
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, Bonjour |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), ISAPI |
| Network Storage | Micro SD/SDHC/SDXC card (up to 128 GB) local storage and NAS (NFS, SMB/CIFS) |
| Power | 24 VAC, 12 VDC, Max. 16 W PoE (802.3at) |
| Material | 316 L |
| Dimension | Φ 165.4 mm × 130 mm (6.5" × 5.1") |
| Startup and Operating Conditions | -40°C to 60 °C (-40 °F to 140 °F), Humidity 95% or less (non-condensing) |
| General Function | One-key recovery, anti-flicker, three streams, heartbeat, mirror, password protection, privacy mask, watermark, IP address filtering, anonymous access |
| Heater | -H: Yes |
| Image Sensor | 1/1.8″ Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Min. Illumination | Color: 0.002 Lux @ (F1.2, AGC ON) B/W: 0.0002 Lux @ (F1.2, AGC ON) |
| Shutter Time | 1 s to 1/100,000 s |
| Day & Night | IR cut filter with auto switch |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 355°, tilt: 0° to 75°, rotation: 0° to 355° |
| Focal Length & FOV | 2.8 to 12 mm F1.4, horizontal field of view: 92° to 32° |
| Lens Mount | Φ 14 |
| Supplement Light Range | 10 to 30 m |
| Main Stream | 50 Hz: 50 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) 60 Hz: 60 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | PAL: 50 Hz: 25 fps (352 × 288, 640 × 480, 704 × 576), NTSC: 25 fps (352 × 240, 640 × 480, 704 × 480) PAL: 60 Hz: 30 fps (352 × 288, 640 × 480, 704 × 576), NTSC: 25 fps (352 × 240, 640 × 480, 704 × 480) |
| Third Stream | Independent with Main Stream and Sub Stream, up to: 50 Hz: 25 fps (1920 × 1080) 60 Hz: 30 fps (1920 × 1080) |
| Video Compression | H.264/MJPEG/MPEG4 |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline profile/main profile/high profile |
| Region of Interest (ROI) | Up to 4 fixed areas in each stream or dynamic tracking |
| Image Settings | Corridor mode, rotate mode, saturation, brightness, contrast, and sharpness are adjustable by client software or web browser |
| Day/Night Switch | Auto, schedule, alarm trigger |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| Image Stabilization | EIS |
| Image Enhancement | 3D DNR, BLC, HLC, Defog |
| Picture Overlay | Support 24-bit, BMP, image overlay, zone optional |
| Video Output | 1 Vp-p composite output (75 Ω/BNC) |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M Ethernet network |
| Audio | Audio in (mic in/line in)/output external interface (plug wire type) |
| Alarm | 1 input/1 output (up to 24 V DC 1A or 110 V AC 500 mA) |
| Basic Event | Tampering alarm, network disconnect, IP address conflict, storage full, storage error |
| Smart Event | Behavior analysis, line crossing detection, intrusion detection, region entrance detection, unattended Baggage, object removal, exception detection |
| EMC | FCC: FCC-SDoC(ANSI C63.4,FCC Part15 sub B) CE: CE-EMC(EN 50130-4:2011+A1:2014,EN 55032:2015,EN 61000-3-2:2014,EN 61000-3-3:2013) RCM: AS/NZS 60950.1:2003 + Am1, Am2 and Am3,AS/NZS CISPR 32:2015 IC: IC-VoC(ICES-003 Issue 7:2020) KC: KN32:2015,KN35:2015 |
| Safety | UL: UL 60950-1:2014,CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-07:2014 CB: IEC 60950-1 |
| Environment | CE: CE-RoHS(RoHS Directive 2011/65/EU+2015/863) |
| Protection | IP 67 |
| Anti-Corrosion Protection | WF2, NEMA-4X C5-M: 720H neutral salt spray, 480H water condensation; Exterior environments: industrial areas with high humidity and aggressive atmosphere and coastal areas with high salinity; Interior environments: buildings or areas with almost permanent condensation and with high pollution. |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711)/16 Kbps (G.722.1)/16 Kbps (G.726)/32 to 128 Kbps (MP2L2) |