
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, NTP, UPnP, SMTP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), ISAPI |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| User/Host | Up to 32 users,3 levels: Administrator, Operator, and User |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, iVMS-5200 |
| Alarm Trigger | Motion detection, video tampering alarm, illegal login |
| Web Browser | IE8+, Chrome 41.0-44, Firefox 30.0-51, Safari 8.0-11 |
| Firmware Version | 5.5.83 |
| General Function | One-key reset, heartbeat, mirror, password protection, privacy mask, watermark, IP address filter |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F), humidity 95% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 12 VDC ± 25%, Φ 5.5 mm coaxial power plug; PoE (802.3af, class 3) |
| Material | Front cover: metal, back cover : plastic |
| Dimensions | Camera: 67.8 × 66.2 × 177.6 mm (2.7" × 2.6" × 7") ;With package: 216 × 121 × 118 mm (8.5" × 4.8" × 4.6") |
| Power Consumption and Current | 12 VDC: 0.4 A, max. 5 W PoE: (802.3af,36 V to 57 V), 0.2 A to 0.1 A, max. 6.5 W |
| Interface Protection | Ingress protection: IP67 (IEC 60529-2013) |
| Image Sensor | 1/2.8" Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.028 Lux @ (F2.0, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Speed | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Day &Night | IR cut filter |
| Wide Dynamic Range | Digital WDR |
| Lens | Fixed lens, 2.8/4 mm |
| Auto-Iris | No |
| Aperture | F2.0 |
| Focus | No |
| FOV | 2.8mm: Horizontal FOV: 114°, vertical FOV: 62°, diagonal FOV: 135° ;4 mm: Horizontal FOV: 86°, vertical FOV: 46°, diagonal FOV: 102° |
| Lens Mount | M12 |
| IR Range | Up to 30 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264;Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 8 Mbps |
| Image Enhancement | BLC, 3D DNR |
| Image Setting | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC and white balance adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day/Night/Auto/Schedule |
| Main Stream Max. Frame Rate | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720);60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-stream Max. Frame Rate | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720),60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Communication Interface | 1 RJ45 self-adaptive Ethernet port |
| Region of Interest | 1 fixed region for main stream and sub-stream |