
Hikvision
0,00 ₼
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G, PROFILE T), ISAPI, SDK, Ehome |
| Protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS |
| User/Host | Up to 32 users,3 levels: Administrator, Operator and User |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-MD5) , watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for ONVIF, TLS1.2 |
| Network Storage | microSD/SDHC/SDXC card (128 GB), local storage and NAS (NFS,SMB/CIFS), ANR Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE8+ Plug-in free live view: Chr2ome 57.0+, Firefox 52.0+, Safari 11+ Local Service: Chrome 41.0+, Firefox 30.0+ |
| Linkage Method | Trigger recording: memory card, network storage, pre-record and post-record Trigger captured pictures uploading: FTP, HTTP, NAS, Email Trigger notification: HTTP, ISAPI, Email |
| Firmware Version | V5.5.82 |
| Web Client Language | 32 languages English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil) |
| General Function | Anti-flicker, three streams, heartbeat, mirror, privacy masks, password reset via e-mail, pixel counter, HTTP listening |
| Storage Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F), humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to +60 °C (-22 °F to +140 °F), Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 12 VDC ± 25%, Φ5.5mm coaxial plug power; PoE (802.3af, class 3) |
| Power Consumption and Current | 12 VDC, 0.7 A, max. 8.5 W PoE (802.3af, 36 V to 57 V), 0.3 A to 0.1 A, max. 10 W |
| Camera Dimension | Ø120 mm × 67.4 mm (Ø4.7" × 2.7") |
| Camera Weight | Camera: Approx. 400 g (0.88 lb.) |
| Image Sensor | 1/2.8" Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.014 lux @ (F1.6, AGC ON), 0 lux with IR |
| Shutter Speed | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Wide Dynamic Range | 120dB |
| Day & Night | IR Cut Filter |
| Angle Adjustment | Pan: -30° to +30°, tilt: 0° to 75°, rotate: 0° to 360° |
| Focus | Fixed |
| Lens Type | 2.8/4/6 mm |
| FOV | 2.8 mm: Horizontal field of view: 109°, Vertical field of view: 60°, Diagonal field of view: 131° 4 mm: Horizontal field of view: 88°, Vertical field of view: 46°, Diagonal field of view: 105° 6 mm: Horizontal field of view: 53°, Vertical field of view: 30°, Diagonal field of view: 61° |
| Aperture | F1.6 |
| Lens Mount | M12 |
| Auto-Iris | No |
| IR Range | Up to 15 m |
| Wavelength | 850nm |
| Max. Resolution | 2688 × 1520 |
| Main Stream | 50Hz: 25fps (2688 × 1520, 2304 × 1296, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60Hz: 30fps (2688 × 1520, 2304 × 1296, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240),60Hz: 30fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) |
| Third Stream | 50Hz: 25 fps (1280 × 720, 640 × 360, 352 × 288) 60Hz: 30 fps (1280 × 720, 640 × 360, 352 × 240) |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264 Sub-stream/third stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| H.264+ | Main stream supports |
| H.265+ | Main stream supports |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 5 fixed region for main stream and sub-stream |
| Day/Night Switch | Day/Night/Auto/Schedule/Triggered by alarm in |
| Target Cropping | Yes |
| DNR | 3D DNR |
| Image Enhancement | BLC/3D DNR/HLC |
| Image Settings | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, and white balance are adjustable by client software or web browser |
| Audio | 2 Inputs: Line in or Mic in (built-in microphone), 1 Output: Line out, mono sound |
| Alarm | 1 alarm input, 1 alarm output (max. 12 VDC, 30 mA) |
| Video Output | No |
| On-board Storage | Built-in Micro SD/SDHC/SDXC slot, up to 128 GB |
| Hardware Reset | Reset via reset button on camera body, web browser and client software |
| Communication Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Smart Event | Line crossing detection, up to 1 line configurable Intrusion detection, up to 1 region configurable Unattended baggage detection, up to 1 region configurable Object removal detection, up to 1 region configurable Face detection: detects faces Scene change detection |
| Protection | IK08, IP66 |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHz/48 kHz |
| Audio Compression | G722.1/G.711/G726/MP2L2/PCM/MP3 |
| Audio Bit Rate | 64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-192Kbps(MP2L2)/8Kbps-320Kbps(MP3) |