CSS326-24G-2S + RM provides the following capabilities:
The lug mounts allow the switch to be installed in a 19-inch server cabinet or rack.
Form factor 1U
High performance
Marvell Prestera DX processor
The Marvell Prestera DX processor family is designed specifically for use in highly integrated networking solutions. Prestera DX processors provide a high degree of integration for small and medium business (SMB), enterprise segment (SME) and operators (SP) solutions. The DX3200 processor lineup combines a dual-core ARMv7 processor (800 MHz) and a set of special modules for implementing hardware Offload (Secure Control, Network Shield, IPv4 / IPv6 Routing, etc.). Thanks to Marvell DX, there is no need to use additional intermediate hardware switches (switch chips), since the chip has enough own lanes to service all 24 RJ45 interfaces and 2 SFP slots.
Enterprise-grade functionality
Switch | Power Supply 24V 1.2А | Mountings |
| Details | |
|---|---|
| Product code | CSS326-24G-2S+RM |
| Dimensions | 443 x 144 x 44 mm |
| Operating System | SwOS |
| PoE in | Passive PoE |
| Storage size | 2 MB |
| Storage type | FLASH |
| MTBF | Approximately 200'000 hours at 25C |
| Tested ambient temperature | -20°C to 70°C |
| Details | |
|---|---|
| Number of DC inputs | 2 (DC jack, PoE-IN) |
| DC jack input Voltage | 10-30 V |
| Max power consumption | 19 W |