Hikvision
0,00 ₼
| Protocols | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, 802.1x, Qos, FTP, SMTP, UPnP, SNMP, DNS, DDNS, NTP, RTSP, RTCP, RTP, TCP/IP, DHCP, PPPoE, Bonjour |
| API | Open-ended, support ONVIF, ISAPI, and CGI, support HIKVISION SDK and Third-Party Management Platform |
| Simultaneous Live View | Up to 20 channels |
| User/Host | Up to 32 users,3 levels: Administrator, Operator and User |
| Client | iVMS-4200, iVMS-4500, iVMS-5200 |
| Web Browser | IE7+, Chrome18+, Firefox5.0+, Safari5.02+ |
| Security Measures | User authentication (ID and PW), Host authentication (MAC address); HTTPS encryption; IEEE 802.1x port-based network access control; IP address filtering |
| Alarm Linkage | Alarm actions, such as Preset, Patrol Scan, Pattern Scan, Memory Card Video Record, Trigger Recording, Notify Surveillance Center, Upload to FTP/Memory Card/NAS, Send Email, etc. |
| Dimensions | Φ 169 mm × 161 mm (Φ6.65" × 6.34") |
| Protection Level | IP66 Standard; TVS 4000V Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection |
| Power | 12 VDC and PoE+ (802.3at, class4),Max.: 18 W (IR light 5 W Max.) |
| Working Temperature | Working Temperature: Outdoor: -30°C to 65°C (-22°F to 149°F) |
| Working Humidity | Working Humidity: ≤ 90% |
| Installation | Variable installation methods optional, including ceiling mounting (default), in-ceiling mounting, pendant mounting and wall mounting |
| FOV | Horizontal field of view:83°~31° (Wide~Tele) Vertical field of view:45°~18°(Wide~Tele) Diagonal field of view:98°~36°(Wide~Tele) |
| Zoom Speed | Approx. 2.2 s (optical lens, wide-tele) |
| Working Distance | 10 mm to 1500 mm (wide-tele) |
| Aperture Range | F1.5 to F2.8 |
| Focal Length | 2.8 mm to 12 mm, 4× Optical |
| Sub-Stream | 50Hz: 25fps (704 × 576, 640 × 480, 352 × 288),60Hz: 30fps (704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Max. Resolution | 1920 × 1080 |
| Main Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720),50fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720),60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720),60fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720) |
| Third Stream | 50Hz: 25fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 576, 640 × 480, 352 × 288),60Hz: 30fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 × 480, 640 × 480, 352 × 240) |
| Alarm Output | 2-ch alarm output |
| Alarm Input | 2-ch alarm input |
| Audio Input | 1-ch audio input |
| Audio Output | 1-ch audio output |
| Network Interface | 1 RJ45 10 M/100 M Ethernet Interface; PoE+ (802.3at, class4) |
| Storage | Built-in memory card slot, support Micro SD/SDHC/SDXC, up to 128 GB; NAS (NPS, SMB/ CIPS), ANR |
| Video Compression | Main Stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264,Sub-Stream: H.265/H.264/MJPEG,Third Stream: H.265/H.264/MJPEG,H.264 with Baseline/Main/High Profile |
| Audio Compression | G.711alaw/G.711ulaw/G.722.1/G.726/MP2L2/PCM |
| SVC | Support |
| 3D DNR | Support |
| AGC | Auto/Manual |
| Regional Exposure | Support |
| Regional Focus | Support |
| Image Sensor | 1/1.9" progressive scan CMOS |
| Min. Illumination | Color: 0.002 Lux @(F1.6, AGC ON),B/W: 0.0002Lux @(F1.6, AGC ON),0 Lux with IR |
| White Balance | Auto/Manual/ATW (Auto Tracking White Balance)/Indoor/Outdoor/Fluorescent Lamp/Sodium Lamp |
| Shutter Time | 1/1 s to 1/30,000 s |
| Day & Night | IR Cut Filter |
| Digital Zoom | 16× |
| Privacy Mask | 8 programmable privacy masks |
| Focus Mode | Auto/Semi-automatic/Manual |
| WDR | Support |
| BLC | Support |
| Smart Detection | Intrusion detection, line crossing detection, region entrance detection, region exiting detection |
| Smart Tracking | Yes |
| Smart Record | ANR (Automatic Network Replenishment), Dual-VCA |
| ROI | Main stream, sub-stream, and third stream respectively support two fixed areas. |
| Movement Range (Pan) | 360° endless |
| Pan Speed | Configurable, from 0.1°/s to 300°/s, Preset Speed: 350°/s |
| Movement Range (Tilt) | From -5° to 90° |
| Tilt Speed | Configurable, from 0.1°/s to 160°/s, Preset Speed: 200°/s |
| Proportional Zoom | Support |
| Presets | 300 |
| Patrol Scan | 8 patrols, up to 32 presets for each patrol |
| Pattern Scan | 4 pattern scans, record time over 10 minutes for each scan |
| Power-off Memory | Support |
| Park Action | Preset/Pattern Scan/Patrol Scan/Auto Scan/Tilt Scan/Random Scan/Frame Scan/Panorama Scan |
| PTZ Status Display | ON/OFF |
| Preset Freezing | Support |
| Scheduled Task | Preset/Pattern Scan/Patrol Scan/Auto Scan/Tilt Scan/Random Scan/Frame Scan/Panorama Scan/Dome Reboot/Dome Adjust |
| IR Distance | Up to 50 m |
| IR Intensity | Automatically adjusted, depending on the zoom ratio |