
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP,ICMP,HTTP,HTTPS,FTP,DNS,RTP,RTSP,RTCP,NTP,SNMP,802.1X,IPv4/IPv6,UDP,ISUP,ARP,IGMP |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | ISAPI,SDK,ISUP,ONVIF (PROFILE S, PROFILE G, PROFILE T, PROFILE M) |
| User/Host | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator and user |
| Security | Password protection,Complicated password,HTTPS encryption,Control timeout settings,802.1X authentication (EAP-PEAP, EAP-LEAP, EAP-MD5),Basic and digest authentication for HTTP/HTTPS,WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface |
| Network Storage | Micro SD/TF card (512 GB),Local storage,CVR,NVR,ANR |
| Client | Hik-Central Master,Hik-Central Pro,HikCentral Master Lite |
| Web Browser | Chrome V61+, IE9 to IE11, Firefox V41+, Edge |
| Operating System | Linux |
| Power | 100 to 240 VAC, 50/60Hz, 3.5A, Max.42W |
| Material | Aluminum alloy |
| Dimension | 636 mm × 180 mm × 205 mm (25.04" × 7.08" × 8.07") (L × W × H) |
| Package Dimension | 833 mm × 275 mm × 325 mm (32.80" × 10.83" × 12.80") (L × W × H) |
| Weight | Approx. 6.11 kg (13.47 lb.) |
| With Package Weight | Approx. 9.92 kg (21.87 lb.) |
| Operating Condition | -30 °C to 70 °C (-22 °F to 158°F). Humidity: 5% to 95% (non-condensing) |
| Storage Condition | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (Non-condensing) |
| General Function | Password protection,Three streams,Heartbeat,One-key reset,Pixel counter |
| Language | 8 languages: English, Thai, Croatian, Korean, Russian, Traditional Chinese, Ukrainian, Spanish |
| Image Sensor | 9 MP (1'' GMOS * 2) |
| Max. Resolution | 4096 × 2160 |
| Min. Illumination | Color: 0.0005 Lux@(F1.4, AGC ON), |
| Shutter Time | 7 us-30000 us |
| Day & Night | 24/7 color imaging |
| Lens Type | Fixed focal lens, 25 mm |
| Focal Length & FOV | 25 mm(Horizontal: 31°, vertical: 16.9°,Diagonal FOV: 35.4°) |
| Focus | Manual |
| Iris Type | Manual |
| Aperture | F1.4-C |
| Built-in Supplement Light Type | warm wlite light |
| Built-in Supplement Light Range | Up to 30 m |
| Light Bead | 4 |
| External Supplement Light | Strobe and flash light |
| Main Stream | 60Hz: 30 fps (4096 × 2160, 3840 × 2160, 3392 × 2008, 3072 × 1728, 2688 × 1520, 1920 × 1200, 1920 × 1080P, 1280 × 720P), 50Hz: 33 fps (4096 × 2160, 3840 × 2160, 3392 × 2008, 3072 × 1728, 2688 × 1520, 1920 × 1200, 1920 × 1080P, 1280 × 720P), |
| Sub Stream | 60 Hz: 30 fps (3392 × 2008, 2688 × 1520, 1920 × 1080P, 1280 × 720P) 50 Hz: 33 fps (3392 × 2008, 2688 × 1520, 1920 × 1080P, 1280 × 720P) |
| Third Stream | 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080P, 1280 × 720P) 50 Hz: 33 fps (1920 × 1080P, 1280 × 720P) |
| Video Compression | H.264 and H.265 encoding Main stream: H.265/H.264/MJPEG Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline profile/Main profile/High profile |
| H.265 Type | Main profile |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, and white balance are adjustable by client software or web browser. |
| Day/Night Switch | Auto/Scheduled/Triggered by alarm in |
| SNR | 60 dB |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR |
| Ethernet Interface | 2 RJ45 10 M/100 M/1000 M self-adaptive Ethernet interfaces |
| On-board Storage | Built-in microSD/TF card, up to 512 GB |
| Alarm | 2 input interfaces (T1, SYNC), 7 output interfaces |
| RS-485 | 3 RS-485 interfaces (half duplex, HIKVISION) |
| RS-232 | 1 RS-232 interface |
| USB | 1 USB 2.0 interface |
| Basic Event | HDD Error, network disconnected, IP address conflicted, vehicle detector exception, traffic light detector exception |
| EMC | CE-EMC: EN 55032: 2015+A11:2020+A1:2020, EN IEC61000-3-2: 2019+A1:2021, EN 61000-3-3: 2013+A1:2019+A2:2021, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014 |
| Safety | CE-LVD: EN 62368-1: 2014+A11: 2017,CB: IEC 62368-1: 2014,CB: IEC 62368-1: 2018 |
| Environment | CE-RoHS: 2011/65/EU,WEEE: 2012/19/EU,Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Protection | IK10: IEC 62262:2002,IP54: IEC 60529-2013 |
| Coverage | 2 to 3 lanes |
| Trigger Mode | External I/O trigger/Radar trigger/Video trigger |
| Smart Function | License plate recognition; Vehicle type classification, vehicle color recognition, no-plate vehicle capture, moving direction detection |
| LPR Countries/Regions | Middle East: The United Arab Emirates (Abu Dhabi, Ajman, Dubai, Fujairah, Ras Al Khaimah, Sharjah and Umm Al Quwain), Qatar, Iran, Iraq, Egypt, Jordan, Kuwait, Saudi Arabia, Pakistan, Oman, Lebanon, Bahrain Africa: Nigeria, Kenya, Ivory Coast , South Africa, Tanzania, Mauritius, Morocco, Tunisia, Sierra Leone, Zambia, Ghana, Zimbabwe, Uganda, Angola, Ethiopia, Senegal, Algeria Asia-Pacific: Australia, New Zealand, Indonesia, Malaysia, Singapore, South Korea, Thailand, Vietnam, the Philippines, Hong Kong, Macao, Taiwan, Burma, India, Mongolia, Cambodia, Laos, Bangladesh America: The United States of America, Canada, Argentina, Chile, Paraguay, Uruguay, El Salvador, Bolivia, Colombia, Brazil, Ecuador, Peru, Mexico, Panama, Costa Rica, Trinidad and Tobago, the Dominican Republic, Guatemala Europe: Turkey, Croatia, Slovakia, Czech Republic, Bulgaria, the Republic of North Macedonia, Hungary, Greece, Poland, France, Netherlands, Switzerland, Spain, the UK, Ireland, Germany, Italy, Austria, Israel, Palestinian State, Belgium, Luxembourg, Albania, Kosovo Russian-Speaking Regions: Azerbaijan, Belarus, Kazakhstan, Lithuania, Georgia, Estonia, Latvia, Russia, Ukraine, Moldova, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Armenia |
| Accuracy (Under recommended installation and lighting conditions) | Capture rate > 99%, Vehicle moving direction recognition accuracy > 98.5%, LPR accuracy > 98%, Mistaken capture rate < 2% |
| No License Plate Detection | Supported |
| Motorcycle LPR | Supported |
| Vehicle Type | Car/Van/Bus/Truck/Light Truck/SUV_MPV/Pickup/Pedestrian/Motorcycle/Tricycle |
| Vehicle Color | Red, yellow, green, blue, pink, purple, cyan, brown, white, grey, black |
| Vehicle Manufacturer | 84 manufacturers: Hyundai, Toyota, KIA, Honda, Volkswagen, Benz, Nissan, Ford, Isuzu, BMW, Chevrolet, Mitsubishi, Renault, Opel, Suzuki, Skoda, Daewoo, Audi, Mazda, GAC HINO, Peugeot, SsangYong, Citroen, Fiat, Scania, MAN, Volvo, Lexus, Seat, Land Rover, Daihatsu, Dongwo, Subaru, Iveco, MINI, JEEP, Porsche, Chery, Dodge, Chrysler, Acura, Alfa Romeo, Great Wall, Infiniti, Smart, Saic Maxus, JAC, Jaguar, GMC, Lincoln, JMC, SAAB, FAW, Yutong, Guangzhou Yunbao, Joylong, Geely, Cadillac, JBC, An‘kai, Haima, Foton, King Long, Dongfeng, Geely-Emgrand, Perodua, UD, BYD, Renault Samsung, Proton, HICOM, Malaysia_Unknown 1, Hyundai-Rohens, SsangYong-Old Version, Equus-Old Version, CNHTC, Rolls-Royce, Beiben Truck, Haval, Hino, Kia-Borrego, Chang‘an, Alfa, FORO |
| License Plate Color Recognition | Customized to support |
| Driving on Lane Line Detection | Supported (only strobe light mode) |
| Lane Change Detection | Supported (only strobe light mode) |
| Wrong-way Driving Detection | Supported |
| Emergency Lane Occupation | Supported (truck forbidden lane, emergency lane, urban bus lane) |
| Seatbelt Detection | Supported (with flash supplement light) |
| Phone Call Detection | Supported (with flash supplement light) |
| Capture Speed Range | 5 to 300 km/h |