
Hikvision
0,00 ₼
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), ISAPI, SDK |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator and user |
| Security | RTP/RTSP OVER HTTPS, password protection, HTTPS encryption, IEEE 802.1x port-based network access control, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for ONVIF |
| Network Storage | Support microSD/SDHC/SDXC card (256 GB) local storage and NAS (NFS,SMB/CIFS), ANR |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, iVMS-4500 |
| Web Browser | IE8+, Chrome 31.0-44, Firefox 30.0-51, Safari 8.0+ |
| Firmware Version | 5.5.62 |
| General Function | One-key reset, anti-flicker, five streams and up to 5 custom streams, heartbeat, mirror, password protection, privacy mask, watermark, IP address filter |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F), humidity 95% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 24 VAC ± 20%, two-core terminal block |
| Power Consumption and Current | 24 VAC, 1.6 A, max. 30 W |
| Camera Dimension | 465.4 × 160 × 169.2 mm (18.3" × 4.3" × 6.7");With package: 683 × 223 × 265 mm (26.9" × 8.8" × 10.4") |
| Camera Weight | 3800 g (8.4 lb);With package: 6000 g (13.2 lb) |
| Image Sensor | 1/1.8ʺ Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.002 Lux @ (F1.2, AGC ON); B/W: 0.0002 Lux @ (F1.2, AGC ON) |
| Shutter Speed | 1 s to 1/100,000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Wide Dynamic Range | 140 dB |
| Day & Night | IR cut filter |
| Focus | ABF (auto back focus)- |
| FOV | 3.8 to 16 mm, F1.4, horizontal FOV 100.7° to 27.3°, vertical FOV 56.2° to 15.4°, diagonal FOV 115.5° to 31.3°;11 to 40 mm, F1.4, horizontal FOV 35.8° to 11.2°, vertical FOV 19.6° to 6.3°, diagonal FOV 41.7° to 12.8°- |
| Lens Mount | CS mount |
| Auto-Iris | P-iris |
| IR Range | 3.8-16 mm: up to 80 m;11-40 mm: up to 120 m- |
| IR Wavelength | 850 nm- |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Main Stream | 50Hz: 50fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) ,60Hz: 60fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Third Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Fourth Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Fifth Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Custom Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub stream/third stream/fourth stream/fifth stream/custom stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| H.264+ | Main stream support |
| H.265+ | Main stream support |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 4 fixed regions for main stream, sub stream, third stream, fourth stream, and fifth stream, and dynamic tracking |
| Day/Night Switch | Day/Night/Auto/Schedule/Triggered by Alarm In |
| Target Cropping | Yes |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24 bit bmp format |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR, Defog, EIS |
| Image Settings | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, and white balance are adjustable by client software or web browser |
| Audio | 1 input (line in), 1 output, mono sound |
| Alarm | 2 inputs, 2 outputs (max. 24 VDC/VAC, 1A max.) |
| Video Output | 1Vp-p composite output (75 Ω/CVBS) |
| On-Board Storage | Built-in microSD/SDHC/SDXC slot, up to 256 GB |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10M/100M/1000M Ethernet port ,1 RS-485 interface (half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Smart Event | Line crossing detection, up to 4 lines configurable ,Intrusion detection, up to 4 regions configurable ,Region entrance detection, up to 4 regions configurable ,Region exiting detection, up to 4 regions configurable ,Unattended baggage detection, up to 4 regions configurable ,Object removal detection, up to 4 regions configurable ,Face detection: detects faces and upload images ,Scene change detection, defocus detection, |
| Protection | IP66, IK10 |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHz/48 kHz |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Audio Bit Rate | 64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-192Kbps(MP2L2)/32Kbps(PCM) |
| Perimeter Protection | Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting ,Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) ,Filtering out false alarm caused by target types such as leaf, light, animal, and flag, etc. |
| Road Traffic and Vehicle Detection | yes |
| Accuracy | Capture rate > 98%;Vehicle moving direction recognition accuracy > 96%;Mistaken capture rate < 2% (entrance/exit), < 5% (checkpoint)- |
| No License Plate Detection | Yes- |
| Motorcycle LPR | Yes (only applicable to checkpoint)- |
| Allowlist and Blocklist | Max. 10,000 records- |