
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | Open Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T), ISAPI, SDK |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS 1.2, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, TLS1.2 |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS), ANR |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE8+ Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari 11+ Local Service: Chrome 41.0+, Firefox 30.0+ |
| Power | 12 VDC ± 25%, 5.5 W PoE: 802.3af, class 3, 36 V to 57 V, 7.5 W |
| Dimension | Ø127.3 × 95.9 mm (Ø5″ × 3.8″) |
| Package Dimension | 150 × 150 × 141 mm (5.9″ × 5.9″ × 5.6″) |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Language | 32 languages English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil) |
| General Function | Anti-flicker, three streams, heartbeat, mirror, privacy masks, password reset via e-mail, pixel counter, HTTP listening |
| Image Sensor | 1/2.9" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 2944 × 1656 |
| Min. Illumination | Color: 0.01 lux @(F1.2, AGC ON), 0.028 Lux @(F2.0, AGC ON), B/W: 0 lux with IR |
| Shutter Time | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | IR cut filter |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 360°, tilt: 0° to 75°, rotate: 0° to 360° |
| Lens Type | Fixed focal lens, 2.8, 4, and 6 mm optional |
| Focal Length & FOV | 2.8 mm, horizontal FOV: 97° 4 mm, horizontal FOV: 78° 6 mm, horizontal FOV: 60° |
| Lens Mount | M12 |
| Iris Type | Fixed |
| Aperture | F2.0 |
| Supplement Light Type | IR |
| Supplement Light Range | Up to 30 m |
| Main Stream | 50 Hz: 20 fps (2944 × 1656), 25 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 20 fps (2944 × 1656), 30 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) 60 Hz: 30 fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) |
| Third Stream | 50 Hz: 25 fps (1280 ×720, 640 × 360, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (1280 ×720, 640 × 360, 352 × 240) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264 |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Region of Interest (ROI) | 1 fixed region for main stream and sub-stream separately |
| Image Settings | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, and white balance adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day/Night/Auto/Schedule |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| Image Enhancement | BLC/3D DNR/HLC |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| On-Board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 128 GB |
| Reset Key | Yes |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Smart Event | Line crossing detection, intrusion detection, unattended baggage detection, object removal detection, face detection, scene change detection |
| Linkage | Trigger recording: memory card, network storage, pre-record and post-record Trigger captured pictures uploading: FTP, HTTP, NAS, Email Trigger notification: HTTP, ISAPI, Email |
| Protection | IP67 (IEC 60529-2013) |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3 |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps(G.711)/16 Kbps(G.722.1)/16 Kbps(G.726)/32 Kbps to 192 Kbps(MP2L2)/8 Kbps to 320 Kbps(MP3) |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHZ/48 kHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |