
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, HTTP, HTTPS, FTP, DNS, RTP, RTSP, RTCP, NTP, IPv6, UDP |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | ISAPI, SDK |
| User/Host | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator and user |
| Security | Password protection, HTTPS encryption, digest authentication for HTTP/HTTPS, digest authentication for ONVIF (Version 2.1) |
| Network Storage | MicroSD/TF card (128 GB), local storage and CVR, NVR, ANR |
| Client | iVMS-4200 (Only for video live view and LPR information search), Hik-Central Master, Hik-Central Pro |
| Web Browser | IE8-IE11, plug-in free live view supported |
| Firmware Version | V4.3.2 |
| Operating System | Linux |
| Power | 100 to 240 VAC (with power adapter, by default) 36 VDC ± 20% (without power adapter); < 70 W |
| Material | Aluminum alloy |
| Dimension | With package: 375 × 372 × 141 mm (14.8 × 14.6 × 5.6 inch) |
| Weight | Approx. 7.2 kg (15.9 lb.) |
| Operating Condition | Temperature: -30 °C to 70 °C (-22 °F to 158 °F) Humidity: 95% or less (non-condensing) |
| General Function | One-key reset, three streams, heartbeat, password protection, watermark |
| Heater | Supported |
| Image Sensor | 5 MP ( 2/3'' GMOS) |
| Max. Resolution | 2464 × 2056 |
| Min. Illumination | Color: 0.001 Lux@(F1.4, AGC ON), 0.0005 Lux with IR |
| Shutter Time | 50 us-20000 us |
| Day & Night | IR cut filter |
| Focal Length & FOV | 15 to 50 mm CS-Mount Horizontal: 42.7° to 13.7° Vertical: 23.4° to 7.6° |
| Focus | Manual |
| Aperture | F1.4-C |
| Light Bead | 16 |
| Built-in Supplement Light Range | Up to 40 m |
| IR Wavelength | 850 nm |
| External Supplement Light | External strobe/flash/solid light |
| Main Stream | 50 Hz: 50 fps (2448 × 2048, 2464 × 2056, 2048 × 1536, 1920 × 1080) 60 Hz: 30 fps(2448 × 2048, 2464 × 2056, 2048 × 1536, 1920 × 1080) |
| Sub Stream | 1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 352 × 288 |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264/MJPEG Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline profile/Main profile/High profile |
| H.265 Type | Baseline profile/Main profile/High profile |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Image Settings | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, and white balance are adjustable by client software or web browser. |
| Day/Night Switch | Auto/Scheduled/Manual |
| SNR | 60 dB |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10M/100M/1000M self-adaptive Ethernet interface |
| On-board Storage | Built-in microSD/TF card, up to 128 GB |
| Temperature Sensor | Optional |
| Alarm | 6 output interfaces |
| RS-485 | 1 RS-485 interface |
| Basic Event | HDD Error, network disconnected, IP address conflicted, vehicle detector exception, traffic light detector exception |
| Protection | IP65 |
| Coverage | Up to 2 lanes |
| Trigger Mode | External I/O trigger/Radar trigger/Video trigger |
| Smart Function | License plate recognition |
| LPR Countries/Regions | Middle East: The United Arab Emirates (Abu Dhabi, Ajman, Dubai, Fujairah, Ras Al Khaimah, Sharjah and Umm Al Quwain), Qatar, Iran, Iraq, Egypt, Jordan, Kuwait, Saudi Arabia, Pakistan, Oman, Lebanon, Bahrain Africa: Nigeria, Kenya, Ivory Coast , South Africa, Tanzania, Mauritius, Morocco, Tunisia, Sierra Leone, Zambia, Ghana, Zimbabwe, Uganda, Angola, Ethiopia, Senegal, Algeria Asia-Pacific: Australia, New Zealand, Indonesia, Malaysia, Singapore, South Korea, Thailand, Vietnam, the Philippines, Hong Kong, Macao, Taiwan, Burma, India, Mongolia, Cambodia, Laos, Bangladesh America: The United States of America, Canada, Argentina, Chile, Paraguay, Uruguay, El Salvador, Bolivia, Colombia, Brazil, Ecuador, Peru, Mexico, Panama, Costa Rica, Trinidad and Tobago, the Dominican Republic, Guatemala Europe: Turkey, Croatia, Slovakia, Czech Republic, Bulgaria, the Republic of North Macedonia, Hungary, Greece, Poland, France, Netherlands, Switzerland, Spain, the UK, Ireland, Germany, Italy, Austria, Israel, Palestinian State, Belgium, Luxembourg, Albania, Kosovo Russian-Speaking Regions: Azerbaijan, Belarus, Kazakhstan, Lithuania, Georgia, Estonia, Latvia, Russia, Ukraine, Moldova, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Armenia |
| Accuracy (Under recommended installation and lighting conditions) | Capture rate > 98% Vehicle moving direction recognition accuracy > 98% LPR accuracy > 98% Mistaken capture rate < 2% European and Russian-Speaking Regions: LPR accuracy > 98% Country/Region recognition accuracy > 95% |
| No License Plate Detection | Supported |
| Motorcycle LPR | Supported |
| Vehicle Type | Car/Van/Bus/Truck/Light Truck/SUV_MPV/Pickup/Pedestrian/Motorcycle/Tricycle |
| Vehicle Color | Red, yellow, green, blue, pink, purple, cyan, brown, white, grey, black Recognizable at daytime only. |
| Vehicle Manufacturer | 84 manufacturers: Hyundai, Toyota, KIA, Honda, Volkswagen, Benz, Nissan, Ford, Isuzu, BMW, Chevrolet, Mitsubishi, Renault, Opel, Suzuki, Skoda, Daewoo, Audi, Mazda, GAC HINO, Peugeot, SsangYong, Citroen, Fiat, Scania, MAN, Volvo, Lexus, Seat, Land Rover, Daihatsu, Dongwo, Subaru, Iveco, MINI, JEEP, Porsche, Chery, Dodge, Chrysler, Acura, Alfa Romeo, Great Wall, Infiniti, Smart, Saic Maxus, JAC, Jaguar, GMC, Lincoln, JMC, SAAB, FAW, Yutong, Guangzhou Yunbao, Joylong, Geely, Cadillac, JBC, An‘kai, Haima, Foton, King Long, Dongfeng, Geely-Emgrand, Perodua, UD, BYD, Renault Samsung, Proton, HICOM, Malaysia_Unknown 1, Hyundai-Rohens, SsangYong-Old Version, Equus-Old Version, CNHTC, Rolls-Royce, Beiben Truck, Haval, Hino, Kia-Borrego, Chang‘an, Alfa, FORO |
| License Plate Color Recognition | Customized to support |
| Driving on Lane Line Detection | Supported (only strobe light mode) |
| Illegal Lane Change Detection | Supported (only strobe light mode) |
| Wrong-way Driving Detection | Supported |
| Emergency Lane Occupation | Supported (truck forbidden lane, emergency lane, urban bus lane) |
| Seatbelt Detection | Supported (with flash supplement light SL-1211-1I) |
| Phone Call Detection | Supported (with flash supplement light SL-1211-1I) |
| Working Frequency | 24.05 to 24.25 GHz |
| Speed Range | 10 to 320 km/h |
| Max. Detectable Targets | up to 32 |
| Speed Measurement Accuracy | -2 to 2 km/h |
| Trigger Consistency | ≤ ± 1 m |
| Trigger Mode | Approaching direction, leaving direction, and both |
| Antenna Beam Width | 35° × 16° |
| Coverage | 2 |
| Satellite Positioning | Optional |