
Hikvision
0,00 ₼
| Network Storage | Built-in memory card slot, support Micro SD/SDHC/SDXC, up to 128 GB; NAS (NPS, SMB/ CIPS), ANR |
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, UDP, IGMP, ICMP, DHCP, PPPoE, Bonjour |
| API | Open-ended, support ONVIF, ISAPI, and CGI, support HIKVISION SDK and Third-Party Management Platform |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| User/Host | Up to 32 users. ,3 levels: Administrator, Operator and User |
| Client | iVMS-4200, iVMS-4500, iVMS-5200, Hik-Connect |
| Web Browser | IE8+, Chrome31.0-44, Firefox30.0-51, Safari8.0+ |
| Security Measures | User authentication (ID and PW), Host authentication (MAC address); HTTPS encryption; IP address filtering |
| Alarm Linkage | Alarm actions, such as Memory Card Video Record, Trigger Recording, Notify Surveillance Center, Upload to FTP/Memory Card/NAS, Send Email, etc. |
| Wi-Fi | Support |
| Material | ADC12 PC PC+ABS SUS304 POM |
| Dimensions | Φ 125 mm × 136.7 mm (Φ 4.92" × 5.38") |
| Protection Level | TVS 4000V Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection |
| Power | DC 12V, 1.0 A, and PoE (802.3af), 36 to 57 VDC, 0.35 A, Class3 Max.: 9W, including max. 4W for IR |
| Working Temperature | Working Temperature: -10°C to 50°C (14°F to 122°F) |
| Working Humidity | Working Humidity: ≤ 90% |
| FOV | Horizontal field of view: 94.5° to 38° (wide-tele) Vertical field of view: 52° to 21.5° (wide-tele) Diagonal field of view: 110° to 44° (wide-tele) |
| Zoom Speed | Approx. 2 s (optical lens, wide-tele) |
| Working Distance | 10 mm to 1500 mm (wide-tele) |
| Aperture Range | F1.8 to F2.5 |
| Focal Length | 2.8 mm to 12 mm, 4× optical zoom |
| Image Enhancement | HLC/BLC/3D DNR/Defog/EIS/Regional Exposure/Regional Focus |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288),60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Main Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720),60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Third Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288),60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Alarm Output | 1-ch alarm output |
| Alarm Input | 1-ch alarm input |
| Audio Input | 1-ch audio input |
| Audio Output | 1-ch audio output |
| Network Interface | 1 RJ45 10 M/100 M Ethernet Interface; PoE (802.3af, class3) |
| H.264+ | Support |
| H.265+ | Support |
| H.264 Type | Baseline Profile/Main Profile/High Profile |
| Video Compression | Main Stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264,Sub-Stream: H.265/H.264/MJPEG,Third Stream: H.265/H.264/MJPEG |
| H.265 Type | Main Profile |
| Video Bitrate | 32 Kbps to 16384 Kbps |
| SVC | Support |
| AGC | Auto/Manual |
| Image Sensor | 1/2.8" progressive scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.05 Lux @(F2.0, AGC ON),B/W: 0.005 Lux @(F2.0, AGC ON),0 Lux with IR |
| White Balance | Auto/Manual/ATW (Auto-tracking White Balance)/Indoor/Outdoor/Fluorescent Lamp/Sodium Lamp |
| Shutter Time | 1/1 s to 1/10,000 s |
| Day & Night | IR Cut Filter |
| Digital Zoom | 4× |
| Privacy Mask | 8 programmable privacy masks |
| Focus Mode | Auto/Semi-automatic/Manual |
| Digital WDR | Support |
| Basic Event Detection | Motion Detection, Video Tampering Detection |
| Smart Detection | Intrusion Detection, Line Crossing Detection, Audio Exception Detection |
| ROI | Main stream, sub-stream and third stream respectively support two fixed areas. |
| Movement Range (Pan) | 350° |
| Pan Speed | Configurable, from 0.1°/s to 60°/s,Preset Speed: 60°/s |
| Movement Range (Tilt) | From 0° to 90° |
| Tilt Speed | Configurable, from 0.1°/s to 50°/s,Preset Speed: 50°/s |
| Proportional Zoom | Support |
| Presets | 300 |
| Patrol Scan | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Pattern Scan | 4 pattern scans, record time over 10 minutes for each scan |
| Power-off Memory | Support |
| Park Action | Preset/Patrol Scan |
| PTZ Status Display | Support |
| Preset Freezing | Support |
| Scheduled Task | Preset/Patrol /Dome Reboot/Dome Adjust/Aux Output |
| IR Distance | Up to 20 m |
| IR Intensity | Automatically adjusted, depending on the zoom ratio |