
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, NTP, IPv4, IPv6, UDP, SNMP, 802.1X, QoS |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G, PROFILE T), ISAPI, SDK, ISUP, OTAP |
| User/Host | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator and user |
| Security | Password protection,Complicated password,HTTPS encryption,802.1X authentication (EAP-PEAP, EAP-LEAP, EAP-MD5),Basic and digest authentication for HTTP/HTTPS,WSSE and digest authentication for ONVIF,Control timeout settings |
| Network Storage | MicroSD/TF card (512 GB), local storage and CVR, NVR, ANR |
| Client | iVMS-4200 (Only for live view and LPR information search),Hik-Central Master,Hik-Central Pro,HikCentral Master Lite |
| Web Browser | Chrome V61+、IE9 - IE11、Firefox V40+、Edge, plug-in free live view supported |
| Operating System | Linux |
| Power | DC 36 V ± 20%, 2 A, max. 70 W, two-core terminal block |
| Material | Aluminum alloy |
| Dimension | 369.0 mm × 437.4 mm × 151.1 mm (15.59" × 17.22" × 5.95") (L × W × H) |
| Package Dimension | 535 mm × 500 mm × 390 mm (21.06" × 19.68" × 15.35") (L × W × H) |
| Weight | Approx. 8.00 kg (17.6 lb.) |
| With Package Weight | Approx. 13.7 kg (30.2 lb.) |
| Operating Condition | -30 °C to 70 °C (-22 °F to 158 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Storage Condition | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (Non-condensing) |
| General Function | One-key reset, three streams, heartbeat, password protection, watermark |
| Heater | Supported |
| Language | 8 languages: English, Thai, Croatian, Korean, Russian, Traditional Chinese, Ukrainian, Spanish |
| Image Sensor | 5 MP (2/3'' GMOS)5 |
| Max. Resolution | 2464 × 2056 |
| Min. Illumination | Color: 0.001 Lux@(F1.4, AGC ON) |
| Shutter Time | 50 us-20000 us |
| Day & Night | 24/7 color imaging |
| Lens Type | Varifocal lens, motorized lens, 11 to 40 mm |
| Focal Length & FOV | 11 to 40 mm, horizontal FOV 36.7° to 13.9°, vertical FOV 30.7° to 11.6°, diagonal FOV 48.0° to 18.2° |
| Focus | Auto |
| Aperture | F1.6 |
| Built-in Supplement Light Type | White light |
| Light Bead | 16 |
| Built-in Supplement Light Range | Up to 40 m |
| External Supplement Light | Strobe and flash light |
| Main Stream | 50 Hz: 50 fps (2464 × 2056, 2448 × 2048, 2048 × 1536, 1920 × 1080, 704 × 576) 60 Hz: 30 fps (2464 × 2056, 2448 × 2048, 2048 × 1536, 1920 × 1080, 704 × 576) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 50 fps (2448 × 2048, 2048 × 1536, 1920 × 1080, 704 × 576) 60 Hz: 30 fps (2448 × 2048, 2048 × 1536, 1920 × 1080, 704 × 576) |
| Third Stream | 50 Hz: 50 fps (2048 × 1536, 1280 × 720, 704 × 576) 60 Hz: 30 fps (2048 × 1536, 1280 × 720, 704 × 576) |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264/MJPEG Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline profile/Main profile/High profile |
| H.265 Type | Main profile |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, and white balance are adjustable by client software or web browser. |
| Day/Night Switch | Auto/Scheduled/Triggered by alarm in |
| SNR | 60 dB |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10M/100M/1000M self-adaptive Ethernet interface |
| On-board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/SDHC/SDXC card, up to 512 GB |
| Temperature Sensor | Optional |
| Alarm | 6 output interfaces |
| RS-485 | 1 RS-485 interface |
| Basic Event | HDD Error, network disconnected, IP address conflicted, vehicle detector exception, traffic light detector exception |
| RF | CE-RED:EN 301489-1 V2.2.3, EN 301489-3 V2.1.1, EN 301489-17 V3.2.4,EN 301489-52 V1.2.1,EN 300440 V2.1.1, EN 302288-2 V1.6.1 |
| EMC | CE-EMC: EN 55032: 2015/A11:2020+A1:2020, EN IEC61000-3-2: 2019/A1:2021, EN 61000-3-3: 2013+A1:2019/A2:2021, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014 |
| Safety | CE-LVD: EN 62368-1: 2014+A11: 2017,CB: IEC 62368-1: 2018 |
| Environment | CE-RoHS: 2011/65/EU,WEEE: 2012/19/EU,Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Protection | IP66: IEC 60529-2013,IK10: IEC 62262:2002 |
| Coverage | Up to 2 lanes |
| Trigger Mode | External I/O trigger/Radar trigger/Video trigger |
| Smart Function | License plate recognition,Vehicle type classification,Vehicle color recognition,No-plate vehicle capture,Moving direction detection |
| LPR Countries/Regions | Middle East: The United Arab Emirates (Abu Dhabi, Ajman, Dubai, Fujairah, Ras Al Khaimah, Sharjah and Umm Al Quwain), Qatar, Iraq, Egypt, Jordan, Kuwait, Saudi Arabia, Pakistan, Oman, Lebanon, Bahrain Africa: Nigeria, Kenya, Ivory Coast , South Africa, Tanzania, Mauritius, Morocco, Tunisia, Sierra Leone, Zambia, Ghana, Zimbabwe, Uganda, Angola, Ethiopia, Senegal, Algeria Asia-Pacific: Australia, New Zealand, Indonesia, Malaysia, Singapore, South Korea, Thailand, Vietnam, the Philippines, Hong Kong, Macao, Taiwan, Myanmar, India, Mongolia, Cambodia, Laos, Bangladesh, Nepal, Sri Lanka America: Canada, Argentina, Chile, Paraguay, Uruguay, El Salvador, Bolivia, Colombia, Brazil, Ecuador, Peru, Mexico, Panama, Costa Rica, Trinidad and Tobago, the Dominican Republic, Guatemala Europe: Turkey, Croatia, Slovakia, Czech Republic, Bulgaria, the Republic of North Macedonia, Hungary, Greece, Poland, France, Netherlands, Switzerland, Spain, the UK, Ireland, Germany, Italy, Austria, Israel, Palestinian, Belgium, Luxembourg, Albania, Kosovo, Serbia, Romania, Montenegro, Denmark, Finland, Sweden, Slovenia, Portugal, Malta, Cyprus, Iceland, Liechtenstein, Bosnia and Herzegovina Russian-Speaking Regions: Azerbaijan, Belarus, Kazakhstan, Lithuania, Georgia, Estonia, Latvia, Russia, Ukraine, Moldova, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Armenia, Turkmenistan, Tajikistan |
| Accuracy (Under recommended installation and lighting conditions) | Capture rate > 99%, Vehicle moving direction recognition accuracy > 98.5%, LPR accuracy > 98%, Mistaken capture rate < 2% |
| No License Plate Detection | Supported |
| Motorcycle LPR | Supported |
| Vehicle Type | Car/Van/Bus/Truck/Light Truck/SUV_MPV/Pickup/Pedestrian/Motorcycle/Tricycle |
| Vehicle Color | Red, yellow, green, blue, pink, purple, cyan, brown, white, grey, black |
| Vehicle Manufacturer | 84 manufacturers: Hyundai, Toyota, KIA, Honda, Volkswagen, Benz, Nissan, Ford, Isuzu, BMW, Chevrolet, Mitsubishi, Renault, Opel, Suzuki, Skoda, Daewoo, Audi, Mazda, GAC HINO, Peugeot, SsangYong, Citroen, Fiat, Scania, MAN, Volvo, Lexus, Seat, Land Rover, Daihatsu, Dongwo, Subaru, Iveco, MINI, JEEP, Porsche, Chery, Dodge, Chrysler, Acura, Alfa Romeo, Great Wall, Infiniti, Smart, Saic Maxus, JAC, Jaguar, GMC, Lincoln, JMC, SAAB, FAW, Yutong, Guangzhou Yunbao, Joylong, Geely, Cadillac, JBC, An‘kai, Haima, Foton, King Long, Dongfeng, Geely-Emgrand, Perodua, UD, BYD, Renault Samsung, Proton, HICOM, Malaysia_Unknown 1, Hyundai-Rohens, SsangYong-Old Version, Equus-Old Version, CNHTC, Rolls-Royce, Beiben Truck, Haval, Hino, Kia-Borrego, Chang‘an, Alfa, FORO |
| License Plate Color Recognition | Customized to support |
| Driving on Lane Line Detection | Supported (only strobe light mode) |
| Lane Change Detection | Supported (only strobe light mode) |
| Wrong-way Driving Detection | Supported |
| Emergency Lane Occupation | Supported (truck forbidden lane, emergency lane, urban bus lane) |
| Capture Speed Range | 10 to 320 km/h |
| Working Frequency | 24.05 to 24.25 GHz |
| Modulation Waveform | FMCW |
| Antenna Beam Width | 35° × 16° |
| Detection Distance | 40 m |
| Speed Measuring Range | 10 to 320 km/h |
| Max. Detectable Targets | up to 32 |
| Speed Measuring Accuracy | ± 2 km/h |
| Trigger Consistency | ≤ ± 1 m |
| Coverage Lanes | Up to 2 lane(s) |
| Capture Rate | ≥ 95% |
| Trigger Mode | Approaching direction,Leaving direction,Bidrection |
| Satellite Positioning | Optional |