
Hikvision
0,00 ₼
| EMC | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, IC: ICES-003: Issue 7, KC: KN32: 2015, KN35: 2015 |
| Safety | CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017, BIS: IS 13252 (Part 1): 2010/IEC 60950-1: 2005, LOA: IEC/EN 60950-1 |
| Environment | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Protection | IP67: IEC 60529-2013 |
| Anti-Corrosion Protection | -Y: NEMA 4X (NEMA 250-2018) |
| Other | PVC FREE |
| Audio Type | Mono sound |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 48 Kbps (PCM)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Image Sensor | Channel 1: 1/1.2" Progressive Scan CMOS, Channel 2: 1/1.8 Progressive Scan CMOS, Channel 3: 1/1.2 Progressive Scan CMOS, Channel 4: 1/1.8 Progressive Scan CMOS" |
| Max. Resolution | Channel 1: 3840 × 2160, Channel 2: 2560 × 1440, Channel 3: 3840 × 2160, Channel 4: 2560 × 1440 |
| Min. Illumination | Channel 1: Color: 0.0005 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with Light B/W: 0.0001 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR Channel 2: Color: 0.0005 Lux @ (F1.0, AGC ON), 0 Lux with light B/W: 0.0001 Lux @ (F1.0, AGC ON), 0 Lux with IR Channel 3: Color: 0.0005 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with Light B/W: 0.0001 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0 Lux with IR Channel 4: Color: 0.0005 Lux @ (F1.0, AGC ON), 0 Lux with light B/W: 0.0001 Lux @ (F1.0, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | Channel 1: IR cut filter, Blue glass module to reduce ghost phenomenon, Channel 2: IR cut filter, Blue glass module to reduce ghost phenomenon, Channel 3: IR cut filter, Blue glass module to reduce ghost phenomenon, Channel 4: IR cut filter, Blue glass module to reduce ghost phenomenon |
| Angle Adjustment | Channel 1: Pan: -10° to 190°, tilt: -5° to 25°, Channel 2: Pan: 0° to 180°, tilt: -5° to 25°, Channel 3: Pan: -10° to 190°, tilt: -5° to 25°, Channel 4: Pan: 0° to 180°, tilt: -5° to 25° |
| DORI | Fixed lens: D: 72.1 m, O: 28.6 m, R: 14.4 m, I: 7.2 m Varifocal lens: Wide: D: 150.3 m, O: 59.7 m, R: 30.1 m, I: 15 m Tele: D: 662.1 m, O: 262.7 m, R: 132.4 m, I: 66.2 m |
| Perimeter Protection | Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) |
| Multi-target-type Detection | Detects up to 30 targets simultaneously,Supports simultaneous detection and capture of human body, face and vehicle, Gets 7 face features, Gets 13 human body features, Gets 2 vehicle features |
| Face Capture | Detects up to 120 faces simultaneously, Supports swing left and right from -60° to 60°, tilt up and down from -30° to 30°, Uploads face with background and closed-up face pictures |
| Face Comparison | Up to 10 face libraries. 30,000 faces for each library. 150,000 faces in total, Supports face library encryption, Only channel 1/3 supports |
| Metadata | Intrusion detection,line crossing detection,region entrance detection,region exiting detection,face capture,multi-target-type detection |
| Basic Event | Motion detection (support alarm triggering by specified target types (human and vehicle)),video tampering alarm,exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error, abnormal restart),alarm input and output,video quality diagnosis,vibration detection |
| Smart Event | Unattended baggage detection, object removal detection,scene change detection,audio exception detection,defocus detection |
| Linkage | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger alarm output,trigger recording,trigger capture,audible warning,white light flashing |
| Power | 36 VDC ± 20%, 1.56 A, max. 56.12 W,two-core terminal block |
| Material | Plastics and metal |
| Dimension | 385.2 mm × 193.6 mm × 262.5 mm (15.2" × 7.6" × 10.3") |
| Package Dimension | 490 mm × 280 mm × 343 mm (19.3" × 11" × 13.5") |
| With Package Weight | Approx. 8835 g (19.5 lb.) |
| Storage Conditions | -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Language | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| General Function | Heartbeat,mirror,flash log,password reset via email,pixel counter,password protection,one-key reset,anti-banding |
| Heater | Yes |
| Wiper | Yes |
| Demist | Yes |
| Flashing Light | White Light |
| Supplement Light Type | IR,White Light,Hybrid (IR and White Light) |
| Supplement Light Range | Channel 1/3: up to 100 m Channel 2/4: up to 30 m |
| Supplement Light Number | 10 |
| Smart Supplement Light | Yes |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Image Settings | Rotate mode,saturation,brightness,contrast,sharpness,gain,white balance,AGC,adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day,Night,Auto,Schedule,Alarm Trigger |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 140 dB |
| Image Enhancement | BLC,HLC,3D DNR,Distortion Correction |
| Privacy Mask | 8 programmable polygon privacy masks |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M/1000 M self-adaptive Ethernet port |
| On-Board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 512 GB |
| Built-in Microphone | Yes, 2 built-in microphones |
| Built-in Speaker | Yes, 1 built-in speaker,Max. power consumption: 3 W, max. sound pressure level: 10 cm: 95 dB. |
| Audio | 2 inputs (line in), 1 output (line out), 3.5 mm connector, 2 channels |
| Alarm | 3 inputs, 2 outputs (max. 24 VDC/24 VAC, 1 A) |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Reset Key | Yes |
| Power Output | 12 VDC, max. 100 mA |
| Lens Type | Channel 1: Varifocal lens, 10 to 50 mm, Channel 2: Fixed focal lens, 4 mm, Channel 3: Varifocal lens, 10 to 50 mm, Channel 4: Fixed focal lens, 4 mm |
| Focal Length & FOV | Channel 1: 10 to 50 mm, horizontal FOV 36.1° to 13.1°, vertical FOV 20.3° to 7.3°, diagonal FOV 41.8° to 14.9° Channel 2: 4 mm, horizontal FOV 85.2°, vertical FOV 45.2°, diagonal FOV 101.7° Channel 3: 10 to 50 mm, horizontal FOV 36.1° to 13.1°, vertical FOV 20.3° to 7.3°, diagonal FOV 41.8° to 14.9° Channel 4: 4 mm, horizontal FOV 85.2°, vertical FOV 45.2°, diagonal FOV 101.7° |
| Focus | Auto,Semi-auto,Manual |
| Min. Focus Distance | Channel 1/3: 1.5 m Channel 2/4: 3 m |
| Iris Type | DC iris |
| Aperture | Channel 1: F1.6, Channel 2: F1.0, Channel 3: F1.6, Channel 4: F1.0 |
| Depth of Field | Channel 1: 3.1 m to ∞ Channel 2: 3.1 m to ∞ Channel 3: 3.1 m to ∞ Channel 4: 3.1 m to ∞ |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, SFTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, ISUP, ARP, WebSocket, WebSockets |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T, Profile M),ISAPI,SDK,ISUP |
| User/Host | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP OVER HTTPS, Control Timeout Settings, Security Audit Log, TLS 1.2, TLS 1.3, TPM 2.0 (FIPS 140-2 level 2), AES128/256 |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS),Auto Network Replenishment (ANR),CVR,NVR, Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Client | iVMS-4200,Hik-Connect |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE 10, IE 11, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Safari 13+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Movement Range (Pan) | Channel 1/Channel 3: Pan: -10° to 190° Channel 2/Channel 4: Pan: 0° to 180° |
| Movement Range (Tilt) | Channel 1/Channel 3: Tilt: -5° to 25° Channel 2/Channel 4: Tilt: -5° to 25° |
| Pan Speed | Pan speed: configurable from 0.1° to 5°/s, preset speed: 2.5°/s |
| Tilt Speed | Tilt speed: configurable from 0.1° to 5°/s, preset speed 2.5°/s |
| Satellite Positioning Detection | GPS |
| Main Stream | Channel 1 & Channel 3: 50 Hz: 25 fps (3840 × 2160, 3072 × 1728, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (3840 × 2160, 3072 × 1728, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) Channel 2 & Channel 4: 50 Hz: 25 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | Channel 1 & Channel 3: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) Channel 2 & Channel 4: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Third Stream | Channel 1 & Channel 3: 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) Channel 2 & Channel 4: 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Fourth Stream | Channel 1 & Channel 3: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) Channel 2 & Channel 4: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Fifth Stream | Channel 1 & Channel 3: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) Channel 2 & Channel 4: 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, Third stream: H.265/H.264, Fourth stream: H.265/H.264/MJPEG, Fifth stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | Channel1/3: 32 Kbps to 16 Mbps, Channel2/4: 32 Kbps to 8 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile,High Profile,Main Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Bit Rate Control | CBR,VBR |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 4 fixed regions for each stream |
| Target Cropping | Yes |