
Hikvision
0,00 ₼
| ЭМС | FCC SDoC: 47 CFR Part 15, Subpart B; CE-EMC: EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2014, EN 61000-3-3: 2013, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014; RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015; IC VoC: ICES-003: Issue 6, 2016; KC: KN 32: 2015, KN 35: 2015 |
| Безопасность | UL: UL 60950-1; CB: IEC 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013, IEC 62368-1:2014; CE-LVD: EN 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013, IEC 62368-1:2014; LOA: IEC/EN 60950-1 |
| Окружающая среда | CE-RoHS: 2011/65/EU; WEEE: 2012/19/EU; Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Защита | IP67: IEC 60529-2013 |
| Сжатие аудио | G.711ulaw/G.711alaw/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Битрейт аудио | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Частота дискретизации аудио | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHz/48 kHz |
| Фильтрация шума окружающей среды | Да |
| Датчик изображения | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Макс. разрешение | 2688 × 1520 |
| Мин. освещённость | Color: 0.0005 Lux @ (F1.0, AGC ON), 0 Lux with white light |
| Выдержка | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Регулировка угла | Pan: 0° to 360°, tilt: 0° to 90°, rotate: 0° to 360° |
| DORI | 2.8 mm, D: 58.2 m, O: 23.1 m, R: 11.6 m, I: 5.8 m 4 mm, D: 77 m, O: 30.5 m, R: 15.4 m, I: 7.7 m 6 mm, D: 115.6 m, O: 45.9 m, R: 23.1 m, I: 11.6 m |
| Захват лица | Да |
| Базовое событие | Motion detection (human and vehicle targets classification), video tampering alarm, exception |
| Умное событие | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection (support alarm triggering by specified target types (human and vehicle)) Scene change detection |
| Связь | Upload to NAS/memory card/FTP, notify surveillance center, trigger recording, trigger capture, send email, strobe light, audible warning, trigger alarm output |
| Питание | 12 VDC, 0.5 A, max. 6 W, Ø5.5 mm coaxial power plug PoE: 802.3af, Class 3, 36 V to 57 V, 0.25 A to 0.15 A , max. 7.5 W |
| Размеры | Ø74.4 mm × 179.2 mm (Ø2.9" × 7.1") |
| Размеры упаковки | 234 mm × 120 mm × 117 mm (9.2" × 4.7" × 4.6") |
| Вес с упаковкой | Approx. 760 g (1.7 lb.) |
| Условия хранения | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Условия запуска и эксплуатации | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Язык | 33 languages English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Общие функции | Anti-flicker, heartbeat, mirror, privacy mask, flash log, password reset via email, pixel counter |
| Тип дополнительного освещения | Белый свет |
| Дальность дополнительного освещения | Up to 40 m |
| Умная подсветка | Да |
| Переключение параметров изображения | Да |
| Настройки изображения | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, white balance adjustable by client software or web browser |
| Переключение день/ночь | Auto, Schedule |
| Широкий динамический диапазон (WDR) | 130 dB |
| ОСШ | ≥ 52 dB |
| Улучшение изображения | BLC, HLC, 3D DNR |
| Интерфейс Ethernet | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| Встроенное хранилище | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 512 GB |
| Встроенный микрофон | Да |
| Встроенный динамик | 1.2 W, 10 cm: 95 dB |
| Тревога | NA |
| Кнопка сброса | Да |
| Фокусное расстояние и поле зрения | 2.8 mm, horizontal FOV 111.9°, vertical FOV 60.5°, diagonal FOV 133.6° 4 mm, horizontal FOV 95.2°, vertical FOV 50.6°, diagonal FOV 114.7° 6 mm, horizontal FOV 58.4°, vertical FOV 31°, diagonal FOV 68.7° |
| Крепление объектива | M16 |
| Тип диафрагмы | Fixed |
| Диафрагма | F1.0 |
| Глубина резкости | 2.8 mm: 3.1 m to ∞ 4 mm: 5.4 m to ∞ 6 mm: 12.1 m to ∞ |
| Протоколы | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, NTP, UPnP, SMTP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, PPPoE, SNMP, ARP, WebSocket, WebSockets |
| Одновременный просмотр в реальном времени | Up to 6 channels |
| API | Open Network Video Interface (PROFILE S, PROFILE G, PROFILE T), ISAPI, SDK |
| Пользователь/Хост | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator and user |
| Безопасность | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, IP address filter, Security Audit Log, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, TLS 1.1/1.2, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface |
| Сетевое хранилище | NAS (NFS, SMB/CIFS), auto network replenishment (ANR), microSD/microSDHC/microSDXC card (512 GB) local storage Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported |
| Клиент | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Веб-браузер | Plug-in required live view: IE 10, IE 11 Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Основной поток | 50 Hz: 25 fps (2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Субпоток | 50 Hz: 25 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) 60 Hz: 30 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) |
| Третий поток | 50 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) 60 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) *Third stream is supported under certain settings. |
| Сжатие видео | Main stream: H.265/H.264/H.265+/H.264+ Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264 *Third stream is supported under certain settings. |
| Битрейт видео | 32 Kbps to 8 Mbps |
| Тип H.264 | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| Тип H.265 | Main Profile |
| Управление битрейтом | CBR/VBR |
| Масштабируемое видеокодирование (SVC) | H.265 and H.264 encoding |
| Область интереса (ROI) | 1 fixed region for main stream and sub-stream |