
Hikvision
0,00 ₼
| EMC | CE-EMC: EN 55032:2015+A11:2020+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021 |
| Safety | CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017, CB: IEC 62368-1: 2014, BIS: IS 13252 (Part 1): 2010/IEC 60950-1: 2005 |
| Environment | CE-RoHS: 2011/65/EU |
| Protection | IP67: IEC 60529:1989+AMD1:1999+AMD2:2013, IK10: IEC 62262:2002+AMD1:2021 |
| Audio Type | Mono sound |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Audio Compression | G.711ulaw/G.711alaw/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Image Sensor | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 2688 × 1520 |
| Min. Illumination | Color: 0.002 Lux @ (F1.4, AGC ON),0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1 s to 1/30,000 s |
| Day & Night | IR cut filter |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 355°,tilt: 0° to 90°,rotate: 0° to 360° |
| DORI | Wide: D: 93.8 m, O: 37.2 m, R: 18.8 m , I: 9.4 m Tele: D: 827.6 m , O: 328.4 m, R: 165.5 m, I: 82.8 m |
| Perimeter Protection | Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) |
| Face Capture | Yes |
| Basic Event | Motion detection (support alarm triggering by specified target types (human and vehicle)),video tampering alarm,exception |
| Smart Event | Scene change detection, audio exception detection |
| Linkage | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger recording,trigger capture,audible warning,trigger alarm output |
| Power | 12 VDC ± 15%, 1.21 A, max. 14.5 W, 24 VAC ± 20%, 1.01 A, max. 14.5 W, two-core terminal block, PoE: IEEE 802.3at, Class 4, max. 18 W |
| Material | Front cover: metal, body: metal, bracket: metal |
| Dimension | 144 mm × 140 mm × 349.2 mm (5.7" × 5.5" × 13.7") |
| Package Dimension | 405 mm × 190 mm × 180 mm (15.9" × 7.5" × 7.1") |
| With Package Weight | Approx. 3390 g (6.3 lb.) |
| Storage Conditions | -40 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -40 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Language | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| General Function | Heartbeat, anti-banding, mirror, flash log, password reset via email, pixel counter |
| Supplement Light Type | IR |
| Supplement Light Range | Up to 120 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| SNR | ≥ 52 dB |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR, Defog |
| Privacy Mask | 8 programmable polygon privacy masks |
| Day/Night Switch | Day, Night, Auto, Schedule |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, white balance adjustable by client software or web browser |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| On-Board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 1 TB |
| Audio | 1 input (line in), two-core terminal block, max. input amplitude: 3.3 Vpp, input impedance: 4.7 KΩ, interface type: non-equilibrium, 1 output (line out), two-core terminal block, max. output amplitude: 3.3 Vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium |
| Alarm | 3 inputs, 3 outputs (max. 24 VDC, 1 A) |
| Reset Key | Yes |
| Lens Type | Varifocal lens, motorized lens, 6 to 60 mm |
| Focal Length & FOV | 6 to 60 mm, horizontal FOV 59.5° to 7.3°, vertical FOV 35.9° to 4.2°, diagonal FOV 66.5° to 8.3° |
| Lens Mount | Integrated |
| Iris Type | DC iris |
| Aperture | F1.4 |
| Min. Focus Distance | W: 1 m (3.3 ft) T: 3 m (9.8 ft) |
| Depth of Field | 2.5 m to ∞ |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T), ISAPI, SDK, ISUP |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, NTP, UPnP, SMTP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, PPPoE, ARP, SNMP, SRTP, WebSocket, WebSockets |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP over HTTPS, control timeout settings, security audit log, TLS 1.1/1.2, host authentication (MAC address) |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS), auto network replenishment (ANR) Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE11, Plug-in free live view: Chrome 80+, Firefox 80+, Edge 89+, Safari 13+, Local service: Chrome 80+, Firefox 80+, Edge 89+, Safari 13+ |
| Main Stream | Monitoring mode: 50 Hz: up to 50 fps (1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: up to 60 fps (1920 × 1080, 1280 × 720) *High frame rate is supported under monitoring mode only. Smart Event/Face Capture Mode: 50 Hz: 25 fps (2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (2688 × 1520, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 25 fps (640 × 480, 640 × 360) 60 Hz: 30 fps (640 × 480, 640 × 360) |
| Third Stream | 50 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) 60 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) *Third stream is supported under Monitoring mode. |
| Fourth Stream | 50 Hz: 10 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) 60 Hz: 10 fps (1280 × 720, 640 × 480, 640 × 360) *Fourth stream is supported under Monitoring mode. |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 8 Mbps |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264 Fourth stream: H.265/H.264/MJPEG *Third stream and fourth stream are supported under Monitoring Mode. |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Bit Rate Control | CBR/VBR |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 5 fixed regions for main stream and sub-stream |
| Target Cropping | Yes |