
Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | Motion detection, video tampering, network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error, Alarm input, Alarm output |
| Security | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour |
| Simultaneous Live View | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), ISAPI |
| User/Host | Up to 8 channels |
| Client | Up to 31 users,3 levels: Administrator, Operator and User |
| Web Browser | iVMS-4200, iVMS-5200 |
| Detection | Support Micro SD/SDHC/SDXC card (128G), local storage and NAS (NFS,SMB/CIFS), ANR |
| Firmware Version | One-key reset, anti-flicker, heartbeat, mirror, password protection, privacy mask, watermark, IP address filter |
| Smart features | IE8+, Chrome 31.0-44, Firefox 30.0-51, Safari 8.0+ |
| Power Supply | -40 °C to +60 °C (-40 °F to +140 °F), Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Operating Conditions | 20 km |
| Power Consumption | 12 VDC ± 20%, PoE: 802.3at, class 4 |
| Accessory | IP67, IK10,TVS 2000V Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection |
| Shipping Weight | 12 VDC, 1.5A, max. 18W,PoE (802.3at, 42.5V to 57V), 0.6A to 0.4A, max. 25W, |
| Image Sensor | 1/2.8″ Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.002 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0.007Lux @ (F1.8, AGC ON), ,B/W: 0.0008Lux @(F1.2, AGC ON), 0.002Lux @(F1.8, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Speed | 1/25 s - 1/100,000 s |
| Slow Shutter | No |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 355°, tilt: 0° to 90° |
| DNR | 3D DNR |
| WDR | Digital WDR |
| Day & Night | IR Cut Filter |
| Aperture | F1.8 |
| Focus | No |
| FOV | Horizontal field of view: 180°,Vertical field of view: 86.7° |
| Lens Mount | M12 |
| Focal length | 4 × 4 mm lens |
| Image Enhancement | BLC/3D DNR/HLC |
| Day/Night Switch | Auto/Schedule/Triggered by Alarm In (with –S model) |
| Picture Overlay | 128 × 128 24-bit BMP, area optional |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC and white balance adjustable by client software or web browser |
| Sub-Stream | Panorama mode:50HZ: 25fps (704 × 320),60HZ: 30fps (704 × 320),Original mode:50HZ: 25fps (480 × 768, 320 × 512),60HZ: 30fps (480 × 768, 320 × 512) |
| Max. Resolution | Panorama mode:4096 × 1800,Original mode:2160 × 3840 |
| Main Stream | Panorama mode:50Hz: 25fps (4096 × 1800,+BN52+BL52 |
| Communication Interface | Built-in Micro SD/SDHC/SDXC slot, up to 128 GB |
| Alarm | 1 Input (line in/mic in, 3.5 mm), 1 output(3.5 mm) |
| Video Output | 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port, RS485,/NFC: 1 1000M FC fiber optical interface |
| On-board Storage | 2 Inputs, 2 outputs (max. 24 VDC, 1 A/110 VAC, 500 mA) |
| Housing interface | Yes |
| H.264+ | Main stream and sub-stream support |
| H.265+ | Main stream and sub-stream support |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| Video Compression | Main stream: H.265/H.264,Sub stream: H.265/H.264/MJPEG |
| H.265 Type | Main Profile |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM/AAC |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| Audio Bit Rate | 64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-+BM35+BL35 |
| Exception Detection | Audio exception detection |
| Behavior Analysis | Line crossing detection, intrusion detection, region entrance, region exiting, unattended baggage detection, object removal detection |
| Audio Compression | Max. 48 kHz |
| Audio I/O | Yes |
| Accuracy | 3500 g (7.7 lb.) |
| IR Range | Four IR LEDs, up to 20 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Optical Type | FC interface |
| Input/output Wavelength | Single mode, single fiber |
| Transmission Distance | Tx1310nm/1.25G, Rx1550nm/1.25G |