
Hikvision
0,00 ₼
| ЭМС | FCC (47 CFR Part 15, Subpart B); CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2:2019, EN 61000-3-3:2013+A1:2019, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014); RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015); IC (ICES-003: Issue 7) KC (KN32: 2015, KN35: 2015) |
| Безопасность | UL (UL 62368-1); CB (IEC 62368-1:2014+A11) CE-LVD (EN 62368-1:2014/A11:2017) |
| Окружающая среда | CE-RoHS (2011/65/EU); WEEE (2012/19/EU); Reach (Regulation (EC) No 1907/2006) |
| Защита | IP67 (IEC 60529-2013) |
| Датчик изображения | 1/1.2" Progressive Scan CMOS |
| Макс. разрешение | 3840 × 2160 |
| Мин. освещённость | Color: 0.0005 Lux @ (F1.0, AGC ON), 0 Lux with white light |
| Выдержка | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Регулировка угла | Pan: 0° to 360°, tilt: 0° to 90°, rotate: 0° to 360° |
| День и ночь | 24/7 color imaging |
| DORI | 2.8 mm: D: 96 m, O: 38 m, R: 19 m, I: 9 m 4 mm: D: 102 m, O: 40 m, R: 20 m, I: 10 m 6 mm, D: 167 m, O: 66 m, R: 33 m, I: 16 m |
| Захват лица | Да |
| Базовое событие | Motion detection (support alarm triggering by specified target types (human and vehicle)), video tampering alarm, exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Умное событие | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection (support alarm triggering by specified target types (human and vehicle)), scene change detection |
| Связь | Upload to NAS/memory card/FTP, notify surveillance center, trigger record, trigger capture, send email |
| Питание | 12 VDC ± 25%, 0.84 A, max. 11.5 W, Ø5.5 mm coaxial power plug, reverse polarity protection PoE: 802.3af, Class 3, 36 V to 57 V, 0.32 A to 0.21 A |
| Материал | Front cover: metal, body: metal, bracket: metal |
| Размеры | 289.9 mm × 93.5 mm × 91.2 mm (11.4" × 3.7" × 3.6") |
| Размеры упаковки | 386 × 156 × 155 mm (15.2" × 6.1" × 6.1") |
| Вес с упаковкой | Approx. 1769 g (3.7 lb.) |
| Условия хранения | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Условия запуска и эксплуатации | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Язык | 33 languages English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Общие функции | Anti-flicker, heartbeat, password reset via e-mail, pixel counter |
| Тип дополнительного освещения | Белый свет |
| Дальность дополнительного освещения | 60 m |
| Умная подсветка | Да |
| Переключение параметров изображения | Да |
| Настройки изображения | Rotate, mirror, privacy mask, saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, white balance adjustable by client software or web browser |
| Переключение день/ночь | Day, Night, Auto, Schedule |
| Широкий динамический диапазон (WDR) | 130 dB |
| ОСШ | ≥ 52 dB |
| Улучшение изображения | BLC, HLC, 3D DNR |
| Маска конфиденциальности | 4 regions of privacy mask |
| Интерфейс Ethernet | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| Встроенное хранилище | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC/TF card, up to 512 GB |
| Кнопка сброса | Да |
| Встроенный микрофон | Да |
| Встроенный динамик | 2 W, 10 cm: 97 dB |
| Аудио | 1 input (line in), max. input amplitude: 3.3 Vpp, input impedance:4.7 KΩ, interface type: non-equilibrium 1 output (line out), max.output amplitude: 3.3 Vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium |
| Тревога | 1 input, 1 output (max. 24 VDC, 1 A) |
| Фокусное расстояние и поле зрения | 2.8 mm, horizontal FOV 102°, vertical FOV 52°, diagonal FOV 124° 4 mm, horizontal FOV 88°, vertical FOV 47°, diagonal FOV 104° 6 mm: horizontal FOV 54°, vertical FOV 30°, diagonal FOV 62° |
| Тип объектива | Fixed focal lens, 2.8, 4, 6 mm optional |
| Тип диафрагмы | Fixed |
| Диафрагма | F1.0 |
| Крепление объектива | M mount |
| Глубина резкости | 2.8 mm: 4.5 m to ∞ 4 mm: 7 m to ∞ 6 mm: 13 m to ∞ |
| Протоколы | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, NTP, UPnP, SMTP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, PPPoE, SNMP, WebSocket, WebSockets |
| Одновременный просмотр в реальном времени | Up to 6 channels |
| API | Open Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T), ISAPI, SDK |
| Пользователь/Хост | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator and user |
| Безопасность | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, IP address filter, Security Audit Log, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, TLS 1.1/1.2, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface |
| Сетевое хранилище | NAS (NFS, SMB/CIFS), auto network replenishment (ANR) |
| Клиент | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Веб-браузер | Plug-in required live view: IE 10, IE 11 Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Основной поток | 50 Hz: 25 fps (3840 × 2160, 3200 × 1800 , 2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 24 fps (3840 × 2160) 30 fps (3200 x 1800 , 2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Субпоток | 50 Hz: 25 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) 60 Hz: 30 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) |
| Третий поток | 50 Hz: 10 fps (1920 x 1080 , 1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) 60 Hz: 10 fps (1920 x 1080 , 1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) |
| Сжатие видео | Main stream: H.265/H.264/H.264+/H.265+ Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264 |
| Битрейт видео | 32 Kbps to 16 Mbps |
| Тип H.264 | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| Тип H.265 | Main Profile |
| Управление битрейтом | CBR/VBR |
| Масштабируемое видеокодирование (SVC) | Да |
| Область интереса (ROI) | 1 fixed region for main stream and sub-stream |