
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, HTTP, HTTPS, FTP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, NTP, UPnP, IPv6, UDP |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | ONVIF (Version 2.1, PROFILE S, PROFILE G), ISAPI, SDK |
| User/Host | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Security | Password protection, HTTPS encryption, digest authentication for HTTP/HTTPS, digest authentication for ONVIF (Version 2.1) |
| Network Storage | Micro SD/TF card (128 GB), local storage and CVR, NVR, ANPR |
| Client | iVMS-8600, Hik-Central |
| Web Browser | IE7+ |
| Firmware Version | V4.2.2 |
| Operating System | Linux |
| Power | 12 VDC to 24 VDC ± 20%, PoE (802.3at, class 4) Max. 12 W |
| Material | Aluminum alloy |
| Dimension | With package: 428.5 × 120 × 132.8 mm |
| Weight | Camera: approx. 3.12 ± 0.5 kg (6.88 ± 1.1 lb) |
| Operating Condition | Temperature: -30 °C to +70 °C (-22 °F to +158 °F) , Humidity: 95% or less (non-condensing) |
| General Function | One-key reset, three streams, heartbeat, password protection, watermark |
| Image Sensor | 1/1.8″ progressive scan CMOS |
| Max. Resolution | 2688 × 1520 |
| Min. Illumination | Color: 0.001 Lux @ (F1.2, AGC ON) |
| Shutter Time | 1/25 s to 1/100,000 s |
| Slow Shutter | Supported |
| Day & Night | IR cut filter |
| Focal Length & FOV | 4-11 mm/8-32 mm (Optional) 0411: Horizontal FOV: 114.7° to 41.9°; Vertical FOV: 59.4° to 23.6°; Diagonal FOV: 141.5° to 48.1° 0832: Horizontal FOV: 39.7° to 15.9°; Vertical FOV: 22.3° to 9.1°; Diagonal FOV: 45.8° to 18.1° |
| Focus | Auto |
| Iris Type | DC drive |
| Aperture | F1.38/F1.63-1.8 |
| Built-in Supplement Light Range | 0411: Up to 50 m 0832: Up to 100 m |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Main Stream | 50 Hz: 25 fps (2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 352 × 288) |
| Sub Stream | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 352 × 288) |
| Third Stream | 50 Hz: 25 fps (1280 × 720, 704 × 576, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Video Compression | H.264 and H.265 encoding Main stream: H.265/H.264/MJPEG Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline profile/Main profile/High profile |
| H.265 Type | Baseline profile/Main profile/High profile |
| Image Settings | Rotation mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, and white balance are adjustable via client software or web browser. |
| Day/Night Switch | Auto/Scheduled/Triggered by alarm in |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 140 dB |
| Image Enhancement | 3D DNR |
| Picture Overlay | Logo picture can be overlaid on video with 128 × 128 in 24-bit bmp format |
| Video Output | Network |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10M/100M/1000M Ethernet interface |
| On-board Storage | Built-in microSD/TF card, up to 128 GB |
| Audio | Supported |
| Alarm | 1 input interface, 1 output interface, 2 relays |
| RS-485 | 1 RS-485 interface |
| Reset Key | Supported |
| Wiegand | 1 Wiegand interface |
| Basic Event | HDD Error, Network Disconnected, IP Address Conflicted, Vehicle Detector Exception, Traffic Light Detector Exception |
| EMC | CE, FCC, |
| Environment | RoHS |
| Protection | IP67, IK10 |
| Audio Compression | G.711/G.722.1 |
| Audio Bit Rate | 8Kbps (G.711) /16Kbps (G.722.1) |
| Smart Function | License plate recognition Vehicle type classification, color identification, no-plate vehicle capture, vehicle driving direction detection |
| LPR Countries/Regions | Mid-East: Turkey, United Arab Emirates, Qatar, Iran, Iraq, Egypt, Jordan, Kuwait, Saudi Arabia, Tunisia, Palestine, Pakistan Africa: South Africa, Kenya, Nigeria, Tanzania, Mauritius,Morocco Asia-Pacific: Australia, New Zealand, Indonesia, Malaysia, Singapore, South Korea, Thailand, Vietnam, the Philippines, Hong Kong, Macao, Taiwan, Burma, Japan, India, Mongolia America: United States of America, Colombia, Brazil, Ecuador, Peru, Mexico Europe: Croatia, Slovakia, Czech Republic, Bulgaria, Macedonia, Hungary, Greece, Poland, France, Netherlands, Switzerland, Spain, United Kingdom, Ireland, Germany, Italy, Austria, Israel Russian-Speaking Regions: Azerbaijan, Belarus, Kazakhstan, Lithuania, Georgia, Estonia, Latvia, Russian Federation, Ukraine, Moldova, Belarus, Uzbekistan |
| Accuracy (Under recommended installation and lighting conditions) | Capture rate > 99% Driving direction recognition accuracy > 98.5% LPR accuracy > 98% Mistaken capture rate < 2% European and Russian-Speaking Regions: LPR accuracy > 98% Country/Region recognition accuracy > 95% |
| No License Plate Detection | Supported |
| Motorcycle LPR | Supported |
| Vehicle Type | Car/Van/Bus/Truck/Others |
| Vehicle Color | Red, yellow (including orange), green, blue, purple, brown, white, grey (including silver), black IR Model: Recognizable at daytime only |
| Vehicle Manufacturer | 65 manufacturers: HYUNDAI, TOYOTA, KIA, HONDA, VOLKSWAGEN, BENZ, NISSAN, FORD, ISUZU, BMW, CHEVROLET, MITSUBISHI, RENAULT, OPEL, SUZUKI, SKODA, DAEWOO, AUDI, MAZDA, HINO, PEUGEOT, SSANG YONG, CITROEN, FIAT, SCANIA, MAN, VOLVO, LEXUS, SEAT, LAND ROVER, DAIHATSU, UD TRUCKS, SUBARU, IVECO, MINI, JEEP, PORSCHE, CHERY, DODGE, CHRYSLER, ACURA, ALFA ROMEO, GREAT WALL, INFINITY, SMART, SAIC MAXUS, JAC, JAGUAR, JMC, LINCOLN, JMC, SAAB, FAW, YUTONG, LWE, JOYLONG, GEELY, CADILLAC, JINBEI, ANKAI, HAIMA, FOTON, KING LONG, DONGFENG, EMGRAND |
| Capture Speed Range | 5 to 120 km/h |