
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), ISAPI |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels, administrator, operator and user |
| Security | Password protection, HTTPS encryption, IEEE 802.1x port-based network access control, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for ONVIF |
| Network Storage | Support microSD/SDHC/SDXC card (256 G), local storage and NAS (NFS,SMB/CIFS), ANR |
| Client | iVMS-4200, iVMS-4500, Hik-Connect, iVMS-5200 |
| Web Browser | IE8+, Chrome31.0-44, Firefox 30.0-51, Safari8.0+ |
| Power | 12 VDC ± 20%, 1 A, max. 12.5 W PoE: 802.3at, class 4, 42.5 to 57 V, 0.4 A to 0.3 A, max. 15 W -S model: two-core terminal block Without –S model: Φ 5.5 × 2.1 mm coaxial power plug |
| Dimension | Without –V model: 167.4 × 152.8 × 50 mm (6. 6" × 6\" × 2\") With –V model: 167.4 × 152.8 × 55 mm (6. 6 × 6\" × 2.2\") " |
| Startup and Operating Conditions | -40 °C to +60 °C (-40 °F to +140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| General Function | One-key reset, anti-flicker, heartbeat, mirror, password protection, privacy mask, watermark, IP address filter |
| Heater | Yes |
| Image Sensor | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 3072 × 2048 |
| Min. Illumination | Color: 0.047 Lux @ (F2.6, AGC ON), B/W: 0.0047 Lux @ (F2.6, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Time | 1 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | IR Cut Filter |
| Focal Length & FOV | 1.27 mm, horizontal FOV 180° (wall mount), 360°(ceiling mount), 360°(table mount) |
| Lens Mount | M12 |
| Aperture | F2.6 |
| Supplement Light Type | IR |
| Supplement Light Range | Up to 15 m IR range, 3 LEDs. Each LED is independently controlled. |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Main Stream | 50Hz: 25fps (3072 × 2048, 2048 × 2048, 1280 × 1280) 60Hz: 30fps (3072 × 2048, 2048 × 2048, 1280 × 1280) |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (720 × 720, 720 × 480) 60Hz: 30fps (720 × 720, 720 × 480) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile/ Main Profile /High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.265 and H.264 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 4 fixed regions for main stream |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC and white balance are adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Day/Night/Auto/Schedule/Triggered by Alarm In (-S) |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Digital WDR |
| Image Enhancement | BLC, HLC, defog, 3D DNR |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24bit bmp format |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10M/100M/1000M self-adaptive Ethernet port |
| On-Board Storage | Built-in micro SD/SDHC/SDXC slot, up to 256 GB |
| Built-in Microphone | 2 built-in microphones |
| Built-in Speaker | 1 built-in speaker |
| Audio | -S: 1 Audio input (line in, 3.5 mm), 1 audio output (line out, 3.5 mm) |
| Alarm | -S: 1-ch alarm input, max. 12 V; 1-ch alarm output, max 24 VDC, 1 A |
| Reset Key | Yes |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, network disconnected, IP address conflicted, illegal login, HDD full, HDD error |
| Smart Event | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection, unattended baggage detection, object removal detection Audio exception detection |
| Protection | -V: IP67, IK10 |
| DORI | D: 21.3 m, O: 8.5 m, R: 4.3 m, I: 2.1 m |
| Audio Type | Mono sound |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Audio Bit Rate | 64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-160Kbps(MP2L2) |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| People Counting | Counts people entering, exiting and passing by separately Supports real-time uploading and uploading by statistic cycle Sends email reports on daily, weekly, monthly or annually basis Supports target filtering by height |
| Heat Map | A graphic description of visits (calculated by people number or by dwell time) in a configured area. Two heap map report types are available, space heat map and time heat map line chart |
| Intersection Analysis | Detects and analyze flow in an intersection-like scene, and generate reports Support one intersection of up to 10 ways |
| Mount Type | Support table, wall, and ceiling mounting |
| Decoding Mode | Support hardware decoding and software decoding |
| Display Mode | 18 display modes in total Software decoding: Ceiling mount: fisheye view, 180 panorama view, 360 panorama view, 360 panorama + PTZ, 360 panorama + 3PTZ, 360 panorama + 6PTZ, 360 panorama + 8PTZ, 2PTZ, 4PTZ, fisheye + 3PTZ, fisheye +8 PTZ, half sphere, cylinder Wall mount: fisheye view, panorama view, panorama + 3PTZ, panorama + 8PTZ, 4PTZ, fisheye + 3PTZ, fisheye +8 PTZ Table mount: fisheye view, 180 panorama view, 360 panorama view, 360 panorama + PTZ, 360 panorama + 3PTZ, 360 panorama + 6PTZ, 360 panorama + 8PTZ, 4PTZ, fisheye + 3PTZ, fisheye +8 PTZ, cylinder Hardware decoding: Ceiling mount: fisheye view, 180 panorama view, panorama view, 4PTZ, fisheye + 3PTZ, 4PTZ fusion Wall mount: fisheye view, 180 panorama view, panorama view, 4PTZ, fisheye + 3PTZ, 4PTZ fusion Table mount: fisheye view, 180 panorama view, panorama view, 4PTZ, fisheye + 3PTZ, 4PTZ fusion |