
Hikvision
0,00 ₼
| Live Video Analysis | Up to 4-ch (4-ch@4 MP, 2-ch@6 MP, 1-ch @8 MP) |
| Auto-Switch Video Analysis | Up to 16-ch (switching time should between 10 to 3600 sec) |
| Scheduled Capture Analysis | Up to 16-ch (switch time should between 3 to 3600 seconds) |
| Offline Picture Analysis | 4 image per GPU per second or 1 image per GPU per second ( Large model) |
| SATA | 1 SATA interface |
| Capacity | Up to 16 TB capacity for each HDD,1 built-in 3.5-inch 1 TB SATA hard disk |
| Serial Interface | 1 RS-232 interface, 2 RS-485 interface |
| USB Interface | Rear panel: 2 × USB 2.0; Rear panel: 1 × USB 3.0 |
| Alarm In/Out | 16/4 |
| Decoding Format | H.265/H.265+/H.264/H.264+ |
| Decoding Capability | Up to 2-ch@32 MP/2-ch@24 MP/4-ch@12 MP/8-ch@8 MP/16-ch@4 MP |
| Synchronous Playback | 16-ch |
| Recording Resolution | 32 MP/24 MP/12 MP/8 MP/6 MP/5 MP/4 MP/3 MP/1080p/UXGA/720p/VGA /4CIF/DCIF/ 2CIF/CIF/QCIF *: NVR supports up to 8-ch 32 MP/24 MP IP video inputs. |
| GUI Language | English, Russian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Turkish, Japanese, Danish, Swedish Language, Norwegian, Finnish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Estonian, Vietnamese, Croatian, Slovenian, Serbian, Latvian, Lithuanian, Uzbek, Kazakh, Arabic, Ukrainian, Kyrgyz , Brazilian Portuguese, Indonesian |
| Power Supply | 12 VDC, 5A |
| Consumption | ≤ 60 W |
| Working Temperature | -10 to 55° C (14 to 131° F) |
| Working Humidity | 10 to 90% |
| Dimension (W × D × H) | 320 × 243 × 65 mm (12.6 × 9.6 × 2.6 inch) |
| AI by NVR | Pre-installed AI Algorithm Package Human (3 Algorithm models ) 1. Facial recognition: 2. People counting: regional people counting, people counting statistics 3. PPE: safety helmets and reflective vests detection Vehicle (2 Algorithm models ) 1. Vehicle attributes: vehicle brand,vehicle color, vehicle type 2. Non-motorized vehicle detection: motorcycle, bicycles Dangerous Event (2 Algorithm models ) 1. Fire and smoke detection 2. Occupation of fire escape Behavior (3 Algorithm models ) 1. Street level behavior : falling down detection, people gathering detection, fast moving detection, physical conflict detection 2. Indoor: playing phone, sleeping on duty, absence, number of people allowed, overstaying detection 3. Perimeter: intrusion detection, line crossing detection, region entrance detection, region exiting detection 4. Smoke detection, call detection AIOP (Up to 16 models) Model type: detection model, classification model, mixed model (detection model and classification model) 1 engines in total, One engine can support four algorithm models; each algorithm model supports one real-time video stream analysis or a maximum of 8 auto-switch video analyses (switch time between 10 to 3600 seconds) |
| Engine | 2 * KT2 (1 for live video analysis, 1 for lager model algorithm secondary analysis) |
| Remote Connection | 128 |
| Network Protocol | TCP/IP, DHCP, IPv4, IPv6, DNS, DDNS, NTP, RTSP, SADP, SMTP, SNMP, NFS, iSCSI, ISUP, UPnP™, HTTP, HTTPS |
| API | ONVIF (profile S/G); SDK; ISAPI |
| Compatible Browser | IE11, Chrome V57, Firefox V52, Safari V12, Edge V89, or above version |
| Network Interface | 2, RJ-45 10/100/1000 Mbps self-adaptive Ethernet interface |
| IP Video Input | 16-ch |
| Incoming Bandwidth | 128Mbps |
| Outgoing Bandwidth | 256 Mbps |
| Video Output Mode | HDMI1/VGA1 simultaneous output, HDMI2/VGA2 simultaneous output |
| Audio Output | 1-ch, RCA (Linear, 1 KΩ) |
| Two-Way Audio | 1-ch, RCA (2.0 Vp-p, 1 k Ω) |
| HDMI Output | HDMI1:8K (7680 × 4320)/30 Hz, 4K (3840 × 2160)/60 Hz, 4K (3840 × 2160)/30 Hz, 2K (2560 × 1440)/60 Hz, 1080P (1920 × 1080)/60 Hz HDMI2:4K (3840 × 2160)/60Hz, 4K (3840 × 2160)/30Hz, 2K (2560 × 1440)/60Hz, 1920 × 1080/60Hz *: When HDMI 1 output resolution is 8K, the maximum HDMI 2 output resolution is 1080p. |
| VGA Output | VAG1/VGA2:1080P (1920 × 1080)/60 Hz |