
Hikvision
0,00 ₼
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| API | ONVIF(PROFILE S, PROFILE G, PROFILE T), ISAPI, SDK |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, NTP, UPnP, SMTP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS,PPPoe,SNMP |
| Smooth Streaming | Yes |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, TLS 1.2, WSSE and digest authentication for ONVIF |
| Network Storage | microSD/SDHC/SDXC card (256 GB) local storage, and NAS(NFS, SMB/CIFS), auto network replenishment (ANR) Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE8+, Chrome 41.0-44, Firefox 30.0-51, Safari 8.0-11 |
| Linkage Method | Upload to NAS/memory card, notify surveillance center, trigger record, trigger capture |
| Web Client Language | 32 languages: English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese,Latvijas ,lietuviešu ,Português |
| Software Reset | Yes |
| Firmware Version | V5.5.98 |
| General Function | Anti-flicker, heartbeat, mirror, privacy masks, password reset via e-mail |
| Startup and Operating Conditions | -10 °C to 40 °C (14 °F to 104 °F) |
| Power Supply | 12 VDC ± 20% PoE: 802.3af, Type 1 Class 2 |
| Power Consumption and Current | 12 VDC, 0.3 A, max. 3.6 W POE(802.3af, 36 V to 57 V), 0.2 A to 0.1 A, max. 4 W |
| Power Interface | 2-core terminal block |
| Camera Dimension | Main Body: 77.5 × 69 × 26 mm (3.1" × 2.7\" × 1.0\") Main Body with Bracket: 82.3 × 72.6 × 33.5 mm (3.3 × 2.9\" × 1.3\") L10: Ø26 × 32.7 mm (Ø1.0 × 1.3\") L20: 37 × 26 × 15.1 mm (1.6 × 1.0\" × 0.6\") L30: Ø26 × 51.4 mm (Ø1.0 × 2.0\")" |
| Camera Weight | 92 g (0.2 lb.) |
| With Package Weight | 592 g (1.3 lb.) |
| Image Sensor | 1/2.8" Progressive CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.005 Lux @(F1.2,AGC ON), 0.014 Lux @(F2.0,AGC ON) |
| Shutter Speed | 1/3 s to 1/100,000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| P/N | P/N |
| Wide Dynamic Range | 120 dB |
| Day & Night | Electronic |
| Lens Type & FOV | L10: 3.7 mm: H 71.4°, V 39.4°, D 82.6° L20: 2.8 mm: H 88.6°, V 49.0°, D 100.4° 3.7 mm: H 71.4°, V 39.4°, D 82.6° L30: 2.8 mm: H 101.5°, V 54.8°, D 118.9° 4 mm: H 79.6°, V 42.9°, D 94.6° 6 mm: H 50.1°, V 28.8°, D 57.1° |
| Aperture | L10: 3.7 mm: F2.5 L20: 2.8 mm: F2.5 3.7 mm: F2.5 L30: 2.8 mm: F2.0 4 mm: F2.0 6 mm: F2.0 |
| Lens Mount | M12, Pin hole |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Main Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub Stream | 50Hz: 25fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) 60Hz: 30fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240) |
| Third Stream | 50Hz: 1fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 640 × 360, 352 × 288, 320 × 240) 60Hz: 1fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 640 × 360, 352 × 240, 320 × 240) |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264 Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG Third stream: H.265/H.264 |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 8 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| H.264+ | Main Stream supports |
| H.265+ | Main Stream supports |
| Bit Rate Control | CBR/VBR |
| Scalable Video Coding (SVC) | Yes |
| Region of Interest (ROI) | 1 fixed region for main stream |
| Day/Night Switch | Day, Night, Auto, Schedule |
| Image Enhancement | BLC, 3D DNR |
| Image Settings | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, gain, white balance adjustable by client software or web browser |
| Alarm | 1 input, 1 output (max. 12 VDC, 30 mA) |
| Audio | 1 input (line in), connector, max. input amplitude: 3.3 vpp; 1 output (line out) connector, max.output amplitude: 3.3 vpp |
| RS-485 | 1 RS-485 interface, half duplex |
| On-board Storage | Built-in micro SD/SDHC/SDXC slot, up to 256 GB |
| Hardware Reset | Yes |
| Communication Interface | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port |
| Smart Event | Intrusion detection, line crossing detection, region entrance detection, region exiting detection |
| EMC | FCC ID (47 CFR Part 15, Subpart B); CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2014, EN 61000-3-3: 2013, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014); RCM (AS/NZS CISPR 32: 2015); IC (ICES-003: Issue 6, 2016); KC (KN 32: 2015, KN 35: 2015) |
| Safety | UL (UL 60950-1); CB (IEC 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013); CE-LVD (EN 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013); BIS (IS 13252(Part 1):2010+A1:2013+A2:2015); LOA (IEC/EN 60950-1) |
| Environment | CE-RoHS (2011/65/EU); WEEE (2012/19/EU); Reach (Regulation (EC) No 1907/2006) Reach Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHz/48 kHz |
| Audio Compression | G.711ulaw/G.711alaw/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Audio Bit Rate | 64Kbps(G.711ulaw/G.711alaw)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-192Kbps(MP2L2) |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |