
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, HTTP, HTTPS, FTP, DNS, RTP, RTSP, RTCP, NTP, IPv6, UDP |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | ISAPI,SDK |
| User/Host | Up to 32 users,3 user levels: administrator, operator, and user |
| Security | Password protection, HTTPS encryption, digest authentication for HTTP/HTTPS |
| Network Storage | Micro SD/TF card (128 GB),Local storage,CVR,NVR,ANR |
| Client | Hik-Central Master,HikCentral Master Lite |
| Web Browser | IE7+ |
| Operating System | Linux |
| Power | 100 to 240 VAC (with power adapter, by default) 36 VDC ± 20% (without power adapter) < 40 W |
| Material | Aluminum alloy |
| Dimension | 437 × 391 × 139.65 mm (17.2" × 15.39" × 5.50") |
| Weight | Approx. 7.2 ± 0.5 kg (15.9 ± 1.1 lb) |
| Operating Condition | Temperature: -30 °C to 70 °C (-22 °F to 158 °F) Humidity: 95% or less (non-condensing) |
| General Function | One-key reset, three streams, heartbeat, password protection, watermark |
| Heater | Yes |
| Image Sensor | 8 MP, 1/1.2"" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 3840 × 2160 |
| Min. Illumination | Color: 0.001 Lux@(F1.4, AGC ON) , 0.0005 Lux with IR |
| Shutter Time | 50 to 20,000 us |
| Day & Night | IR cut filter |
| Focal Length & FOV | 15 to 50 mm or 5.7-21 mm (Optional) CS-Mount, Horizontal: 42.7° to 13.7°, Vertical: 23.4° to 7.6°, Diagonal: 49.7 to 15.8° |
| Focus | Manual |
| Aperture | F1.4-C |
| External Supplement Light | Strobe light,Flash light,Continuous light |
| Main Stream | 50 Hz: 25 fps (3840 × 2160, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (3840 × 2160, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub Stream | 1920 × 1080, 704 × 576 |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264/MJPEG Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline profile/Main profile/High profile |
| H.265 Type | Baseline profile/Main profile/High profile |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, and white balance are adjustable by client software or web browser. |
| Day/Night Switch | Auto/Scheduled/Triggered by alarm in |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 60 dB |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M/1000 M self-adaptive Ethernet interface 1 RS-485 interface (half duplex, HIKVISION) |
| On-board Storage | Built-in microSD/TF card, up to 128 GB |
| Temperature Sensor | Optional |
| Alarm | 1 output interface |
| Basic Event | HDD Error, network disconnected, IP address conflicted, vehicle detector exception, traffic light detector exception |
| Protection | IP65 |
| Coverage | Up to 3 lanes |
| Trigger Mode | Video trigger |
| Smart Function | Vehicle type, lane flow, lane speed, space headway, time headway, lane time occupancy rate, lane space occupancy rate, queuing length, and traffic status Driving on lane line, lane change, wrong-way driving, stopped vehicle, Emergency lane occupation, roadblock, construction, fallen object, pedestrians, congestion, fire/smoke in tunnel detection, speed drop, speeding, low-speed driving |
| Working Frequency | 77 GHz |
| Speed Range | 2 to 200 km/h |
| Max. Detectable Targets | 128 |
| Speed Measurement Accuracy | ± 2km/h |
| Trigger Consistency | ≤ ± 1 m |
| Antenna Beam Width | 35° × 16° |
| Satellite Positioning | GPS (optional) |