
Hikvision
0,00 ₼
| Protection | IP67: IEC 60529-2013 |
| RF | CE-RED:EN 301 489-17 V3.3.1,EN 301 489-1 V2.2.3,EN 300 328 V2.2.2,EN IEC 62311:2020 |
| EMC | CE-EMC: EN 55032:2015+A1:2020, EN 50130-4:2011+A1:2014, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021, EN 61000-3-3:2013+A1:2019+A2:2021 |
| Safety | CB: IEC 62368-1: 2014+A11 |
| Environment | CE-RoHS: 2011/65/EU, WEEE: 2012/19/EU, Reach: Regulation (EC) No 1907/2006 |
| Audio Compression | G.711/AAC-LC |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711ulaw/G.711alaw)/16 to 64 Kbps (AAC-LC) |
| Audio Type | Mono sound |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Audio Sampling Rate | 8 kHz/16 kHz |
| Image Sensor | 1/2.5" Progressive Scan CMOS |
| Max. Resolution | 3632 × 1632 |
| Shutter Time | 1 s to 1/100,000 s |
| Min. Illumination | Color: 0.005 Lux @ (F1.6, AGC ON),B/W: 0 Lux with IR |
| Day & Night | IR cut filter |
| Angle Adjustment | Pan: 0° to 360°,tilt: 0° to 180°,rotate: 0° to 360° |
| DORI | 2.8 mm, D: 42 m, O: 16 m, R: 8 m, I: 4 m |
| Basic Event | Motion detection (support alarm triggering by specified target types (human and vehicle)),video tampering alarm,exception |
| Linkage | Notify surveillance center, audible warning, strobe light flashing |
| Power | 12 VDC ± 25%, 0.91 A, max. 11 W,Ø5.5 mm coaxial power plug,reverse polarity protection |
| Material | Front cover: Metal, body: Plastic, bracket: Metal |
| Dimension | 103.6 mm × 76 mm × 234.4 mm (4.1" × 3.0" × 9.23") |
| Package Dimension | 344 mm × 144 mm × 93 mm (13.5" × 5.7" × 3.7") |
| With Package Weight | Approx. 905 g (2.0 lb.) |
| Storage Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Startup and Operating Conditions | -30 °C to 60 °C (-22 °F to 140 °F). Humidity 95% or less (non-condensing) |
| Language | English, Ukrainian |
| General Function | Heartbeat,anti-banding,password protection,password reset via email |
| Flashing Light | White Light |
| Supplement Light Range | IR: up to 30 m White Light: up to 30 m |
| Smart Supplement Light | Yes |
| Supplement Light Type | IR,White Light |
| IR Wavelength | 850 nm |
| Day/Night Switch | Day,Night,Auto,Schedule |
| Image Enhancement | BLC,HLC,3D DNR |
| Wide Dynamic Range (WDR) | 120 dB |
| SNR | ≥ 52 dB |
| Image Settings | Rotate mode,saturation,brightness,contrast,sharpness,gain,white balance,adjustable by client software or web browser |
| Privacy Mask | 4 programmable polygon privacy masks |
| Built-in Microphone | Yes,1 built-in microphone |
| Built-in Speaker | Yes, 1 built-in speaker,Max. power consumption: 2 W, max. sound pressure level: 10 cm: 97 dB. |
| Ethernet Interface | 1 RJ45 10 M/100 M self-adaptive Ethernet port |
| Reset Key | Yes |
| Lens Type | Fixed focal lens, 2.8 mm |
| Focal Length & FOV | 2.8 mm, horizontal FOV 180°, vertical FOV 77° |
| Iris Type | Fixed |
| Lens Mount | M12 |
| Aperture | F1.6 |
| Web Browser | Plug-in required live view: IE 11, Local service: Chrome 91+, Firefox 88+, Edge 91+ |
| API | ONVIF (Profile S),ISAPI,SDK |
| Client | iVMS-4200,Hik-Connect, *The camera can be connected to Hik-Connect via NVS. |
| Security | Password protection, complicated password, watermark, basic and digest authentication for HTTP, WSSE and digest authentication for Open Network Video Interface, security audit log, host authentication (MAC address) |
| Simultaneous Live View | Up to 6 channels |
| Protocols | TCP/IP, ICMP, DHCP, DNS, HTTP, RTP, RTSP, NTP, IPv4, IPv6, IGMP, UDP, QoS |
| User/Host | Up to 32 users 3 user levels: administrator, operator, and user |
| Main Stream | 50 Hz: 20 fps (3632 × 1632,2688 × 1200,1824 × 816) 60 Hz: 20 fps (3632 × 1632,2688 × 1200,1824 × 816) |
| Sub-Stream | 50 Hz: 20 fps (960 × 432) 60 Hz: 20 fps (960 × 432) |
| H.265 Type | Main Profile |
| Video Compression | Main stream: H.265 Sub-stream: H.265 |
| Video Bit Rate | 32 Kbps to 4 Mbps |
| H.264 Type | Baseline Profile,Main Profile,High Profile |
| Bit Rate Control | CBR,VBR |
| Region of Interest (ROI) | 1 fixed region for main stream |
| Scalable Video Coding (SVC) | H.265 encoding |
| Encryption Mode | WPA-EAP/WPA2-EAP, WPA-PSK/WPA2-PSK |
| Wi-Fi Protocol | IEEE802.11b,IEEE802.11g,IEEE802.11n,IEEE802.11ax |
| Frequency Range | 2.4 GHz to 2.4835 GHz |
| Channel Bandwidth | 20/40 MHz,Only 802.11n supports 40 MHz |
| Modulation | 802.11b: DBPSK, DQPSK, CCK 802.11g: BPSK, QPSK, 16QAM, 64QAM 802.11n: BPSK, QPSK, 16QAM, 64QAM 802.11ax: BPSK, QPSK, 16QAM, 64QAM, 256QAM |
| Transfer Rate | 802.11b: up to 11 Mbps 802.11g: up to 54 Mbps 802.11n: up to 150 Mbps 802.11ax: up to 114 Mbps |
| Wireless Range | Up to 120 m (The performance varies based on actual environment) |
| Antenna | 1 Antenna |