
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | Open Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T), ISAPI, SDK |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS 1.2, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, TLS1.2 |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS), ANR |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE8+ Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari 11+ Local Service: Chrome 41.0+, Firefox 30.0+ |
| Power | 12 VDC ± 25%, 0.8 A, max. 10 W PoE: 802.3af, 36 V to 57 V, 0.3 A to 0.1 A, max. 11.5 W Terminal block for DC input |
| Dimension | Ø153.4 × 133.2 mm (Ø6" × 5.2") |
| Package Dimension | 150 × 150 × 141 mm (5.9″ × 5.9″ × 5.6″) |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Language | 32 languages English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil) |
| General Function | Anti-flicker, three streams, heartbeat, mirror, privacy masks, password reset via e-mail, pixel counter, HTTP listening |
| Image Sensor | 1/2.9" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 2944 × 1656 |
| Min. Illumination | Color: 0.01 Lux @(F1.2, AGC ON), B/W: 0 Lux with IR Color: 0.014 Lux @(F1.4, AGC ON), B/W: 0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | IR cut filter |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 355°, tilt: 0° to 75°, rotate: 0° to 355° |
| Lens Type | Varifocal lens, motorized lens, 2.8 to 12 mm |
| Focal Length & FOV | Horizontal FOV: 88° to 27° Vertical FOV: 48° to 16° Diagonal FOV: 104° to 32° |
| Lens Mount | Ø14 |
| Focus | Auto |
| Aperture | F1.4 |
| Supplement Light Type | IR |
| Supplement Light Range | Up to 30 m |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Main Stream | 50 Hz: 20 fps (2944 × 1656), 25 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 ×720) 60 Hz: 20 fps (2944 × 1656), 30 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 ×720) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) 60 Hz: 30 fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) |
| Third Stream | 50 Hz: 25 fps (1280 ×720, 640 × 360, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (1280 ×720, 640 × 360, 352 × 240) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264 |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Scalable Video Coding (SVC) | Support H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 1 fixed region for main stream and sub-stream separately |
| Image Settings | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, and white balance adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day/Night/Auto/Schedule/Triggered by Alarm In |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| Image Enhancement | BLC/3D DNR/HLC |
| Video Output | 1Vp-p composite output (75 Ω) (For adjustment only) |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| On-Board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC, up to 128 GB |
| Audio | 1 input (line in, 3.5 mm), 1 output(3.5 mm), mono sound |
| Alarm | 1 input, 1 output (max. 12 VDC, 30 mA), terminal block |
| Reset Key | Yes |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Smart Event | Line crossing detection, intrusion detection, unattended baggage detection, object removal detection, face detection, scene change detection |
| Linkage | Trigger recording: memory card, network storage, pre-record and post-record Trigger captured pictures uploading: FTP, HTTP, NAS, Email Trigger notification: HTTP, ISAPI, alarm output, Email |
| Protection | IP66 (IEC 60529-2013) IK10 (IEC 62262: 2002) |
| Audio Compression | G722.1/G.711/G726/MP2L2/PCM/MP3 |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps(G.711)/16 Kbps(G.722.1)/16 Kbps(G.726)/32 to 192 Kbps(MP2L2)/8 Kbps to 320 Kbps(MP3) |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHZ/48 kHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |