
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DNS, RTP, RTSP, RTCP, NTP, SNMP, 802.1X, IPv4/IPv6, UDP, ISUP, ARP, IGMP, SMTP |
| Simultaneous Live View | Up to 10 channels |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G, PROFILE T, PROFILE M),ISAPI,SDK,ISUP |
| User/Host | Up to 16 users 3 user levels: administrator, operator and user |
| Security | Password protection,Complicated password,HTTPS encryption,Control timeout settings,802.1X authentication (EAP-PEAP, EAP-LEAP, EAP-MD5),Basic and digest authentication for HTTP/HTTPS,WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface |
| Network Storage | Micro SD/TF card (512 GB),Local storage,CVR,NVR,ANR |
| Client | Hik-Central Master,Hik-Central Pro,HikCentral Master Lite |
| Web Browser | Chrome V61+, IE9 to IE11, Firefox V40+, Edge |
| Operating System | Linux |
| Power | AC180 ~ 240V, 3.5A, max. 39 W, three-core terminal block |
| Material | Aluminum alloy |
| Dimension | 636 mm × 180 mm × 205 mm (25.04" × 7.09" × 8.1") (L × W × H) |
| Package Dimension | 833 mm × 275 mm × 325 mm (32.80" × 10.83" × 12.80") (L × W × H) |
| Weight | Approx. 6.28 kg (13.85 lb.) |
| With Package Weight | Approx. 9.94 kg (21.91 lb.) |
| Operating Condition | -30 °C to 70 °C (-22 °F to 158 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Storage Condition | -30 °C to 70 °C (-22 °F to 158 °F). Humidity 95% or less (Non-condensing) |
| General Function | Password protection,Three streams,Heartbeat,One-key reset,Pixel counter |
| Language | 8 languages: English, Thai, Croatian, Korean, Russian, Traditional Chinese, Ukrainian, Spanish |
| Image Sensor | 9 MP (1'' GMOS * 2) |
| Max. Resolution | 4096 × 2160 |
| Min. Illumination | Color: 0.0005 Lux@(F1.4, AGC ON),0 Lux with white light |
| Shutter Time | 7 us-30000 us |
| Day & Night | 24/7 color imaging |
| Lens Type | Fixed focal lens, 50 mm |
| Focal Length & FOV | 50 mm, horizontal FOV 16.1°, vertical FOV 8.5°, diagonal FOV 18.2° |
| Focus | Manual |
| Iris Type | Manual |
| Aperture | F1.4-16 |
| Built-in Supplement Light Type | Warm white light |
| Built-in Supplement Light Range | Up to 30 m |
| Light Bead | 4 |
| External Supplement Light | Strobe and flash light |
| Main Stream | 60Hz: 30 fps (4096 × 2160, 3840 × 2160, 3392 × 2008, 3072 × 1728, 2688 × 1520, 1920 × 1200, 1920 × 1080P, 1280 × 720P),, 50Hz: 25 fps (4096 × 2160, 3840 × 2160, 3392 × 2008, 3072 × 1728, 2688 × 1520, 1920 × 1200, 1920 × 1080P, 1280 × 720P) |
| Sub-Stream | 60 Hz: 30 fps (3392 × 2008, 2688 × 1520, 1920 × 1080P, 1280 × 720P) 50 Hz: 25 fps (3392 × 2008, 2688 × 1520, 1920 × 1080P, 1280 × 720P) |
| Third Stream | 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080P, 1280 × 720P) 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080P, 1280 × 720P) |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264/MJPEG, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, Third stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, and white balance are adjustable by client software or web browser. |
| Day/Night Switch | Auto,Schedule,Manual |
| SNR | 60 dB |
| Image Enhancement | BLC, 3D DNR |
| Ethernet Interface | 2 RJ45 10 M/100 M/1000 M self-adaptive Ethernet interfaces |
| On-board Storage | Built-in memory card slot, supporting microSD/SDHC/SDXC card, up to 512 GB |
| Alarm | 1 input interface (T1, SYNC), 7 output interfaces |
| RS-485 | 3 RS-485 interfaces (half duplex, HIKVISION) |
| RS-232 | 1 RS-232 interface |
| USB | 1 USB 2.0 interface |
| Basic Event | HDD Error, Network disconnected, IP address conflicted, Traffic light detector exception |
| EMC | CE-EMC: EN 55032: 2015/A11:2020+A1:2020, EN IEC61000-3-2: 2019/A1:2021, EN 61000-3-3: 2013+A1:2019/A2:2021, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014 |
| Safety | CE-LVD: EN 62368-1: 2014+A11: 2017,CB: IEC 62368-1: 2014,CB: IEC 62368-1: 2018, CE-LVD: EN 62368-1: 2020+A11: 2020 |
| Environment | CE-RoHS: 2011/65/EU,WEEE: 2012/19/EU,Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Protection | IK10: IEC 62262:2002,IP54: IEC 60529-2013 |
| Trigger Mode | External I/O trigger/Radar trigger/Video trigger |
| Smart Function | License plate recognition,Vehicle type classification,Vehicle color recognition,No-plate vehicle capture,Moving direction detection |
| Coverage | Up to 2 lanes |
| LPR Countries/Regions | Middle East: The United Arab Emirates (Abu Dhabi, Ajman, Dubai, Fujairah, Ras Al Khaimah, Sharjah and Umm Al Quwain), Qatar, Iraq, Egypt, Jordan, Kuwait, Saudi Arabia, Pakistan, Oman, Lebanon, Bahrain, Africa: Nigeria, Kenya, Ivory Coast , South Africa, Tanzania, Mauritius, Morocco, Tunisia, Sierra Leone, Zambia, Ghana, Zimbabwe, Uganda, Angola, Ethiopia, Senegal, Algeria, Asia-Pacific: Australia, New Zealand, Indonesia, Malaysia, Singapore, South Korea, Thailand, Vietnam, the Philippines, Hong Kong, Macao, Taiwan, Myanmar, India, Mongolia, Cambodia, Laos, Bangladesh, Nepal, Sri Lanka, America: Canada, Argentina, Chile, Paraguay, Uruguay, El Salvador, Bolivia, Colombia, Brazil, Ecuador, Peru, Mexico, Panama, Costa Rica, Trinidad and Tobago, the Dominican Republic, Guatemala, Europe: Turkey, Croatia, Slovakia, Czech Republic, Bulgaria, the Republic of North Macedonia, Hungary, Greece, Poland, France, Netherlands, Switzerland, Spain, the UK, Ireland, Germany, Italy, Austria, Israel, Palestinian, Belgium, Luxembourg, Albania, Kosovo, Serbia, Romania, Montenegro, Denmark, Finland, Sweden, Slovenia, Portugal, Malta, Cyprus, Iceland, Liechtenstein, Bosnia and Herzegovina, Russian-Speaking Regions: Azerbaijan, Belarus, Kazakhstan, Lithuania, Georgia, Estonia, Latvia, Russia, Ukraine, Moldova, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Armenia, Turkmenistan, Tajikistan |
| Accuracy (Under recommended installation and lighting conditions) | Capture rate > 99%, Vehicle moving direction recognition accuracy > 98.5%, LPR accuracy > 98%, Mistaken capture rate < 2% |
| Motorcycle LPR | Supported |
| Vehicle Color | Red, yellow, green, blue, pink, purple, cyan, brown, white, grey, blac |
| Vehicle Manufacturer | 212 Manufacturers: AC SCHNITZER, AITO, APOLLO, Ashok Leyland, Audi, Aston Martin, Acura, Ankai, Ayvip, Alfa Romeo, Asiastar, Artega, ARCFOX, BAIC, Beiben Truck, BLUECAR, Bedford, Benz, BMW, BYD , Bufori, Buick, Bently, Brabus, Bugatti, Borgward, BONLUCK, Besturn, CADILLAC, Celis, Chevrolet, Citroen, Chery, Chrysler, Chang an, CNHTC, CHTC, Caterham, Conquest, C&C Trucks, CAMC, DAIHATSU, DMC, DS, Dacia, Dongnan, Dodge, Dongwo, Denza, Dongfeng, Daewoo, Dima, Denway, DORCEN, Eicher, Emgrand, Equss, EXEED, Ford, FORO, Fornasari, Ferrari, Fuqi, Fiat, Fisker, FQT Motor, Foton, FAW, FORLAND, FUSO, Force Motors, Fxauto, Faralli Mazzanti, GAC, Great Wall, GMC, Geely, Geometry, Hyundai, HENNESSEY, HINO, Honda, Haima, Haval, Hongqi, Isuzu, Infiniti, Iveco, IAT, IM, JAC, JBC, JEEP, Jaguar, JMC, JETOUR, JETTA, Joylong ,Koenigsegg, KIA , Kia-Borrego, King Long, Kama, KTM, LEVC, Lexus, Land Rover, Lincoln, Lamborghini, Lotus, Luxgen, Levdeo, Leopaard, Lynk & Co , Lada, Leading Ideal, LEAPMOTOR, LUMMA, Lorinser, Land Wind, MAN Trucks , MAXUS, MG, MINI, Mahindra, Mitsuoka, Maserati, Meiya , McLaren, Maybach, Mazda, Morgan, Mitsubishi, Mustang, Marvel R, Maple, MANSORY, Modern, NOMA, Nissan, Norinco, Neoplan, NIO, NETA, Opel, Ora, Oushang, Perodua, Porsche, Peugeot, PGO, Proton, Pagani, Polestar, POCCO, Qoros, RAM, Rolls-Royce, Renault, Roewe, Rohens, Ranz, Ruilan, Radar, Renault Samsung, SAAB, SCANIA , SCION, SMART, SML ISUZU, Suzuki, SAIC Datong, Subaru, Skoda, Startek, Soyat, Seat , SWM, Sany, SsangYong, Sojen, Silver, SATE, SOL, Skyworth, SGMW, SITECH DEV, TATA, Tankar, Tesla, Trumpchi, Techart, Toyota, UD, UAES, Volkswagen, VINFAST, Venucia, Volvo, VOYAH, VeiculoLongo, Weltmeister , XCMG, Xinyuan, XPENG, Yutong, YAMAHA, Zhonghua, Zotye, Zhinuo, ZEEKR, Zenvo |
| No License Plate Detection | Supported |
| Vehicle Type | Car/Van/Bus/Truck/Light Truck/SUV_MPV/Pickup/Pedestrian/Motorcycle/Tricycle |
| U-Turn | Support (Only E-Police mode) |
| Stop Vehicle on Intersection | Support (Only E-Police mode) |
| Not Following Directional Sign | Support (Only E-Police mode) |
| Red Light Running | Support (Only E-Police mode) |
| Failing to Yield for Pedestrians | Support (Only E-Police mode) |
| License Plate Color Recognition | Customized to support |
| Driving on Lane Line Detection | Supported (only strobe light mode) |
| Lane Change Detection | Supported (only strobe light mode) |
| Wrong-way Driving Detection | Supported |
| Emergency Lane Occupation | Supported (truck forbidden lane, emergency lane, urban bus lane) |
| Seatbelt Detection | Supported (with flash supplement light) |
| Phone Call Detection | Supported (with flash supplement light) |
| Capture Speed Range | 10 to 320 km/h |