Hikvision
0,00 ₼
| Alarm Trigger | Motion detection, video tampering, network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD error, HDD full |
| Network Storage | Support built-in microSD/SDHC/SDXC card (128 GB), local storage and NAS (NFS, SMB/CIFS), ANR |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, DHCP, DNS, DDNS, HTTP, HTTPS, RTP, RTSP, NTP, UPnP, IGMP, IPv6, UDP, QoS, Bonjour |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), ISAPI |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| User/Host | Up to 32 users. 3 levels: administrator, operator and user |
| Client | Wired network: Hik-Connect, iVMS-4200, iVMS-5200, iVMS-4500 Wi-Fi: iVMS-4200, iVMS-5200, iVMS-4500 *Wi-Fi connection with Hik-Connect directly is not possible. |
| Web Browser | IE8+, Chrome 31.0-44, Firefox 30.0-51, Safari 8.0+ |
| Firmware Version | V5.5.88 |
| General Function | One-key reset, heartbeat, mirror, password protection, privacy mask, watermark, IP address filter |
| SIFIRLA | Yes |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to +60 °C (-22 °F to +140 °F), humidity 95% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 12 VDC ± 25%, Ø5.5 mm coaxial plug power |
| Power Consumption and Current | 12 VDC, 0.5 A, max. 6 W, <20 dBm |
| Material | Front cover: plastic, camera body: metal |
| Dimensions | Camera: 69.7 mm × 67.9 mm × 171.4 mm (2.7" × 2.7\" × 6.7\") With package: 216 mm × 121 mm × 118 mm (8.5 × 4.8\" × 4.6\")" |
| Image Sensor | 1/2.7" Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.028 Lux @(F2.0, AGC ON) |
| Shutter Speed | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Day &Night | IR Cut Filter |
| Wide Dynamic Range | DWDR |
| DNR | 3D DNR |
| Axis Adjustment | Pan: 0° to 360°, tilt: 0° to 90°, rotate: 0° to 360° |
| Aperture | F2.0 |
| FOV | 2.8 mm, horizontal FOV: 100°, vertical FOV: 74°, diagonal FOV: 130° 4 mm, horizontal field of view: 75°, vertical FOV: 55°, diagonal FOV: 98° |
| Lens Mount | M12 |
| Focal Length | 2.8/4 mm |
| IR Range | Up to 30 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Max. Resolution | 2560 × 1920 |
| Main Stream | 50Hz: 12.5 fps (2560 × 1920) 20 fps (2560 × 1440) 25 fps (2304 × 1296, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60Hz: 15 fps (2560 × 1920) 20 fps (2560 × 1440) 30 fps (2304 × 1296, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub Stream | 50Hz: 25 fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) 60Hz: 30 fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 8 Mbps |
| Image Enhancement | BLC/3D DNR |
| Image Setting | Saturation, brightness, contrast and sharpness are adjustable via client software and web browser |
| Day/Night Switch | Auto/Scheduled/Day/Night |
| Communication Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| Audio | 1 Built-in mic, mono sound |
| On-board Storage | Built-in microSD/SDHC/SDXC slot, up to 128 GB |
| Protection | Ingress protection: IP66 (IEC 60529-2013) |
| H.264+ | Main stream supports |
| H.265+ | Main stream supports |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Audio Bit Rate | 64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-192Kbps(MP2L2) |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHz/48 kHz |
| Protocol | 802.11b: CCK, QPSK, BPSK 802.11g/n: OFDM |
| Wireless Standards | IEEE802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Frequency | 2.4 GHz - 2.4835 GHz |
| Channel Bandwidth | 20/40 MHz |
| Security | 64/128-bit WEP, WPA-PSK/WPA2-PSK |
| Transfer Rate | 11b: 11 Mbps 11g: 54 Mbps 11n: up to 150 Mbps |
| Wireless Range | Up to 50 m (The performance varies based on actual environment) |
| Region of Interest | Support 1 fixed region for main stream and sub-stream |