
Hikvision
0,00 ₼
| ЭМС | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, IC: ICES-003: Issue 7, KC: KN32: 2015, KN35: 2015 |
| Безопасность | CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017 |
| Окружающая среда | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Защита | Camera: IP68: IEC60529-2013; Self-Supplied Air System: IP65: IEC60529-2013 |
| Сжатие аудио | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Битрейт аудио | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Частота дискретизации аудио | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Фильтрация шума окружающей среды | Да |
| Датчик изображения | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Макс. разрешение | 2560 × 1440 |
| Мин. освещённость | Color: 0.0005 Lux @ (F1.2, AGC ON),B/W: 0.0001 Lux @ (F1.2, AGC ON),B/W: 0 Lux with IR |
| Выдержка | 1 s to 1/100,000 s |
| DORI | 2.8 to 12 mm: Wide: D: 61.5 m, O: 24.4 m, R: 12.3 m, I: 6.2 m Tele: D: 151.7 m, O: 60.2 m, R: 30.3 m, I: 15.1 m 8 to 32 mm: Wide: D: 150.3 m, O: 59.7 m, R: 30.1 m, I: 15.0 m Tele: D: 400.0 m, O: 158.7 m, R: 80.0 m, I: 40.0 m |
| Защита периметра | Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) |
| Базовое событие | Motion detection (support alarm triggering by specified target types (human and vehicle)),video tampering alarm,exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Умное событие | Unattended baggage detection,object removal detection,scene change detection,audio exception detection,defocus detection |
| Связь | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger recording,trigger capture,trigger alarm output |
| Питание | 36 VDC ± 20%, 1.8 A, max. 65 W,two-core terminal block,reverse polarity protection |
| Материал | Body: SMC+ 30% GF, Bracket: PA66+ 15% Glass Fiber, Junction Box: Anodized ADC12 |
| Размеры | 173 mm × 145 mm × 281 mm (6.81" × 5.71" × 11.06") |
| Размеры упаковки | 456 mm × 206 mm × 233 mm (17.95" × 8.11" × 9.17") |
| Вес с упаковкой | Approx. 3718 g (8.18 lb.) |
| Условия хранения | -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Условия запуска и эксплуатации | 2.8 to 12 mm: -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) 8 to 32 mm: -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Язык | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Общие функции | Heartbeat,mirror,flash log,password reset via email,pixel counter,password protection,anti-banding |
| Self-Supplied Air System | Air intake volume: 8 to 29 m³/h Outlet velocity: 6 to 24 m/s Air pressure: 1300 Pa |
| Открытые ресурсы | Memory: 150 MB, Smart RAM: 1800 MB,eMMC: 3200 MB |
| Вычислительная мощность | 8 TOPS |
| Открытые возможности | HEOP 2.0 OpendevSDK |
| Структура глубокого обучения | Caffe,PyTorch,TensorFlow,PaddlePaddle |
| Язык программирования | C,C++ |
| Тип дополнительного освещения | IR |
| Дальность дополнительного освещения | 2.8 to 12 mm: 30 m, 8 to 32 mm: 50 m |
| Умная подсветка | Да |
| Длина волны ИК | 850 nm |
| Переключение параметров изображения | Да |
| Настройки изображения | Rotate mode,saturation,brightness,contrast,sharpness,gain,white balance,adjustable by client software or web browser |
| Переключение день/ночь | День, Ночь, Авто, Расписание, Тревога |
| Широкий динамический диапазон (WDR) | 120 dB |
| Улучшение изображения | BLC,HLC,3D DNR,Defog,Distortion Correction |
| ОСШ | ≥ 50 dB |
| Маска конфиденциальности | 8 programmable polygon privacy masks |
| Интерфейс Ethernet | 1 RJ45 10 M/100 M/1000 M self-adaptive Ethernet port |
| Встроенное хранилище | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 1 TB, *You are recommended to purchase memory card together with the product if needed. After ordering, the memory card will be installed to product during manufacturing. The memory card needs to be installed before leaving the factory. |
| Аудио | 1 input (line in), two-core terminal block, max. input amplitude: 3.3 Vpp, input impedance: 4.7 KΩ, interface type: non-equilibrium 1 output (line out), two-core terminal block, max. output amplitude: 3.3 Vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium |
| Тревога | 1 input, 1 output (max. 24 VDC, 1 A/110 VAC, 500 mA) |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Кнопка сброса | Да |
| Тип объектива | Varifocal lens, motorized lens, 2.8 to 12 mm and 8 to 32 mm optional |
| Фокусное расстояние и поле зрения | 2.8 to 12 mm, horizontal FOV 99.6 to 39.7°, vertical FOV 52.3° to 22.4°, diagonal FOV 119.9° to 45.7° 8 to 32 mm, horizontal FOV 40.3 to 14.5°, vertical FOV 22.1° to 8.2°, diagonal FOV 46.9° to 16.5° |
| Фокус | Авто, Полуавто, Ручной |
| Тип диафрагмы | DC-ирис |
| Диафрагма | 2.8 to 12 mm: max F1.4, 8 to 32 mm: max F1.7 |
| Глубина резкости | 1 m to ∞ |
| Протоколы | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, WebSocket, WebSockets |
| Одновременный просмотр в реальном времени | Up to 20 channels |
| API | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T),ISAPI,SDK,ISUP |
| Пользователь/Хост | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Безопасность | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP over HTTPS, control timeout settings, security audit log, TLS 1.1/1.2/1.3, host authentication (MAC address) |
| Сетевое хранилище | NAS (NFS, SMB/CIFS),Auto Network Replenishment (ANR), Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Клиент | iVMS-4200,Hik-Connect,Hik-Central |
| Веб-браузер | Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Safari 11+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Plug-in required live view: IE 10, IE 11 |
| Основной поток | 50 Hz: 50 fps (2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60 Hz: 30 fps (2688 × 1520, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) |
| Субпоток | 50 Hz: 25 fps (704 × 576,640 × 480) 60 Hz: 30 fps (704 ×480,640 × 480) |
| Третий поток | 50 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60 Hz: 10 fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) *Third stream is supported under certain settings. |
| Сжатие видео | Main stream: Smart265/H.265/Smart264/H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG, Third stream: H.265/H.264 |
| Битрейт видео | 32 Kbps to 16 Mbps |
| Тип H.264 | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| Тип H.265 | Main Profile |
| Управление битрейтом | CBR, VBR |
| Масштабируемое видеокодирование (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Область интереса (ROI) | 5 fixed regions for main stream |
| Кадрирование цели | Да |