
Hikvision
0,00 ₼
| ЭМС | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021, RCM: AS/NZS CISPR 32: 2015, IC: ICES-003: Issue 7, KC: KN32: 2015, KN35: 2015 |
| Безопасность | UL: UL 62368-1, CB: IEC 62368-1: 2014+A11, CE-LVD: EN 62368-1: 2014/A11: 2017, BIS: IS 13252 (Part 1): 2010/IEC 60950-1: 2005 |
| Окружающая среда | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Сжатие аудио | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/MP3/AAC-LC |
| Битрейт аудио | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 192 Kbps (MP2L2)/8 to 320 Kbps (MP3)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Частота дискретизации аудио | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/48 kHz |
| Фильтрация шума окружающей среды | Да |
| Датчик изображения | 1/1.8" Progressive Scan CMOS |
| Макс. разрешение | 2560 × 2560 |
| Мин. освещённость | Color: 0.01 Lux @ (F2.25, AGC ON),B/W: 0.005 Lux @ (F2.25, AGC ON) |
| Выдержка | 1 s to 1/100,000 s |
| День и ночь | ИК-фильтр отсечки |
| DORI | D: 23.2 m O: 9.2 m R: 4.6 m I: 2.3 m |
| Подсчёт людей | Counts people entering, exiting and passing by separately (The data is stored in the flash.) Supports real-time uploading and uploading by statistic cycle Sends email reports on daily, weekly, monthly or annually basis Supports up to 3 detection regions, and independent arming schedule and linkage method |
| Управление очередью | Supports up to 8 detection regions, and independent arming schedule and linkage method Supports 2 detection modes: regional people queuing-up, waiting time detection Generates reports to compare the efficiency of different queuing-ups and display the changing status of one queue Supports raw data export for further analysis Supports real-time data uploading and scheduled data uploading Regional people queuing-up: supports 4 alarm trigger conditions, including greater than threshold, less than threshold, equal to threshold, not equal to threshold Waiting time detection: supports 1 alarm trigger condition, including greater than threshold |
| Тепловая карта | A graphic description of visits (by calculating amount of people or amount of dwell time) in a configured area., Two report types are available, space heat map and time heat map line chart. |
| Intersection Analysis | Detects and analyze flow in an intersection-like scene, and generate reports Support one intersection of up to 10 ways |
| Базовое событие | Motion detection,video tampering alarm,alarm input and output,exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Умное событие | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, region exiting detection, scene change detection,audio exception detection,defocus detection, unattended baggage detection,object removal detection |
| Связь | Upload to FTP/NAS/memory card,notify surveillance center,send email,trigger alarm output,trigger recording,trigger capture |
| Mount Type | Support wall/table/ceiling mounting |
| Decoding Mode | Support hardware decoding and software decoding |
| Display Mode | 20 display modes in total, Software decoding: fisheye view, 180 panorama view, 360 panorama view, 360 panorama + PTZ, 360 panorama + 3PTZ, 360 panorama + 6PTZ, 360 panorama + 8PTZ, 2PTZ, 4PTZ, fisheye + 3PTZ, fisheye + 8PTZ, hemisphere, AR hemisphere, cylinder, Hardware decoding: fisheye view, 180 panorama view, 180 dual channel panorama, panorama view, 4PTZ, fisheye + 3PTZ, 4PTZ fusion |
| Питание | 12 VDC ± 20%, 0.6 A, max. 7 W,two-core terminal block, PoE: IEEE 802.3af, Class 3, max. 8 W |
| Материал | Metal |
| Размеры | Ø165.0 mm × 48.9 mm (Ø6.49" × 1.93") |
| Размеры упаковки | 272 mm × 215 mm × 105 mm (10.7" × 8.5" × 4.1") |
| Вес с упаковкой | Approx. 884 g (1.95 lb.) |
| Условия хранения | -10 °C to 40 °C (-10 °F to 104 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Условия запуска и эксплуатации | -10 °C to 40 °C (-10 °F to 104 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Язык | 33 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil), Ukrainian |
| Общие функции | Heartbeat,flash log,password reset via email,password protection,one-key reset,anti-banding |
| Длина кабеля | 0.31 m (1.02 ft.) |
| Открытые ресурсы | Memory: 60 MB, Smart RAM: 800 MB, eMMC: 2 GB |
| Вычислительная мощность | 2 TOPS |
| Открытые возможности | HEOP 2.0 OpendevSDK |
| Структура глубокого обучения | Caffe,TensorFlow,PyTorch |
| Язык программирования | C,C++ |
| Переключение параметров изображения | Да |
| Настройки изображения | saturation,brightness,contrast,sharpness,white balance,AGC,adjustable by client software or web browser |
| Переключение день/ночь | День, Ночь, Авто, Расписание, Тревога |
| Широкий динамический диапазон (WDR) | Digital WDR |
| Улучшение изображения | BLC,HLC,3D DNR,Distortion Correction,Defog |
| Маска конфиденциальности | 8 programmable polygon privacy masks |
| Наложение изображения | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format. |
| Интерфейс Ethernet | 1 RJ45 10 M/100 M/1000 M self-adaptive Ethernet port |
| Встроенное хранилище | Built-in memory card slot, support microSD/microSDHC/microSDXC card, up to 256 GB |
| Встроенный микрофон | Yes, 4 built-in microphones |
| Аудио | 1 input (line in), 3.5 mm connector, max. input amplitude: 3.3 Vpp, input impedance: 4.7 KΩ, interface type: non-equilibrium, 1 output (line out), 3.5 mm connector, max. output amplitude: 3.3 Vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium |
| Тревога | 2 inputs, 2 outputs (max. 24 VDC, 1 A) |
| RS-485 | 1 RS-485 (Half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Кнопка сброса | 1 Reset Key |
| Тип объектива | Fixed focal lens, 1.16 mm |
| Фокусное расстояние и поле зрения | 1.16 mm, horizontal FOV 180°, vertical FOV 180° |
| Тип диафрагмы | Fixed |
| Диафрагма | F2.25 |
| Глубина резкости | 0.2 m to ∞ |
| Протоколы | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, SFTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv4, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS, ISUP, ARP, WebSocket, WebSockets, SIP |
| Одновременный просмотр в реальном времени | Up to 20 channels |
| API | Open Network Video Interface (Profile S, Profile G, Profile T),ISAPI,SDK,ISUP, Support for Session Initiation Protocol (SIP) for integration with Voice over IP (VoIP) systems, peer to peer or integrated with SIP/PBX |
| Пользователь/Хост | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Безопасность | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP over HTTPS, control timeout settings, security audit log, TLS 1.2, host authentication (MAC address) |
| Сетевое хранилище | NAS (NFS, SMB/CIFS),Auto Network Replenishment (ANR), Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Клиент | iVMS-4200,iVMS-4500,iVMS-5200,Hik-Connect |
| Веб-браузер | Plug-in required live view: IE 10, IE 11, Plug-in free live view: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+, Safari 11+, Local service: Chrome 57.0+, Firefox 52.0+, Edge 89+ |
| Основной поток | 50 Hz: 25 fps/60 Hz: 30 fps: Fisheye View: 2560 × 2560, 2048 × 2048, 1280 × 1280 180 Panorama View: 2048 × 1536, 1920 × 1440 180 Dual Channel Panorama View: 2048 × 768, 1920 × 720 Panorama View: 2048 × 1536, 1920 × 1440 4PTZ View: camera 01/camera 02/camera 03/camera 04: 1024 × 768 Fisheye + 3PTZ View: camera 01: 2048 × 2048, 1024 × 1024 camera 02/camera 03/camera 04: 1024 × 768 4PTZ Fusion View: 2048 × 1536, 1600 × 1200 |
| Субпоток | 50 Hz: 25 fps/60 Hz: 30 fps: Fisheye View: 720 × 720, 480 × 480 180 Panorama View: 640 × 480, 320 × 240 180 Dual Channel Panorama View: 640 × 480, 320 × 240 Panorama View: 640 × 360, 320 × 240 4PTZ View: camera 01/camera 02/camera 03/camera 04: 640 × 480, 320 × 240 Fisheye + 3PTZ View: camera 01: 720 × 720 camera 02/camera 03/camera 04: 640 × 480, 320 × 240 |
| Сжатие видео | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/ H.264, Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Битрейт видео | 32 Kbps to 16 Mbps |
| Тип H.264 | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| Тип H.265 | Main Profile |
| Управление битрейтом | CBR, VBR |
| Масштабируемое видеокодирование (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Область интереса (ROI) | 4 fixed regions for each stream |