The USW-16-POE is a configurable Gigabit Layer 2 switch with sixteen Gigabit Ethernet ports including eight auto-sensing 802.3at PoE+ ports, and two SFP ports. It provides Gigabit PoE links to your RJ45 Ethernet devices and Gigabit fiber uplink options to your enterprise network. The USW-16-POE features a 1.3" touch LCM to provide status information. With a depth of 7.9", the compact fanless design can be easily installed in a SOHO rack cabinet. Works with the UniFi Network Application Managed and configured by the UniFi Network Application with UniFi mobile app support, the USW-16-POE offers an extensive suite of advanced Layer 2 switching protocols and features, including operation mode (switching, mirroring, or aggregate) per port. The UniFi Network Application and mobile app allow admins to configure and monitor virtually all the switch features in a graphical user interface from anywhere. Augmented reality for switch management Industry’s first AR (augmented reality) switch management simplifies network changes.
| ESD/EMP Protection | Air: ± 16 kV, Contact: ± 12 kV |
| Forwarding Rate | 26.78 Mpps |
| Supported Input Voltage Range | 100 to 240VAC |
| Switching Capacity | 36 Gbps |
| Total Non-Blocking Throughput | 18 Gbps |
| Dimensions | : 424.4 x 200 x 43.7 mm (16.71 x 7.87 x 1.72") |
| Weight | : 2.80 kg (6.17 lb) |
| Operating Temperature | : -5 to 40° C (23 to 104° F) |
| Operating Humidity | : 10 to 90% Noncondensing |
| Networking Interface | : (16) 10/100/1000 RJ45 Ports (2) 1G SFP Ethernet Ports Ethernet In-Band |
| PoE | 42W |
| Power Supply | : AC/DC, Internal, 60W |
| Power Method | : 100-240VAC/50-60 Hz, Universal Input |
| Max power consumption | : 18W |