
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP™, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, Bonjour |
| Web Browser | IE8+, Chrome 31.0-44, Firefox 30.0-51, Safari 8.0+ |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | Open Network Video Interface (PROFILE S, PROFILE G), ISAPI |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator and user |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS) |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, iVMS-5200, iVMS-4500 |
| Power | 12 VDC ± 20%, 0.3 A, max. 3 W, Ø5.5 mm coaxial plug power |
| Dimension | Without /M model: 31 mm × 31 mm × 26 mm (1.2" × 1.2\" × 1\") With /M model: 31 mm × 31 mm × 39 mm (1.2 × 1.2\" × 1.5\")" |
| General Function | Anti-flicker, heartbeat, mirror, password protection, privacy mask, watermark, IP address filter |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to +60 °C (-22 °F to +140 °F), Humidity 95% or less (non-condensing) |
| With Package Weight | Approx. 202 g (0.4 lb.) |
| Image Sensor | 1/2.7" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Min. Illumination | Without /M model: Color: 0.025 Lux @ (F1.2, AGC ON), Color: 0.109 Lux @ (F2.5, AGC ON), B/W: 0.005 Lux @ (F1.2, AGC ON), B/W: 0.022 Lux @ (F2.5, AGC ON) With /M model: Color: 0.025 Lux @ (F1.2, AGC ON), Color: 0.069 Lux @ (F2.0, AGC ON), B/W: 0.005 Lux @ (F1.2, AGC ON), B/W: 0.014 Lux @ (F2.0, AGC ON) |
| Shutter Time | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | Electronic |
| Focal Length & FOV | Without /M model: 3.7 mm, horizontal FOV 78°, vertical FOV 43°, diagonal FOV 90° With /M model: 2.8 mm, horizontal FOV 114°, vertical FOV 62°, diagonal FOV 135°, 4 mm, horizontal FOV 86°, vertical FOV 46°, diagonal FOV 102.5° |
| Lens Mount | M12 |
| Main Stream | 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288) 60 Hz: 30 fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Third Stream | 50 Hz: 1 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 1 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Video Compression | H.265+/H.264+/H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 8 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Region of Interest (ROI) | 1 fixed region for main stream, sub-stream and third stream |
| Image Settings | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness adjustable by client software or web browser |
| Image Enhancement | 3D DNR |
| Day/Night Switch | Day, Night, Auto, Schedule |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| Audio | 1 input (line in) |
| Reset Key | Yes |
| Smart Event | Face detection, scene change detection, defocus detection |
| Basic Event | Motion detection, video tampering, IP address conflict, illegal login |
| Behavior Analysis | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exit detection, unattended baggage detection, object removal detection |