 100 m |
| IR Wavelength | 850nm |
| Behavior Analysis | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection, unattended baggage detection, object removal detection |
| Face Detection | Yes |
| Region of Interest | Support 4 fixed regions for each stream, and dynamic tracking |
| Exception Detection | Scene change detection, audio exception detection |
| Exception | Audio exception detection |
| Audio compression | G.711ulaw/G.711alaw/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Audio bit rate | 64Kbps(G.711ulaw/G.711alaw)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-192Kbps(MP2L2) |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264 Sub stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264 Fourth stream: H.265/H.264 Fifth stream: H.265/H.264 |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |