
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, NTP, UPnP™, SMTP, IGMP, 802.1X(-W model does not support), QoS, IPv6, Bonjour, IPv4, UDP, SSL/TLS, SNMP, PPPoE |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | Open Network Video Interface, ISAPI |
| User/Host | Up to 32 users. 3 levels: administrator, operator and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, IP address filter, Security Audit Log, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, TLS 1.1/1.2, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE 10+ Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+ Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+ |
| Power | -I: 12 VDC ± 25%, 0.49 A, max. 5.8 W, Ø5.5 mm coaxial power plug PoE: 802.3af, Class 3, 36 V to 57 V, 0.19 A to 0.12 A, max. 6.8 W -IW: 12 VDC ± 25%, 0.66 A, max. 7.9 W, Ø5.5 mm coaxial power plug PoE: 802.3af, Class 3, 36 V to 57 V, 0.25 A to 0.16 A, max. 8.9 W |
| Dimension | 2 mm: 102.9 mm × 65.2 mm × 28.8 mm (4.1" × 2.6\" × 1.1\") 2.8 mm and 4 mm: 102.9 mm × 65.2 mm × 32.6 mm (4.1 × 2.6\" × 1.3\")" |
| Package Dimension | 150 mm × 125 mm × 99 mm (5.9" × 4.9" × 3.9") |
| With Package Weight | Approx. 330 g (0.7 lb.) |
| Storage Conditions | -10 °C to 40 °C (14 °F to 104 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -10 °C to 40 °C (14 °F to 104 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Language | 33 languages English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| General Function | Anti-flicker, heartbeat, mirror, password protection, privacy mask, watermark, IP address filter |
| Image Sensor | 1/3" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 2560 × 1440 |
| Min. Illumination | 2 mm: Color: 0.01 Lux @ (F2.25, AGC ON), B/W: 0 Lux with IR 2.8 mm and 4 mm: Color: 0.01 Lux @ (F1.6, AGC ON), B/W: 0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1/3 s to 1/100, 000 s |
| Day & Night | IR cut filter |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 360°, tilt: 0° to 90°, rotate: 0° to 360° |
| Lens Type | Fixed focal length, 2, 2.8, and 4 mm optional |
| Focal Length & FOV | 2 mm, horizontal FOV 122.6°, vertical FOV 71.7°, diagonal FOV 139.9° 2.8 mm, horizontal FOV 98.6°, vertical FOV 52.8°, diagonal FOV 116.2° 4 mm, horizontal FOV 78°, vertical FOV 42.7°, diagonal FOV 90.7° |
| Lens Mount | M12 |
| Iris Type | Fixed |
| Aperture | 2 mm: F2.25 2.8 mm: F1.6 4 mm: F1.6 |
| Supplement Light Range | Up to 10 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Supplement Light Type | IR |
| Main Stream | 50 Hz: 20 fps (2560 × 1440), 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 20 fps (2560 × 1440), 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) 60 Hz: 30 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 8 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Bit Rate Control | CBR/VBR |
| Scalable Video Coding (SVC) | Yes |
| Region of Interest (ROI) | 1 fixed region for main stream |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, white balance adjustable by client software or web browser. |
| Day/Night Switch | Day, Night, Auto, Schedule |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| Image Enhancement | BLC, 3D DNR |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| On-Board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/SDHC/SDXC card, up to 256 GB |
| Built-in Microphone | Yes |
| Built-in Speaker | Power: 1 W. Max. sound pressure level: 10 cm: 91 dB. |
| Reset Key | Yes |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, exception |
| Smart Event | Line crossing detection, intrusion detection |
| Linkage | Upload to FTP/memory card, notify surveillance center, send email, trigger recording, trigger capture, audible warning |
| RF | -IW: FCC ID (FCC Part 15.247(BT or 2.4G)); CE-RED (EN 301489-1 V2.1.1(BT or 2.4G); EN 301489-17 V3.1.1(BT or 2.4G); EN 300328 V2.1.1(BT or 2.4G); EN 62311:2008(BT or 2.4G)) |
| EMC | FCC (47 CFR Part 15, Subpart B) CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2019, EN 61000-3-3: 2013+A1: 2019, EN 50130-4: 2011+A1: 2014) |
| Safety | CB (IEC 62368-1: 2014+A11) CE-LVD (EN 62368-1: 2014/A11: 2017) |
| Environment | CE-RoHS (2011/65/EU); WEEE (2012/19/EU); Reach (Regulation (EC) No 1907/2006) |
| DORI | 2 mm: D: 45.5 m, O: 18.0 m, R: 9.1 m, I: 4.5 m 2.8 mm: D: 56.0 m, O: 22.2 m, R: 11.2 m, I: 5.6 m 4 mm: D: 79.4 m, O: 31.5 m, R: 15.9 m, I: 7.9 m |
| Audio Compression | G.711ulaw/G.711alaw/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/AAC |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 160 Kbps (MP2L2)/16 to 64 Kbps (AAC) |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Encryption Mode | -IW: 64/128-bit WEP, WPA-EAP/WPA2-EAP, WPA-PSK/WPA2-PSK |
| Wi-Fi Protocol | -IW: 802.11b: CCK, QPSK, BPSK 802.11g/n: OFDM |
| Frequency Range | -IW: 2.412 GHz - 2.472 GHz |
| Channel Bandwidth | -IW: 20/40 MHz |
| Modulation | -IW: 802.11b: CCK, QPSK, BPSK 802.11g/n: OFDM |
| Transfer Rate | -IW: 11b/g: 54 Mbps 11n: up to 150 Mbps |
| Wireless Range | -IW: Up to 50 m (The performance varies based on actual environment) |
| PIR Angle | Horizontal: 90°, vertical: 80° |
| PIR Range | Up to 8 m |