
Hikvision
0,00 ₼
| Model Specification | Up to 1 model, Model type: detection model, classification model, mixed model (detection model and classification model) |
| EMC | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, IC: ICES-003: Issue 7 |
| Safety | CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017 |
| Environment | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Protection | IP67: IEC 60529-2013, IK10: IEC 62262:2002 (excluding glass window) |
| Image Sensor | 1/1.8″ Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 2688 × 1520 |
| Min. Illumination | Color: 0.0036 Lux @ (F1.6, AGC ON),B/W: 0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | IR cut filter |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 355°, tilt: 0° to 90°, rotate: 0° to 360° |
| Basic Event | Motion detection,video tampering alarm,exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Smart Event | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection,scene change detection,defocus detection |
| Linkage | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger recording,trigger capture |
| Power | 12 VDC ± 10%, 4.28 A, max. 51.4 W,three-core terminal block,reverse polarity protection |
| Material | Metal |
| Dimension | Ø140 mm × 367.8 mm (Ø5.51" × 14.48") |
| Package Dimension | 405 mm × 190 mm × 180 mm (15.9" × 7.5" × 7.1") |
| With Package Weight | Approx. 2.94 kg (6.48 lb.) |
| Storage Conditions | -30 °C to 65 °C (-22 °F to 149 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -60 °C to 60 °C (-76 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Heater | Yes |
| Language | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| General Function | Heartbeat, mirror, flash log, password reset via e-mail, pixel counter, anti-banding |
| Demist | Yes |
| Supplement Light Type | IR |
| Supplement Light Range | Up to 50 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Image Settings | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, and white balance are adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day,Night,Auto,Schedule,Alarm Trigger |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 140 dB |
| Image Enhancement | BLC,HLC,3D DNR,Distortion Correction,Defog |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format |
| Video Output | 1 Vp-p Composite Output (75 Ω/CVBS) (Only for debugging) |
| On-Board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 256 GB |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| Lens Type | Motorized lens, 2.8 to 12 mm |
| Focal Length & FOV | 2.8 to 12 mm, horizontal FOV 110° to 46.2°, vertical FOV 59.6° to 26.2°, diagonal FOV 130° to 53° |
| Focus | Auto,Semi-auto,Manual |
| Aperture | F1.9 |
| Lens Mount | Integrated |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS |
| API | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T), ISAPI, SDK |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| Smooth Streaming | Yes |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for ONVIF, RTP/RTSP over HTTPS, control timeout settings, security audit log, TLS 1.2 |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS),ANR, Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE 10, IE 11, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Safari 11+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Main Stream | 50 Hz: 25 fps (2688 × 1520, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (2688 × 1520, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Third Stream | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Fourth Stream | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Fifth Stream | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264, Sub-stream/third stream/fourth stream/fifth stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 8 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Bit Rate Control | CBR,VBR |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 8 fixed regions for each stream |
| Target Cropping | Yes |