
Hikvision
0,00 ₼
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| API | Open Network Video Interface (PROFILE S, PROFILE G), ISAPI, SDK, Ehome |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, HTTP, HTTPS, FTP, DHCP, DNS, DDNS, RTP, RTSP, RTCP, PPPoE, NTP, UPnP, SMTP, SNMP, IGMP, 802.1X, QoS, IPv6, UDP, Bonjour, SSL/TLS |
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator and user |
| Security | Password protection, complicated password, HTTPS encryption, 802.1X authentication (EAP-TLS, EAP-LEAP, EAP-MD5), watermark, IP address filter, basic and digest authentication for HTTP/HTTPS, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, RTP/RTSP over HTTPS, control timeout settings, security audit log, TLS 1.2 |
| Network Storage | microSD/SDHC/SDXC card (256 GB), local storage and NAS (NFS, SMB/CIFS), ANR Together with high-end Hikvision memory card, memory card encryption and health detection are supported. |
| Client | iVMS-4200 |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE8+, Chrome 41.0-44, Firefox 30.0-51, Safari 8.0-11 Plug-in free live view: Chrome 45.0+, Firefox 52.0+ |
| Linkage Method | Upload to FTP/NAS/memory card, notify surveillance center, send email, trigger alarm output, trigger recording, trigger capture |
| Online Upgrade | Yes |
| Firmware Version | V 5.5.76 |
| Web Client Language | 32 languages English, Russian, Estonian, Bulgarian, Hungarian, Greek, German, Italian, Czech, Slovak, French, Polish, Dutch, Portuguese, Spanish, Romanian, Danish, Swedish, Norwegian, Finnish, Croatian, Slovenian, Serbian, Turkish, Korean, Traditional Chinese, Thai, Vietnamese, Japanese, Latvian, Lithuanian, Portuguese (Brazil) |
| General Function | One-key reset, anti-flicker, 5 streams , heartbeat, mirror, privacy masks, password protection, pixel counter, watermark, IP address filter |
| Software Reset | Reset via web browser and client software |
| Storage Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F), humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to 45 °C (-22 °F to 113 °F), humidity 95% or less (non-condensing) |
| Power Supply | 24 VAC ± 20%; |
| Power Consumption and Current | 24 VAC, 2.37 A, max. 38.6 W |
| Power Interface | Terminal block |
| Material | Metal |
| Screw Material | Metal |
| Camera Dimension | 686 × 180.2 × 196.1 mm (27.0" × 7.1" × 7.7") |
| Package Dimension | 787 × 430 × 331 mm (31.0" × 16.9" × 13.0") |
| Camera Weight | 7.33 kg (16.2 lb.) |
| With Package Weight | 12.58 kg (27.7 lb.) |
| Image Sensor | 4/3ʺ Progressive Scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.02 Lux @ (F1.2, AGC ON) |
| Shutter Speed | 1/25 s to 1/100,000 s |
| Wide Dynamic Range | 120 dB |
| Day & Night | IR cut filter. Blue glass module to reduce ghost phenomenon. |
| Focus | Semi-auto |
| Lens Type & FOV | 70 to 200 mm @F2.8, horizontal FOV: 15.1° to 5.4°, vertical FOV: 8.5° to 3.0°, diagonal FOV: 17.3° to 6.2° |
| Lens Mount | F mount |
| Max. Resolution | 7680 × 4320 |
| Main Stream | 1 encoder track mode: H.264/H.265: 50Hz: 25fps (7680 × 4320, 6048 × 4008, 5472 × 3648, 4944 × 3280, 4608 × 2592, 3840 × 2160, 3072 × 1728, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 60Hz: 30fps (7680 × 4320, 6048 × 4008, 5472 × 3648, 4944 × 3280, 4608 × 2592, 3840 × 2160, 3072 × 1728, 2560 × 1440, 1920 × 1080, 1280 × 720) 3 encoder tracks mode: H.264/H.265: 50Hz: 25fps (7680 × 4320, 6048 × 4008, 5472 × 3648, 4944 × 3280, 4608 × 2592) 60Hz: 30fps (7680 × 4320, 6048 × 4008, 5472 × 3648, 4944 × 3280, 4608 × 2592) |
| Sub Stream | 1 encoder track mode: H.264/H.265/ MJPEG: 50Hz: 25fps (704 × 480, 640 × 480) 60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480) 3 encoder tracks mode: No |
| Third Stream | 1 encoder track mode: H.264/H.265: 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 ×480, 640 × 480) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 ×480, 640 × 480) 3 encoder tracks mode: No |
| Fourth Stream | 1 encoder track mode: H.264/H.265/ MJPEG: 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 ×480, 640 × 480) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 ×480, 640 × 480) 3 encoder tracks mode: No |
| Fifth Stream | 1 encoder track mode: H.264/H.265/ MJPEG: 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 ×480, 640 × 480) 60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 720, 704 ×480, 640 × 480) 3 encoder tracks mode: no |
| Video Compression | Main stream/third stream: H.265/ H.264 Sub-stream /fourth stream/fifth stream: H.265/H.264/MJPEG |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 16 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| H.265 Type | Baseline Profile |
| H.264+ | 1 encoder track mode: each stream support 3 encoder tracks mode: No |
| H.265+ | 1 encoder track mode: each stream support 3 encoder tracks mode: No |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.264 and H.265 encoding |
| Region of Interest (ROI) | 4 fixed regions for each stream |
| Day/Night Switch | Day/Night/Auto/Schedule/Triggered by alarm in |
| Target Cropping | Yes |
| Image Enhancement | BLC, HLC, 3D DNR, Defog, EIS |
| Image Settings | Saturation, brightness, contrast, sharpness, AGC, and white balance are adjustable by client software or web browser |
| Alarm | 3 inputs, 3 outputs (max. 24 VDC/VAC, 1 A max.) |
| Audio | 2 inputs (line in), 3.5 mm connector, max. input amplitude: 3.3 Vpp, input impedance: 4.7 KΩ, interface type: non-equilibrium; 1 output (line out), 3.5 mm connector, max. output amplitude: 3.3 Vpp, output impedance: 100 Ω, interface type: non-equilibrium; 1 built-in speaker, 1 built-in microphone, mono sound |
| Video Output | 1Vp-p composite output (75 Ω/CVBS), only for adjustment |
| Hardware Reset | Yes |
| Communication Interface | 1 RJ45 10M/100M/1000M Ethernet port; 1 RS-485 interface (half duplex, HIKVISION, Pelco-P, Pelco-D, self-adaptive); 1000M Fiber; GPS; |
| USB | USB 2.0, USB 3.0 |
| Smart Event | Line crossing detection, up to 4 lines configurable Intrusion detection, up to 4 regions configurable Region entrance detection, up to 4 regions configurable Region exiting detection, up to 4 regions configurable Unattended baggage detection, up to 4 regions configurable Object removal detection, up to 4 regions configurable Scene change detection, audio exception detection, defocus detection |
| EMC | FCC (47 CFR Part 15, Subpart B); CE-EMC (EN 55032: 2015, EN 61000-3-2: 2014, EN 61000-3-3: 2013, EN 50130-4); RCM (AS/NZS CISPR 32:2015); IC (ICES-003: Issue 6, 2016); KC (KN 32: 2015, KN 35: 2015); |
| Safety | UL (UL 60950-1); CB (IEC 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013); BIS (IS 13252 (Part 1): 2010+A1:2013+A2:2015); CE-LVD (EN 60950-1:2005 + Am 1:2009 + Am 2:2013); LOA (IEC/EN 60950-1); |
| Environment | CE-ROHS (2011/65/EU); REACH (Regulation (EC) No 1907/2006); WEEE (2012/19/EU); |
| Protection | IP66 |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz/32 kHz/44.1 kHz/48 kHz |
| Audio Compression | G.711/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| Audio Bit Rate | 64Kbps(G.711)/16Kbps(G.722.1)/16Kbps(G.726)/32-192Kbps(MP2L2)/8Kbps-48Kbps (PCM) |
| Audio Type | mono |
| Basic Event | Motion detection, video tampering alarm, exception (network disconnected, IP address conflict, illegal login, HDD full, HDD error) |
| Transfer Rate | 1.25 Gbps |
| Fiber Type | 1 LC fiber optical interface, SFP module, single mode |
| Transmission Wavelength | TX: 1310 nm, RX: 1550 nm |
| Transmission Distance | 20 km |