
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, NTP, UPnP, SMTP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, PPPoE, WebSocket, WebSockets |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | Open Network Video Interface ( Profile S, Profile G, Profile T), ISAPI, SDK, ISUP |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP over HTTPS, control timeout settings, security audit log, TLS 1.2, TLS 1.3, host authentication (MAC address) |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS), auto network replenishment (ANR) Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Client | iVMS-4200, iVMS-4500, iVMS-5200, Hik-Connect |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE10+ Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari 12+ Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+ |
| Power | 12 VDC ± 25%, 0.84 A, max. 10.0 W, Ø5.5 mm coaxial power plug, reverse polarity protection PoE: 802.3af, Class3, 36 V to 57 V, 0.32 A to 0.21 A, max. 11.5 W |
| Material | Front cover: metal, body: metal, bracket: metal |
| Dimension | 286.7 mm × 93.3 mm × 91.2 mm (11.3" × 3.7" × 3.6") |
| Package Dimension | 386 mm × 156 mm × 155 mm (15.2" × 6.1" × 6.1") |
| With Package Weight | Approx. 1639 g (3.6 lb) |
| Storage Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Language | 33 languages English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| General Function | Anti-flicker, heartbeat, mirror, flash log, password reset via email, pixel counter, password protection, one-key reset, three streams |
| Image Sensor | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 3840 × 2160 |
| Min. Illumination | Color: 0.0008 Lux @ (F1.0, AGC ON), 0 Lux with white light |
| Shutter Time | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | 24/7 Color imaging |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 360°, tilt: 0° to 90°, rotate: 0° to 360° |
| Lens Type | Fixed focal lens, 2.8, 4 and 6 mm optional |
| Focal Length & FOV | 2.8 mm, horizontal FOV 104°, vertical FOV 55°, diagonal FOV 127° 4 mm, horizontal FOV 93°, vertical FOV 46°, diagonal FOV 112° 6 mm, horizontal FOV 57°, vertical FOV 30°, diagonal FOV 67° |
| Lens Mount | M16 |
| Iris Type | Fixed |
| Aperture | F1.0 |
| Depth of Field | 2.8 mm: 3.4 m to ∞ 4 mm: 3.8 m to ∞ 6 mm: 8.3 m to ∞ |
| Supplement Light Type | White Light |
| Supplement Light Range | Up to 60 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
| Main Stream | 50 Hz: 20 fps (3840 × 2160) 25 fps (3200 × 1800, 2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 20 fps (3840 × 2160) 30 fps (3200 × 1800, 2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) 60 Hz: 30 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) |
| Third Stream | 50 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) 60 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264 |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Bit Rate Control | CBR/VBR |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 1 fixed region for main stream and sub-stream |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Image Settings | Mirror, privacy mask, saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, white balance adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day, Night, Auto, Schedule |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 130 dB |
| SNR | ≥ 52 dB |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR |
| Privacy Mask | 4 regions of privacy mask |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| On-Board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/SDHC/SDXC/TF card, up to 256 GB |
| Reset Key | Yes |
| Basic Event | Motion detection (support alarm triggering by specified target types (human and vehicle)), video tampering alarm, exception |
| Smart Event | Scene change detection |
| Linkage | Upload to NAS/memory card/FTP, notify surveillance center, send email, trigger recording, trigger capture |
| EMC | FCC (47 CFR Part 15, Subpart B) CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2019, EN 61000-3-3: 2013+A1: 2019, EN 50130-4: 2011+A1: 2014) |
| Safety | UL (UL 62368-1) CB (IEC 62368-1: 2014+A11) CE-LVD (EN 62368-1: 2014/A11: 2017) |
| Environment | CE-RoHS (2011/65/EU) WEEE (2012/19/EU) Reach (Regulation (EC) No 1907/2006) |
| Protection | IP67 (IEC 60529-2013) |
| DORI | 2.8 mm: D: 91 m, O: 36 m, R: 18 m, I: 9 m 4 mm: D: 111 m, O: 44 m, R: 22 m, I: 11 m 6 mm: D: 169 m, O: 67 m, R: 33 m, I: 16 m |
| Perimeter Protection | Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) |