
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, DHCP, Bonjour |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | Open-ended, support ONVIF, ISAPI, and CGI, support HIKVISION SDK and Third-Party Management Platform, ISUP |
| User/Host | Up to 32 users. 3 levels: Administrator, Operator and User |
| Security | Authenticated username and password, MAC address binding, HTTPS encryption, 802.1X authenticated access |
| Web Browser | IE 8 to 11, Chrome 31.0+, Firefox 30.0+, Safari 11+ |
| Power | Static: 5 W, Dynamic: 7 W |
| Dimension | 50 mm × 60 mm × 88.6 mm (1.97" × 2.36" × 3.49") |
| Operating Condition | Temperature: -10 °C to 60 °C (14°F to 140°F) Humidity: ≤90% |
| General Function | heartbeat |
| Image Sensor | 1/2.8" progressive scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.05 Lux @ (F1.6, AGC ON), B/W: 0.01 Lux @ (F1.6, AGC ON) |
| Shutter Speed | 1/1 s to 1/30,000 s |
| Day & Night | IR cut filter |
| Zoom | 20 × optical, 12 × digital |
| Focal Length | 4.8 mm to 96 mm, 20 × optical |
| FOV | Horizontal field of view: 57.6° to 3.4°, vertical field of view: 34.4° to 2°, diagonal field of view: 64.5° to 3.9° |
| Focus | Auto, semi-auto, manual |
| Aperture | Max. F1.6 |
| Zoom Speed | Approx. 2.9 s |
| Main Stream | 50Hz: 25 fps (1280 × 960, 1280 × 720) 60Hz: 30 fps (1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Video Compression | H.264/H.265 |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| Region of Interest (ROI) | Yes |
| Image Settings | Gain and white balance adjustable by client software or web browser. |
| Day/Night Switch | Day, Night, Auto, Schedule, Alarm Trigger |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| SNR | ≥52 dB |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR |
| Privacy Mask | up to 8 masks |
| Regional Focus | Yes |
| Regional Exposure | Yes |
| Ethernet Interface | 10 M/100 M Ethernet interface |
| On-board Storage | Micro SD/Micro SDHC/Micro SDXC card, up to 256 GB |
| Audio | 1 audio input, 1 audio output |
| Alarm | 1 alarm input, 1 alarm output |
| RS-485 | Yes |
| Power Output | DC 12 V ± 10% |
| Basic Event | motion detection, video tampering alarm, illegal login |
| Smart Event | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection, unattended baggage detection, object removal detection, scene change detection, audio exception detection |
| Audio Compression | G.722.1/G.711-a law/G.711-u law/MP2L2/G.726/AAC/PCM |
| Face Capture | Yes |
| Power-off Memory | Yes |