
Hikvision
0,00 ₼
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), ISAPI |
| Protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS |
| User/Host | Up to 32 users. 3 levels: administrator, operator and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS 1.2, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for ONVIF, TLS1.2 |
| Network Storage | Support Micro SD/SDHC/SDXC card (128 GB), local storage and NAS (NFS, SMB/CIFS), ANR |
| Client | iVMS-4200, iVMS-5200, iVMS-4500 |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE8+, Chrome 41.0-44, Firefox 30.0-51, Safari 8.0-11 Plug-in free live view: Chrome 45.0+, Firefox 52.0+ |
| Alarm Trigger | Motion detection, video tampering, network disconnected, IP address conflict, HDD full, HDD error, illegal login |
| Linkage Method | Trigger recording: memory card, network storage, pre-record and post-record Trigger captured pictures uploading: FTP, HTTP, NAS, Email Trigger notification: HTTP, ISAPI, alarm output , Email |
| Firmware Version | V5.6.5 |
| Web Client Language | 32 languages English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil) |
| General Function | Anti-flicker, three streams, heartbeat, mirror, privacy masks, password reset via e-mail, pixel counter, HTTP listening |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to +60 °C (-22 °F to +140 °F), humidity 95% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 12 VDC ± 25%, PoE (802.3af, class 3) |
| Power Consumption and Current | 12 VDC, 0.7 A, max. 7.5 W; PoE (802.3af, 36 V to 57 V), 0.3 A to 0.1 A, max. 9.5 W |
| Camera Dimension | Ø120 mm × 67.4 mm (Ø4.7" × 2.7") |
| Camera Weight | Camera: Approx. 400 g (0.88 lb.) |
| Image Sensor | 1/2.8" Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.009 lux @(F1.6, AGC ON), 0 lux with IR |
| Shutter Speed | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Wide Dynamic Range | 120 dB |
| Day & Night | IR Cut Filter |
| Angle Adjustment | Pan: -30° to 30°, tilt: 0° to 75°, rotate: 0° to 360° |
| Focus | Fixed |
| Lens Type | 2.8, 4, 6 mm |
| FOV | 2.8 mm: horizontal FOV: 108°, vertical FOV: 59°, diagonal FOV: 129° 4 mm: horizontal FOV: 87°, vertical FOV: 45°, diagonal FOV: 102° 6 mm: horizontal FOV: 53°, vertical FOV: 29°, diagonal FOV: 60° |
| Aperture | F1.6 |
| Lens Mount | M12 |
| IR Range | Up to 10 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Main Stream | 50Hz: 50fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60Hz: 60fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50Hz: 25 fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) 60Hz: 30 fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) |
| Third Stream | 50Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 640 × 360, 352 × 288) 60Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 640 × 360, 352 × 240) |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264 Sub-stream: H.265/H.264 /MJPEG Third stream: H.265/H.264 |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Scalable Video Coding (SVC) | Support H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | Support 1 fixed region for main stream and sub-stream separately |
| Day/Night Switch | Day/Night/Auto/Schedule/ Triggered by Alarm In (-S) |
| DNR | 3D DNR |
| Image Enhancement | BLC/3D DNR/HLC |
| Image Settings | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness and white balance adjustable by client software or web browser |
| Audio | 2 Inputs: Line in or Mic in (built-in microphone) 1 Output: Line out, mono sound, terminal block |
| Alarm | 1 input, 1 output (max. 12 VDC, 30 mA), terminal block |
| On-board Storage | Built-in Micro SD/SDHC/SDXC slot, up to 128 GB |
| Hardware Reset | Yes |
| Communication Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Smart Event | Line crossing detection, intrusion detection, unattended baggage detection, object removal detection |
| Face Detection | Yes |
| Exception Detection | Scene change detection |
| Protection | Ingress protection: IP66 (IEC 60529-2013), IK08 (IEC 60529-2013) |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Audio Sampling Rate | 8kHz/16kHz/32kHz/44.1kHZ/48kHz |
| Audio Compression | G722.1/G711/G726/MP2L2/PCM |
| Audio Bit Rate | 64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-192Kbps(MP2L2) |
| Encryption Mode | WPA, WPA2 |
| Wi-Fi Protocol | IEEE 802.11b/g/n |
| Frequency Range | 2.412 GHz to 2.4835 GHz |
| Channel Bandwidth | 20 MHz/40 MHz |
| Transfer Rate | 11b: 11 Mbps 11g: 54 Mbps 11n: up to 150 Mbps |
| Wireless Range | Up to 50 m (The performance varies based on actual environment) |