
Hikvision
0,00 ₼
| EMC | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021 |
| Safety | CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017 |
| Environment | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Image Sensor | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 2560 × 1440 |
| Min. Illumination | Color: 0.0005 Lux @ (F1.0, AGC ON) |
| Shutter Time | 1 s to 1/100,000 s |
| DORI | 6 mm: D (Detect): 116 m, O (Observe): 46 m, R (Recognize): 23 m, I (Identify): 11 m The DORI values are calculated using pixel densities for different use cases as recommended by the EN 62676-4 standard. |
| Object Thrown from Building Detection | Detects up to 48 targets simultaneously Configurable sensitivity, validity, and alarm priority for multi-scenario adaptation Supports up to 4 privacy masks Filters background interference (e.g., trees or leaves) with 1 shield region, preserving preview integrity Supports floor and unit parameter settings, alarm picture overlay, and alarm information for floor and unit |
| Basic Event | Motion detection,video tampering alarm,exception |
| Linkage | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger recording,trigger capture |
| Power | 12 VDC ± 20%, 0.9 A, max. 10.8 W,reverse polarity protection,Ø5.5 mm coaxial power plug, PoE: IEEE 802.3af, Class 3, max. 12.5 W |
| Material | Metal and plastic |
| Dimension | 142.7 mm × 111.9 mm × 199.8 mm (5.62" × 4.41" × 7.87") |
| Package Dimension | 275 mm × 205 mm × 173 mm (10.83" × 8.07" × 6.81") |
| With Package Weight | Approx. 990 g (2.18 lb.) |
| Storage Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Language | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| General Function | Heartbeat,flash log,password reset via email,pixel counter,password protection,one-key reset,anti-banding |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Image Settings | saturation,brightness,contrast,sharpness,gain,white balance,AGC,adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day,Night,Auto,Schedule,Alarm Trigger |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| SNR | ≥ 50 dB |
| Image Enhancement | BLC,3D DNR |
| Privacy Mask | 8 programmable polygon privacy masks |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| On-Board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 512 GB |
| Reset Key | Yes |
| Lens Type | Fixed focal lens, 6 mm |
| Focal Length & FOV | 6 mm, horizontal FOV 51°, vertical FOV 55.2°, diagonal FOV 73° |
| Iris Type | Fixed |
| Aperture | F1.0 |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, WebSocket, WebSockets |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | ONVIF (Profile S, Profile T),ISAPI,SDK,ISUP |
| User/Host | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP OVER HTTPS, Control Timeout Settings, Security Audit Log, TLS 1.2, TLS 1.3 |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS),Auto Network Replenishment (ANR), Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Client | iVMS-4200,Hik-Connect,Hik-Central |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE 10, IE 11, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Safari 11+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Main Stream | 50 Hz: 25 fps (2560 × 2880) 60 Hz: 24 fps (2560 × 2880) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (640 × 720) 60 Hz: 24 fps (640 × 720) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 8 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Bit Rate Control | CBR,VBR |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 4 fixed regions for main stream, sub-stream and third stream |
| Target Cropping | Yes |