
Hikvision
0,00 ₼
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), ISAPI, SDK |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS |
| Smooth Streaming | Yes |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for ONVIF, RTP/RTSP over HTTPS, control timeout settings, security audit log, TLS 1.2 |
| Network Storage | microSD/SDHC/SDXC card (256 GB), local storage and NAS (NFS,SMB/CIFS), ANR ,Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Client | iVMS-4200, Hik-Connect, Hik-Central |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE8+, Chrome 41.0-44, Mozilla Firefox30.0-51, Safari8.0-11 Plug-in free live view: Chrome 45+, Mozilla Firefox52+ |
| Linkage Method | Upload to FTP/NAS/memory card, notify surveillance center, send email, trigger alarm output, trigger recording, trigger capture |
| Firmware Version | 5.5.90 |
| Web Client Language | 32 languages ,English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil) |
| General Function | Anti-flicker, 5 streams and up to 5 custom streams, heartbeat, mirror, privacy masks, flash log, password reset via e-mail, pixel counter |
| Storage Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F), humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F), humidity 95% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 12 VDC is recommended, 10 to 48 VDC; reverse polarity protection; two-core terminal block; PoE (802.3af, class 3) |
| Power Consumption and Current | With extra load: 12 VDC, 0.8 A, max. 10.5 W; PoE (802.3af, 36 V to 57 V), 0.2 A to 0.3 A, class 3 ,Without extra load: 12 VDC, 0.6 A, max. 8.0 W; PoE (802.3af, 36 V to 57 V), 0.2 A to 0.3 A, class 3 ,"with extra load" means that an extra device is connected to and powered by the camera. |
| Camera Dimension | Camera: Φ140.5 × 122.6 mm (Φ5.5″ × 4.8″) ,With package: 244 × 174 × 173 mm (9.6″ × 6.9″ × 6.8″) |
| Camera Weight | Camera: approx. 950 g (2.09 lb.) ,With Package: approx. 1300 g (2.87 lb.) |
| Image Sensor | 1/1.8ʺ Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.002 Lux @ (F1.2, AGC ON), 0.004 Lux @ (F1.6, AGC ON), 0 Lux with IR |
| Shutter Speed | 1 s to 1/100,000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Wide Dynamic Range | 140 dB |
| Day & Night | IR Cut Filter. |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 355°, tilt: 0° to 75°, rotate: 0° to 355° |
| Focus | Auto, semi-auto, manual |
| Lens Type | Motorized lens, 2.8 to 12 mm and 8 to 32 mm optional |
| FOV | 2.8 to 12 mm, horizontal FOV 103.3° to 38.6°, vertical FOV 54.2° to 21.9°, diagonal FOV 124.2° to 44.3° 8 to 32 mm, horizontal FOV 42.5° to 13.4°, vertical FOV 23.4° to 7.7°, diagonal FOV 49° to 15.3° |
| Aperture | 2.8 to 12 mm: F1.2 to 2.5 ,8 to 32 mm: F1.6, Constant F1.6 throughout the zoom range |
| Lens Mount | Integrated |
| IR Range | Up to 30 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Video Stream | 5 defined streams and up to 5 custom stream |
| Main Stream | 50Hz: 50fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) ,60Hz: 60fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Third Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Fourth Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Fifth Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480) |
| Custom Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480) |
| Video Compression | Main stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 Sub stream/third stream/fourth stream/fifth stream/custom stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| H.264+ | Main stream support |
| H.265+ | Main stream support |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | Main stream/sub stream/third stream/fourth stream/fifth stream: 4 fixed regions and dynamic face tracking for each stream |
| Day/Night Switch | Day/Night/Auto/Schedule/Triggered by Alarm In |
| Target Cropping | Yes |
| Picture Overlay | LOGO picture can be overlaid on video with 128 × 128 24bit bmp format |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR, Defog, EIS, distortion correction |
| Image Settings | Rotate mode, saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, and white balance are adjustable by client software or web browser |
| Audio | 1 input (line in, 3.5 mm), 1 output (line out, 3.5 mm), mono sound |
| Alarm | 1 input, 1 output (max. 24 VDC/VAC, 1A) |
| Video Output | 1Vp-p composite output (75 Ω/CVBS), only for adjustment |
| On-board Storage | Built-in microSD/SDHC/SDXC slot, up to 256 GB |
| Hardware Reset | Reset via reset button on camera body, web browser and client software |
| Communication Interface | 1 RJ45 10M/100M/1000M Ethernet port ,1 RS-485 interface (half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive) |
| Power Output | 12 VDC, max. 200 mA |
| Interface Style | Socket style interface |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Smart Event | Line crossing detection, up to 4 lines configurable ,Intrusion detection, up to 4 regions configurable ,Region entrance detection, up to 4 regions configurable ,Region exiting detection, up to 4 regions configurable ,Unattended baggage detection, up to 4 regions configurable ,Object removal detection, up to 4 regions configurable ,Face detection: detects faces and upload images ,Scene change detection, defocus detection, |
| Counting | Counting |
| EMC | 47 CFR Part 15, Subpart B; EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2014, EN 61000-3-3: 2013, EN 50130-4: 2011 +A1: 2014; AS/NZS CISPR 32: 2015; ICES-003: Issue 6, 2016; KN 32: 2015, KN 35: 2015 |
| Safety | UL 60950-1, IEC 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013, EN 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013, IS 13252(Part 1):2010+A1:2013+A2:2015 |
| Environment | 2011/65/EU, 2012/19/EU, Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Protection | Ingress protection: IK10 (IEC 62262:2002) |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHz/48 kHz |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Audio Bit Rate | 64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-192Kbps(MP2L2)/32Kbps(PCM) |
| Face Capture | Face detection performance: detects up to 30 faces at the same time ,Detectable face position: supports swing left and right from -65° to 65°,tilt up and down from -45° to 45° |
| Premier Protection | Line crossing, intrusion, region entrance, region exiting ,Support alarm triggering by specified target types (human and vehicle) ,Filtering out false alarm caused by target types such as leaf, light, animal, and flag, etc. |