
Hikvision
0,00 ₼
| Security | Password protection, complicated password, watermark, basic and digest authentication for HTTP, security audit log, host authentication (MAC address) |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | ISAPI,SDK |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, DHCP, DNS, HTTP, RTP, RTSP, NTP, IGMP, UDP, QoS |
| User/Host | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Client | iVMS-4200 |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE 10, IE 11, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Power | 12 VDC ± 25%, 0.4 A, max. 4.8 W,Ø5.5 mm coaxial power plug,reverse polarity protection, PoE: IEEE 802.3af, Class 3, max. 6.5 W |
| Material | Plastic |
| Dimension | Ø110.8 mm × 85.2 mm (Ø4.36" × 3.35") |
| Package Dimension | 163 mm × 75 mm × 75 mm (6.4" × 3.0" × 3.0") |
| With Package Weight | Approx. 380 g (0.8 lb.) |
| Storage Conditions | -10 °C to 40 °C (14 °F to 104 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -10 °C to 40 °C (14 °F to 104 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Language | English, Ukrainian |
| General Function | Heartbeat,mirror,password protection,password reset via email |
| Image Sensor | 1/2.9" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Min. Illumination | Color: 0.01 Lux @ (F2.2, AGC ON),B/W: 0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | IR cut filter |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 355°,tilt: 0° to 75° |
| Lens Type | Fixed focal lens, 2.8 and 4 mm optional |
| Focal Length & FOV | 2.8 mm, horizontal FOV 101°, vertical FOV 56°, diagonal FOV 118° 4 mm, horizontal FOV 80°, vertical FOV 44°, diagonal FOV 94° |
| Lens Mount | M12 |
| Iris Type | Fixed |
| Aperture | F2.2 |
| Depth of Field | 2.8 mm: 0.8 m to ∞ 4 mm: 1 m to ∞ |
| Supplement Light Type | IR |
| Supplement Light Range | Up to 20 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Main Stream | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (640 × 480, 640 × 360) 60 Hz: 30 fps (640 × 480, 640 × 360) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264, Sub-stream: H.265/H.264 |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 8 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Bit Rate Control | CBR,VBR |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Digital WDR |
| SNR | ≥ 52 dB |
| Day/Night Switch | Day,Night,Auto,Schedule |
| Image Enhancement | BLC,HLC,3D DNR |
| Image Settings | Saturation,brightness,contrast,sharpness,gain,white balance,adjustable by client software or web browser |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| Basic Event | Motion detection,exception |
| Linkage | Notify surveillance center |
| EMC | CE-EMC: EN 55032: 2015, EN 61000-3-2:2019, EN 61000-3-3: 2013+A1:2019, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014 |
| Safety | CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017 |
| Environment | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| DORI | 2.8 mm, D: 44 m, O: 17 m, R: 8 m, I: 4 m 4 mm, D: 55 m, O: 22 m, R: 11 m, I: 5 m |