
Hikvision
0,00 ₼
| EMC | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, IC: ICES-003: Issue 7, KC: KN32: 2015, KN35: 2015 |
| Safety | CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017 |
| Environment | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Protection | IP67: IEC 60529-2013,IK10: IEC 62262:2002 |
| Anti-Corrosion Protection | NEMA 4X (NEMA 250-2018) |
| Audio Type | -U:Mono sound |
| Audio Compression | -U:G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Audio Bit Rate | -U: 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Audio Sampling Rate | -U: 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Environment Noise Filtering | -U: Yes |
| Image Sensor | 1/2.5" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 4256 × 1888 |
| Min. Illumination | Color: 0.0005 Lux @ (F1.0, AGC ON),0 Lux with light |
| Shutter Time | 1 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | IR cut filter |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 360°,tilt: 0° to 90°,rotate: 0° to 360° |
| DORI | 2.8 mm: D: 62 m, O: 24 m, R: 12 m, I: 6 m |
| Face Capture | No |
| People Counting | NO |
| Perimeter Protection | Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) |
| Basic Event | Motion detection (support alarm triggering by specified target types (human and vehicle)),video tampering alarm,exception,alarm input and output |
| Smart Event | Scene change detection |
| Linkage | notify surveillance center,trigger alarm output,trigger recording,trigger capture,audible warning,send email |
| Power | 12 VDC ± 25%, 1.67 A, max. 20 W,Ø5.5 mm coaxial power plug,reverse polarity protection, PoE: IEEE 802.3at, Class 4, max. 20 W |
| Material | Front cover: Metal, body: Metal, bracket: Metal |
| Dimension | 118.6 mm × 78 mm × 340.1 mm (4.67" × 3.07" × 13.39") |
| Package Dimension | 405 mm × 190 mm × 180 mm (15.94" × 7.48" × 7.09") |
| With Package Weight | Approx. 2300 g (5.07 lb.) |
| Storage Conditions | -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| General Function | Heartbeat,flash log,password reset via email,pixel counter,anti-banding |
| Language | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Flashing Light | White Light |
| Supplement Light Type | IR,White Light |
| Supplement Light Range | Up to 40 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Image Settings | saturation,brightness,contrast,sharpness,gain,white balance,adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day,Night,Auto,Schedule |
| Image Enhancement | BLC,HLC,3D DNR,Distortion Correction,Defog |
| SNR | ≥ 52 dB |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 130 dB |
| Image Stabilization | No |
| Privacy Mask | 4 programmable polygon privacy masks |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| On-Board Storage | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 512 GB |
| Built-in Speaker | Max. power consumption: 2 W, max. sound pressure level: 10 cm: 120 dB. |
| Audio | Built-in Microphone: Arrayed dual-microphone, 1 input (line in), two-core terminal block, max. input amplitude: 3.3 Vpp, input impedance: 4.7 KΩ, interface type: non-equilibrium, 1 output (line out), two-core terminal block, max. output amplitude: 3.3 Vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium |
| Alarm | 2 inputs, 2 outputs (max. 24 VDC/24 VAC, 1 A) |
| Reset Key | Yes |
| Power Output | 12 VDC, max. 1000 mA |
| Lens Type | Fixed focal lens, 2.8 mm |
| Focal Length & FOV | 2.8 mm, horizontal FOV 182.6°, vertical FOV 74.6° |
| Lens Mount | M12 |
| Iris Type | Fixed |
| Aperture | F1.0 |
| Depth of Field | 2.8 mm: 1.6 m to ∞ |
| Protocols | UPnP,SFTP,ICMP,802.1X,WebSocket,PPPoE,DHCP,IGMP,SNMP,WebSockets,FTP,SMTP,HTTPS,HTTP,RTP,RTCP,TCP/IP,SSL/TLS,RTSP,DDNS,UDP,QoS,IPv4,IPv6,NTP,DNS |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T),ISAPI,SDK,ISUP |
| User/Host | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Security | 802.1X authentication(EAP-LEAP,EAP-TLS,EAP-MD5,EAP-PEAP), Password protection, RTP/RTSP over HTTPS, host authentication (MAC address), basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, TLS 1.2, security audit log, complicated password, control timeout settings, IP address filter, HTTPS encryption, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, AES128/256, TLS 1.3, watermark |
| Network Storage | NAS (NFS, SMB/CIFS) |
| Client | iVMS-4200,Hik-Connect,Hik-Central |
| Web Browser | Plug-in free live view: Chrome 91+, Firefox 88+, Edge 91+, Safari 13+ Local service: Chrome 91+, Firefox 88+, Edge 91+ |
| Main Stream | 50Hz:20fps(4256 × 1888, 4096 × 1856) 60Hz:20fps(4256 × 1888, 4096 × 1856) |
| Sub-Stream | 50Hz:20fps(1200 × 536, 960 × 432) 60Hz:20fps(1200 × 536, 960 × 432) |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264/H.264+/H.265+, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 24 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Bit Rate Control | CBR,VBR |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 1 fixed regions for each stream |
| e-PTZ | No |