
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, NTP, UPnP™, SMTP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour |
| API | ONVIF (PROFILE S), ISAPI |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| User/Host | Up to 32 users 3 levels: Administrator, Operator and User |
| Client | iVMS-4200, iVMS-4500, iVMS-5200, Hik-Connect |
| Web Browser | IE8+, Chrome 31.0-44, Firefox 30.0-51, Safari 8.0+ |
| Alarm Trigger | Motion detection, video tampering alarm, illegal login |
| Firmware Version | 5.5.4 |
| General Function | Anti-flicker, heartbeat, mirror, password protection, privacy mask, watermark |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F), humidity: 95% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 12 VDC ± 25%, 5.5 mm coaxial power plug PoE (802.3af, class 3) |
| Material | Front cover: plastic, bottom base: metal |
| Dimensions | Φ 111 mm × 82.4 mm (Φ 4.4" × 3.2") |
| Power Consumption and Current | 12 VDC, 0.4 A, max. 5 W; PoE: (802.3af, 36 V to 57 V), 0.2 A to 0.1 A, max. 6.5 W |
| Interface Protection | IP67 |
| Image Sensor | 1/2.7" progressive scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.02 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0.05 Lux @ (F2.0, AGC ON) B/W: 0.002 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0.005 Lux @ (F2.0, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Speed | 1/3 s to 1/100, 000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Wide Dynamic Range | Digital WDR |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 355°, tilt: 0° to 75° |
| DNR | 3D DNR |
| Day & Night | IR cut filter |
| Lens | 2.8, 4, 6 mm |
| Auto-Iris | No |
| Aperture | F2.0 |
| Focus | No |
| FOV | 2.8 , horizontal FOV 87°, vertical FOV 65°, diagonal FOV: 112° 4 , horizontal FOV 67°, vertical FOV 50°, diagonal FOV: 85° 6 , horizontal FOV 45°, vertical FOV 34°, diagonal FOV: 58° |
| Lens Mount | M12 |
| IR Range | 2.8/4 mm: up to 20 m 6 mm: up to 30 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Max. Resolution | 2048 × 1536 |
| Video Compression | Main stream: H.264 Sub-stream: H.264/MJPEG |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 8 Mbps |
| Image Enhancement | BLC, 3D DNR |
| Image Setting | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, white balance adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day, Night, Auto, Scheduled |
| Main Stream Max. Frame Rate | 50Hz: 20fps (2048 × 1536), 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60Hz: 20fps (2048 × 1536), 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-stream Max. Frame Rate | 50Hz: 25fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) 60Hz: 30fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) |
| Communication Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| H.264+ | Main stream supports |