
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, HTTP, DHCP, DNS, RTP, RTSP, NTP, FTP |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | ONVIF (PROFILE T, PROFILE S, PROFILE G), ISAPI, SDK |
| User/Host | Up to 16 users 3 user levels: administrator, operator and user |
| Security | Password protection, HTTPS encryption, digest authentication for HTTP/HTTPS, digest authentication for ONVIF (Version 2.1) |
| Network Storage | Built-in solid state disk (500 GB) |
| Client | iVMS-4200 (Only for video live view and LPR information search) |
| Web Browser | IE8-IE11, plug-in free live view supported |
| Operating System | Linux |
| Power | 19 VDC, Max.25 W, and embedded 10.8V lithium battery |
| Weight | Approx. 9 kg (19.84 lb) |
| Operating Condition | Temperature: -20 °C to +60 °C (-4 °F to +140 °F) Humidity: 90% or less (non-condensing) |
| General Function | One-key reset, three streams, heartbeat, password protection, watermark and NTP time sync. |
| Image Sensor | 1″ Progressive Scan GMOS |
| Max. Resolution | 4096 × 2160 |
| Min. Illumination | 0.1 Lux @ (F1.2, AGC ON) |
| Shutter Time | 1/25 s to 1/100,000 s |
| Lens Type | DC drive |
| Iris Type | C/CS Interface |
| Flashlight Control | Supports light control/time control |
| Main Stream | 50Hz: 25 fps (4096 × 2160, 3392 × 2008, 2944 × 1656, 1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576)↵ 60 Hz: 30 fps (4096 × 2160, 3392 × 2008, 2944 × 1656, 1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (3392 × 2008, 2944 × 1656, 1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576) 60 Hz: 30 fps (3392 × 2008, 2944 × 1656, 1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576) |
| Third Stream | 50 Hz: 30 fps (1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (1280 × 720) |
| Video Compression | JPEG encoding |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, white balance, gain and 3D DNR are adjustable via client software. |
| Day/Night Switch | Auto/Scheduled/Triggered by alarm in |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24-bit bmp format. |
| Video Output | 3 outputs for flashlight control |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10M/100M/1000M Ethernet interface |
| USB | 1 USB 3.0 |
| Basic Event | HDD Error, network disconnected, IP address conflicted, vehicle detector exception, traffic light detector exception |
| Protection | IP54 |
| Coverage | Up to 3 lanes |
| Smart Function | License Plate Recognition |
| LPR Countries/Regions | Middle East: The United Arab Emirates (Abu Dhabi, Ajman, Dubai, Fujairah, Ras Al Khaimah, Sharjah and Umm Al Quwain), Qatar, Iraq, Egypt, Jordan, Kuwait, Saudi Arabia, Pakistan, Oman, Lebanon, Bahrain Africa: Nigeria, Kenya, Ivory Coast , South Africa, Tanzania, Mauritius, Morocco, Tunisia, Sierra Leone, Zambia, Ghana, Zimbabwe, Uganda, Angola, Ethiopia, Senegal, Algeria Asia-Pacific: Australia, New Zealand, Indonesia, Malaysia, Singapore, South Korea, Thailand, Vietnam, the Philippines, Hong Kong, Macao, Taiwan, Myanmar, India, Mongolia, Cambodia, Laos, Bangladesh, Nepal, Sri Lanka America: Canada, Argentina, Chile, Paraguay, Uruguay, El Salvador, Bolivia, Colombia, Brazil, Ecuador, Peru, Mexico, Panama, Costa Rica, Trinidad and Tobago, the Dominican Republic, Guatemala Europe: Turkey, Croatia, Slovakia, Czech Republic, Bulgaria, the Republic of North Macedonia, Hungary, Greece, Poland, France, Netherlands, Switzerland, Spain, the UK, Ireland, Germany, Italy, Austria, Israel, Palestinian, Belgium, Luxembourg, Albania, Kosovo, Serbia, Romania, Montenegro, Denmark, Finland, Sweden, Slovenia, Portugal, Malta, Cyprus, Iceland, Liechtenstein, Bosnia and Herzegovina Russian-Speaking Regions: Azerbaijan, Belarus, Kazakhstan, Lithuania, Georgia, Estonia, Latvia, Russia, Ukraine, Moldova, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Armenia, Turkmenistan, Tajikistan |
| Accuracy (Under recommended installation and lighting conditions) | Capture rate > 90% LPR accuracy > 95% Mistaken capture rate < 3% |
| No License Plate Detection | Supported |
| Working Frequency | 24.15 GHz ± 45 MHz |
| Speed Range | 10 to 320 km/h |
| Speed Measurement Accuracy | -2 to 2 km/h |
| Trigger Mode | Trigger vehicle head, trigger vehicle tail, and trigger vehicle head and tail |
| Antenna Beam Width | 4.9 × 17.3° |
| Satellite Positioning | GPS |